Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Само да кажа, че зарядното си работи перфектно. Зареждах 2 акумулатора (45ah и 60ah) без никакви проблеми, което според мен си оправда 10-те лева :finga:
kozl - майстор
Kak се ориентираш на колко е зареден акумулатора :? :?
Или щом пали двигателя с него, значи е зареден :roll: :roll:
Като започне да кипи и напрежението се вдигне до около 14,5 - 15 V !? След като го изключа, след 1 час почивка пада на 12,70 - 12,80 V, което мисля, че е нормално. И не, не съм от типа хора "Щом пали и върви всичко е наред". Точно това ме дразни, защото колата трябва да се поглежда поне малко от малко. Не само да се кара и да се оставя на произвола на съдбата.. [-(
peppone1
Първо, никъде в зарядно не се слага филтров кондензатор, понеже акумулатора сам по себе си представлява огромен кондензатор. А този малък кондензатор ще се пръсне като бойлер в режим на зареждане за броени минути. За заряден ток 5-6A се изисква кондензатор поне 4700uF, но както казах в зарядните той не се слага, защото акумулатора по-добре се зарежда с пулсиращ ток, а в някои случаи и с еднопътно изправяне. Второ, напрежението от 18V е прекалено високо, за което е предвидено да се гасящо съпротивление. Диодите също са много слаби и без радиатор, затова най-добре е да се махне цялата платка и да се свърже само една схема Грец 35A (от металните квадратни) и се закрепи на алуминиев радиатор или на кутията ако е метална. Това е достатъчно, освен съпротивлението, понеже напрежението е твърде високо, трябва и то да се свърже преди или след изправителя, както практически е по-удобно. За просто зарядно, без регулиране на тока, променливото напрежение на трансформатора, трябва да е не по-високо от 12V, а в процес на кипене, напрежението на клемите на акумулатора не трябва да надвишава 16V. За омекотяване на тока е за предпочитане трансформатора да е ферорезонансен (с две макари). По тези данни се правят и фабричните по-евтини зарядни, често и с алуминиеви намотки на трансформатора.

Наскоро ремонтирах едно самоделно зарядно, което се беше запалило и било близо до автомобила. Така любителят, който го е приспособил от фабричен лабораторен трансформатор с напрежения 6V, 12V, 36V решил да изведе напрежение 18V от първите две намотки, логично пресметнал че изправителят ще го смъкне с 1V, при това без никакво гасящо съпротивление.
съб фев 29, 2020 5:49 ampreslav написа:
Единственото сигурно е, че зарядното е самоделно и само този, който го е правил може да каже какъв е бил замисълът му и дали го е реализирал. Изхождайки от въпросите, които задаваш бих ти препоръчал да не експериментираш сам за да не се нараниш или да нараниш някой друг. Ако се нуждаеш от зарядно, по-добрият вариант е да се разходиш до Кауфланд - в момента има прилични зарядни на цена 30-на лв.
Как ли пък само творецът можел да каже какво било предназначението му? Голяма загадка излезе този фантомен токоизправител, с 4 диода, 1 кондензатор и едно реле.
gogo7777 - майстор
Защо не ти харесват 18 волта от трафа? :)
peppone1
Много моля фаянсаджии, шпакловчици и водопроводчици да не пишат в темите за електротехника. Няма да си губя всеки път от времето да отговарям на глупави въпроси. Тези вицове си ги разказвайте в шоуто на Къци, щото ей такива дилетанти и любители, а и професионалисти да не пропуснем, тъй като всеки греши, като нищо можете да си подпалите къщата. Защо всеки път като покажа такива реални страшни случаи, ще се намери някой клоун да ни разсмива? За трансформаторите съм пуснал специална тема, а те заедно с бойлерите и печките са най-пожароопасните уреди. Заради един друг смешник, в един друг форум, който се подигра със скръбта на мои познати, изгубили синът си електротехник, който жив изгорял ремонтирайки далекопроводите и накрая аз бях изключен от онзи геймърски форум. Посочено като причина в изпратен до мен имейл, бе забележката ми към този потребител и редактирането на постовете ми след последващи отговори на потребителите. Ами щом е забранена редакцията, тогава защо не я изключат след определен период от време?
Няма всеки път аз да плащам за гузната съвест на някакви геймъри и шоумени, които им липсват първите 7г. Дано този форум не е такъв, все пак е за майстори, а не за безделници.
Последна промяна от peppone1 на вт авг 11, 2020 7:13 pm, променено общо 1 път.
ESPACE - майстор
А честито. Имаме си нов Тинки.

Разбирача, за да не ти се палят трафовете има едни неща дето се казват предпазители. И се оразмеряват според трафа. А 18V на изхода си е съвсем в реда на нешата за трансформатор с размерите на онзи в зарядното от първия пост. Все пак при натоварване се случват едни неща като пад на напрежение. А с трансформатор с 12V променливо на изхода знаеш ли кога ще заредиш акумулатор? Точно никога.
Последна промяна от ESPACE на вт авг 11, 2020 6:51 pm, променено общо 2 пъти.
peppone1
Много моля фаянсаджии, шпакловчици и водопроводчици да не пишат в темите за електротехника. Няма да си губя всеки път от времето да отговарям на глупави въпроси. Тези вицове си ги разказвайте в шоуто на Къци, щото ей такива дилетанти и любители, а и професионалисти да не пропуснем, тъй като всеки греши, като нищо можете да си подпалите къщата. Защо всеки път като покажа такива реални страшни случаи, ще се намери някой клоун да ни разсмива? За трансформаторите съм пуснал специална тема, а те заедно с бойлерите и печките са най-пожароопасните уреди. Заради един друг смешник, в един друг форум, който се подигра със скръбта на мои познати, изгубили синът си електротехник, който жив изгорял ремонтирайки далекопроводите и накрая аз бях изключен от онзи геймърски форум. Посочено като причина в изпратен до мен имейл, бе забележката ми към този потребител и редактирането на постовете ми след последващи отговори на потребителите. Ами щом е забранена редакцията, тогава защо не я изключат след определен период от време?
Няма всеки път аз да плащам за гузната съвест на някакви геймъри и шоумени, които им липсват първите 7г. Дано този форум не е такъв, все пак е за майстори, а не за безделници.
ESPACE - майстор
Тинки се завърна, няма съмнение.
вт авг 11, 2020 6:48 pmpeppone1 написа:
Няма всеки път аз да плащам за гузната съвест на някакви геймъри и шоумени, които им липсват първите 7г.
Момче, ти добре ли си? #-o

Тема "Зарядно за акумулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: