Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, наскоро се сдобих с това зарядно за акумулатор. Не разбирам много много и затова моля, ако някой по снимките може да се ориентира и да каже на какъв принцип (схема) работи и дали изглежда читаво като цяло. Като го включа, лампата горе в ляво светва и на изходите на заряд има напрежение 18 волта. Предполагам другите 2 изхода са за десулфатизация? Там напрежението е варира от 0.61-0.68 волта. Предполагам средната лампа ще светне когато се сложи акумулатор да се зарежда (изхожда от буквата "з" над нея) , но последната в дясно, не мога да разбера за какво е и какво означава буквата "с" над нея. Ще се радвам ако ми обясните, разясните. :prayer: Може да отваряте снимките за по голям размер.
Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение
petromaniq66 - специалист
Никой не може да ти каже от снимки, какво е замислил твореца му. Ако беше нещо фабрично можеше да се гадае. Сложи акумулатор, виж кои лампи как светят, измери тока и напрежението, че то много лампи.
hidrazin - майстор
Това е само някакво жалко подобие на зарядно.
Ако работи може да го използваш само да позаредиш малко някой акумулатор и то без да се престараваш.
Ако си много на зор де.
:partyman:
Чак пък жалко, според мен някой доста си е проиграл. До колкото виждам има 4 диода КД202В предполагам свързани в "Грец"?, рид реле, кондензатор 470uf 35v, рид реле електромагнитно РМК 11105(да не е някакъв вид защита?)
Едва ли някой не е срещал нещо подобно като изпълнение - комбинирано зарядно с десулфатизатор, така като гледам е правено по времето на Соц-а.
stoy@n - специалист
А бе къде се изгуби plamen6703? :?
:lol:
пет фев 28, 2020 9:07 pmstoy@n написа:
А бе къде се изгуби plamen6703? :?
:lol:
Какво общо има това с темата? Ако може изкажете мнение/предположение за зарядното. Нов съм, не разбирам, но не са ли заради това форумите, да се питаме и да си помагаме с каквото можем. :)
hidrazin - майстор
пет фев 28, 2020 8:49 pmMusakata написа:
рид реле електромагнитно РМК 11105(да не е някакъв вид защита?)
Няма ниви защити. Няма регулиране на тока, няма изключване след края на заряда - демек може да "кипнеш" акумулатора като едното нищо.
Има само някакво ограничаване на тока с оня реотан навит на двата резитора.
:partyman:
preslav - майстор
Единственото сигурно е, че зарядното е самоделно и само този, който го е правил може да каже какъв е бил замисълът му и дали го е реализирал. Изхождайки от въпросите, които задаваш бих ти препоръчал да не експериментираш сам за да не се нараниш или да нараниш някой друг. Ако се нуждаеш от зарядно, по-добрият вариант е да се разходиш до Кауфланд - в момента има прилични зарядни на цена 30-на лв.
kozl - майстор
Единственото което виждам в това зарядно е трафа и може би кутията, ама я нема целата на снимките. Всичко останало не става.
Първо тия 2А и 3А малеят. Доидите не са на радиатори. И това рид реле вероятно е за режим десулфатизация, ама тва не е силово реле и най вероятно вече се е овъглило като мощния резистор и за това в този режим:
Musakata написа:
Предполагам другите 2 изхода са за десулфатизация? Там напрежението е варира от 0.61-0.68 волта.
Или пък релето е за светодиода и тогава е подходящо за слаб ток, но понеже не виждам ценеров диод, то може би се ползва характеристиката на релето да затваря контакт при ток през каф.резистор и бубината на рид релето, към които е закачен и филтриращия кондензатор. Ток определящ се от изходящото напрежение или когато е закачен акумулатор - то изходящото се приравнява към зарядното напрежение. Та идеята е като светне ламбата, това да е сигнал за зареден акумулатор :?
А десулфатизацията е променливия ток от трафа свързан през един църен диод, на който в паралел е реотана за скара и автора е тражил прав ток в изхода на десулфатизацията :-D
DMN - майстор
Явно форумът не може да се справи със съботажа или многолелието(многото лели в рода и многото профили на някого тук)!
Носът ми го надушва, въпреки всички корона и грипни вируси, които върлуват в момента!

Тема "Зарядно за акумулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: