Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Primus - специалист
нед мар 29, 2020 10:58 pmnikolov333 написа:
Разбрах за кабела, но късно.. :-D Аз бих заложил на Легранд.. Сименс нещо не се наложиха у нас и останаха с много ретро дизайн в сравнение с Шнайдер..
Льогран да е. Може да реша в последния момент, като видя къде са произведени. Ако АВВ са в Швейцария... ;)

Да обясня за инсталацията на блока. Проектът вероятно е къде 1980-а.
Свалил съм капака на старото табло и засега надничам без да дърпам кабелите. Вижда се зелената входна гофрирана тръба и от нея излизат три проводника. Двата са вероятно 6 квадрата, ясно какви, но третия не го разбирам.
Той е двужилен едночжичен??? Около 0.75? Разцепен е и не се вижда къде отива единия край, вероятно има отзад дълга заземителна шина. Втория край виси във въздуха, потъмнял достатъчно и на края си има капчица калай?

Първо, аз не знам как точно се прави трипроводна инсталация от външното табло (то е на етажа на два метра от вратата) до вътрешното.
Второ, какъв е смисълът от трипроводна инсталация, когато вътре всичко е двупроводно? Единствено на ключа на бойлера май излиза трети, ще погледна.

Та ако знаете помагайте!
floydogi - специалист
Смисълът на трипроводната инсталация е евентуално да избегаш на тока, да не те гепи. Направо ме кефите как без почти никакви познания си правите инсталации, които могат да ви убият, или в по-добрия случай да ви запалят къщата.
krasi92 - майстор
И като е произведен в швеицария да не станеш банкер. От доста апаратура която ползвам ABB показва най много дефекти. Бих ползвал масовия Шмаизер в случая. Има ги навсякъде и дори някои да дефектира няма да се налага да махаш гребени и да преработваш нещо.
nikolov333 - майстор
И Льогранд-а имат доста добри технически решения точно за гребените, но зависи и от коя серия са..
Primus - специалист
вт мар 31, 2020 7:55 amfloydogi написа:
Смисълът на трипроводната инсталация е евентуално да избегаш на тока, да не те гепи. Направо ме кефите как без почти никакви познания си правите инсталации, които могат да ви убият, или в по-добрия случай да ви запалят къщата.
Мдаааа, крайно време беше да започнат обидите...

Аз не правя инсталация, аз се каня да сменя домашното табло. И вероятно мога да го сменя по-добре от тебе, но първо трябва да видя кое как и къде е свързано. Ето - ти си дървен философ и явно не знаеш нищо за въпросния двужилен проводник?
Майстори два имам, единия даже цена каза - 30 лева. Ама в този вирус как да ги викам. Затова сам по малко, по малко.
iliya_i - майстор
вт мар 31, 2020 6:03 pmPrimus написа:
По старите схеми от 80-те има допълнителен технически проводник, незнайно за какво...
Така, че тези проводници с малкото сечение не ги брой. те не те касаят.
(Аз навремето в края на соц-а този проводник го ползвах, за да подам сигнал от часовника дето сменя тарифите на електромерите, да ми управлява контактора на акумулиращата печка. Имаше го по проект и беше изтеглен, но не се ползваше за нищо. И за тази, дето сега ще ревнат, че съм крадец, бях прекарал фаза след моя електромер през свободен контакт на контакторите, дето превключваха тарифите.)
Primus - специалист
Благодаря ти!

То е възможно и другия му край да е свободен, но тая капчица калай? Освен да измеря или отворя таблото. Ясно е, че няма да го ползвам.

Кажи сега как е опроводена нулата в толкова стар апартамент? Осем проводника за всеки кръг или 2-3-4, които се разклоняват някъде по кутиите?
iliya_i - майстор
вт мар 31, 2020 8:54 pmPrimus написа:
Благодаря ти!

То е възможно и другия му край да е свободен, но тая капчица калай? Освен да измеря или отворя таблото. Ясно е, че няма да го ползвам.

Кажи сега как е опроводена нулата в толкова стар апартамент? Осем проводника за всеки кръг или 2-3-4, които се разклоняват някъде по кутиите?
Виж си нулевата шина в таблото и ще разбереш.
По принцип броя на проводниците на шината трябва да е равен на броя на бушоните.
т.е за всеки фазов провотник от бушон за даден колон от апартамента, трябва да тръгва и нулев за същия клон, и със същото сечение като на фазовия.
Във всяка кутия, където се разклонява фазовия, се разклонява и съответния му нулев.
hidrazin - майстор
вт мар 31, 2020 8:54 pmPrimus написа:
...Кажи сега ...
Сега аз ще ти кажа... Ма няма да ти хареса.
Извикай си някой който поне малко разбира за разлика от теб.
Нещата които се опиваш да "издялаш" ще са много опасни не само за теб а и за всички използващи жилището.
Аз не бих си сложил такъв грях...
:partyman:
P.S. Не викай майстора дет е предложил 30 кинта за смяна на табло.
Ще получиш като за 30 кинта - демек нищо.
Сегашните условия не са пречка да си извикаш читав човек. Но пък стават за извинения ... несъстоятелни.
Primus - специалист
ср апр 01, 2020 12:15 amhidrazin написа:
вт мар 31, 2020 8:54 pmPrimus написа:
...Кажи сега ...
Сега аз ще ти кажа... Ма няма да ти хареса.
Извикай си някой който поне малко разбира за разлика от теб.
Нещата които се опиваш да "издялаш" ще са много опасни не само за теб а и за всички използващи жилището.
Аз не бих си сложил такъв грях...
:partyman:
P.S. Не викай майстора дет е предложил 30 кинта за смяна на табло.
Ще получиш като за 30 кинта - демек нищо.
Сегашните условия не са пречка да си извикаш читав човек. Но пък стават за извинения ... несъстоятелни.
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

За съжаление човекът се е дехидратирал и не може да прочете бавничко и с разбиране името на форума forum.napravisam.bg. :yawinkle:

За тези, които все пак четат да го перефразирам в разбираем вид:
Primus, тъй като ръцете ти са пъхнати отзад, кажи си адреса, да дода да ти зема парите, пък може и неква работа да свършим! :)

Тема "свързване на табло с предпазители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: