• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Abadon6555 - помощник
Здравейте,

Купил съм си UV-C лампа на цокъл G23. От магазина ми казаха, че се свързва по същият начин, като класическа луминесцентна лампа 9W с G23 цокъл.

За целта ми трябвало дросел. Предвид много големия интерес към тези лампи дроселите им свършили.

Гледам навсякъде дроселите за 6/9/11W са свършили също.

Въпроса ми е мога ли да ползвам дросел с по-голяма мощност от 16/20W за да светна лампа от 9W?
Поздрави е предварително благодаря.

P.S> прикачвам снимка на дросел, който имам.
Прикачен файл:
product_large_75029.jpg
Дросел PN-84/E
product_large_75029.jpg (22 KиБ) Видяна 2282 пъти
Brassmonger - специалист
С прекалено мощен дросел лампата ще има кратък живот или дори може да изгори веднага. В този случай може да свържеш последователно два дросела ако е за една лампа или да ползваш един дросел с няколко лампи последователно.
Abadon6555 - помощник
пет мар 27, 2020 11:14 pmBrassmonger написа:
С прекалено мощен дросел лампата ще има кратък живот или дори може да изгори веднага. В този случай може да свържеш последователно два дросела ако е за една лампа или да ползваш един дросел с няколко лампи последователно.
Благодаря за съветите колеги. Докарах го до "Хюстън имаме проблем" :(

Свързах дросела от снимката. Характеристиките му са:

Код: Избери всички

Изходна мощност : 16 [W]
Тип дросел: за лум. лампи
Модел: PN-84/E
Номинален ток: 0.165 [A]
Номинално напрежение: 250 [V]
Обаче лампата не стартира.

Тук може да видите какво прави:



Чаках я да запали повече от 1 минута, обаче нищо не се променя.

На какво се дължи проблема? Дросела ли е слаб или аз не съм го свързал както трябва?

Подозирам дросела, защото лампата би трябвало да е със вграден стартер. Специално UV-C (понеже са дефицит в момента) не съм чупил за да видя имат ли стартери, но си позволих да счупя друга обикновена UV G23 лампа от фурната за маникюр на жената и там има стартерче.

Ето снимка на обикновена UV G23 9W:

На снимката не се чете добре, но на стартерчето пише "630V W332J".
Прикачен файл:
20200328_122036.png Обикновена UV G23 лампа
ESPACE - майстор
Това не е стартер, а кондензатор. Вероятно въпросната лампа се е палила от електронно устройство.

Всъщност, сега гледах един каталог на Philips и там дават 11W да се пали с 36W дросел. Въпросния кондензатор ограничава тока и няма да изгори лампата. Притеснява ме присветването в основата на UV-C лампата обаче. Прилича като наистина да има стартер в него, въпреки че не се наблюдава промяна в загряването на жичките. Не се разбира въпросното святкане дали е от основата, или е отражение от опит за запалване. Напиши пълните данни на лампата.
Abadon6555 - помощник
съб мар 28, 2020 12:51 pmESPACE написа:
Това не е стартер, а кондензатор. Вероятно въпросната лампа се е палила от електронно устройство.

Всъщност, сега гледах един каталог на Philips и там дават 11W да се пали с 36W дросел. Въпросния кондензатор ограничава тока и няма да изгори лампата.
Благодаря. Ако съм разбрал правилно за да я запаля ми трябват две неща:

1. По-мощен дросел от поне 30-40W.
2. Стартер.

Тук идва следващия ми въпрос. Какви трябва да са характеристиките на стартера? Philips Ecoclick S10 ще ми свърши ли работа?

Друг вариант е да си намеря електронно стартерно устройство. Примерно ето такова ще ми свърши ли работа - https://vikiwat.com/elektronen-drosel-1-x-36w-t8.html
ESPACE - майстор
Стартер не ти трябва, сега изгледах пак видеото със звук. Явно си има стартер, чува се. Не прекалявай с мощността на дросела, пробвай с 18W.
tzetz009 - специалист
:?: Дросела по мощност трябва да е равен или по-малък от този на ламБата ! Всичко друго са издевателства . И аз съм правил такива много-много отдавна , като съм захранвал 20W "пура" през 40W дросел . Свети и грее , та се къса !

Според мен тази ламБа от клипа е дефектна , нищо че е нова . Има неизтеглен въздух вътре . Като гледам коронния разряд около електродите на какво разстояние от тях се разпространява :? !!! Другият малшанс е кондензатора паралелно на стартера да е с ниско пробивно напрежение и той да прави "мизерии" ?! На една ламБа принципно и трябва един размах на напрежението до около 400V да "пробие" и ако кондензатора не го позволи стоим и чакаме нещо си !

Или връщаш в магазина или на риск разглабяш и сменяш(махаш) кондензатора паралелно на стартера !

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
съб мар 28, 2020 12:46 pmAbadon6555 написа:
...Подозирам дросела, защото лампата би трябвало да е със вграден стартер. ...не съм чупил за да видя имат ли стартери, но си позволих да счупя друга обикновена UV G23 лампа от фурната за маникюр на жената и там има стартерче.
От къде накъде реши че трябва да е с вграден стартер след като нищо не знаеш по темата?
Дори не различаваш стартер от кондензатор... И какво общо има фурната за маникюр на жената с тази лампа?
С тоя клип и снимката на съвсем друга разглобена лампа само объркваш хората които евентуално биха ти помогнали.
Това че лампите са с цокъл G23 съвсем НЕ ОЗНАЧАВА че са еднакви и се палят по един и същ начин.
Ай ся да започнем отначало:
1.Забрави фурната на жената.
2.Дай снимка на надписа на тая UV-C G23 ламБа която искаш да запалиш. Не на някаква а на конкретната.
:partyman:
Abadon6555 - помощник
съб мар 28, 2020 10:27 pmhidrazin написа:
От къде накъде реши че трябва да е с вграден стартер след като нищо не знаеш по темата?
Прав си до момента не съм се сблъсквал с луминисцентни лампи. Четох във форума стари теми по въпроса, преди да пусна тази тема. Там пишеше, че тези двупинови G23 са със вграден стартер.
съб мар 28, 2020 10:27 pmhidrazin написа:
Дори не различаваш стартер от кондензатор...
Каква е разликата между двете? За мен стартера си е кондензатор с определени характеристики.....
съб мар 28, 2020 10:27 pmhidrazin написа:
И какво общо има фурната за маникюр на жената с тази лампа?
Фурната за маникюр е със 9W UV (но друга дължина на вълната) лампи на същия цокъл.

Не разбирайки нещата исках да ги направя по аналогия. Смятах, че свързването е едно и също и че лампите са едни и същи. Явно съм сгрешил във предположенията си.
съб мар 28, 2020 10:27 pmhidrazin написа:
С тоя клип и снимката на съвсем друга разглобена лампа само объркваш хората които евентуално биха ти помогнали.
Клипа е на моята лампа.
съб мар 28, 2020 10:27 pmhidrazin написа:
2.Дай снимка на надписа на тая UV-C G23 ламБа която искаш да запалиш. Не на някаква а на конкретната.
:partyman:

На лампата не пише нищо. Това беше първото нещо което гледах. Идва и в най- обикновена картонена кутия, без надписи. В кутията също няма нито инструкции, нето схема....

Това беше основната причина да търся аналогии....
Прикачен файл:
20200329_084228.jpg UV-C
  • 1
  • 2

Тема "Свързване дросeл за UV-C G23 лампа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: