Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hursa - майстор
чет апр 09, 2020 10:47 pmlov написа:
Тоест тази отпадна топлина при производството не се оползотворява.
пет апр 10, 2020 3:58 pmtorbalan написа:
всичката топлина от кондензатора отива в околната среда.
За процеса в кондензатора – сте написали почти еднакво.
Това в първата реплика не е съвсем така
пет апр 10, 2020 3:22 pmtorbalan написа:
Всичката пара (без загубите) влязла в турбината отива в кондензатора за да бъде охладена и да се превърне на вода.
Не и ако не се говори за първите парни турбини. Но си е задълбочаване. (Част от парата се отбира от т. н. "регенеративни" отбори и кондензира в т. н. "регенеративни" топлообменици (или "деаератора") отдавайки топлината си на т. н. "основен кондензат" - парата кондензирала в кондензатора.)
чет апр 09, 2020 10:47 pmlov написа:
Защото отива за битово отопление на къщите.
Това може да се напише за турбина с противоналягане. Но обикновено такива се използват при ползване на парата след турбината за някакви технологични нужди, в т. н. "заводски" тецове. Такава турбина е много ограничена и има твърда зависимост между производството на ел енергия и пара (топлина) за технологичните нужди.
Обикновено в централите за битово топлоснабдяване се използват турбини с т. н. "регулируем" отбор. Може да са два такива отбора. Но може да има с "нерегулируеми" отбори на пара - когато енергоблока е много мощен, а топлопотреблението е много ограничено. Има и комбинации. (Има и вариант - част от топлообмената повърхност в кондензатора се използва за първоначално (частично) подгряване на връщащият се топлоносител от топлопотребителя - ако условията го позволяват.)
Та тези турбини си имат кондензатор - и например лятото могат да не отдават топлина, а само ел енергия. Обратно - зимата в кондензатора може да постъпва много ограничен обем пара, като почти цялото количество частично отработила енергията си пара (в турбината, за производство на ел енергия) - се подава към топлообмениците отдаващи топлина към топлопотребителите. И кондензира в тях, но при много по-високо налягане отколкото в кондензатора, съответно и при значително по-висока температура.
torbalan - Дървен философ
пет апр 10, 2020 6:49 pmHursa написа:
...
Как от горното стигнахте до това:
пет апр 10, 2020 3:22 pmtorbalan написа:
(60*0,35 + 20*0,35 + 20*0,9)/100
Какво КПД ще получите по този начин за турбина с противоналягане?
Видях си грешката, като го публикувах, върнах се, коригирах, но явно не всичко. Сега ще го оправя :)
Благодаря!

Очевидно 60 + 30 + 30 е повече от 10 :)
torbalan - Дървен философ
пет апр 10, 2020 9:34 pmHursa написа:
....
За процеса в кондензатора – сте написали почти еднакво.
....
Прикачен файл:
123.png

Виж какво си мисли, че е кондензатор... И смятай колко си заслужава да коментираш с него.
Никъде не съм писал, че в кондензатора се изпарява вода. В кондензатора студена вода (изобщо може да не е от охладителна кула, например ние в АЕЦ-а ползваме грубо филтрирана дунавска) охлажда парата, която излиза от последното стъпало на турбината, за да я превърне наново във вода.

Иначе да, аз говоря за турбина с пароотбор, в която само част от топлината заминава за БГВ.
При турбина с противоналягане просто няма пара, която отива към кондензатора.
КПД ще е сбор от две части само. КПД на турбината и нещо близо до 100% за останалата част.
Последна промяна от torbalan на ср апр 15, 2020 7:14 pm, променено общо 1 път.
Hursa - майстор
Широко погледнато – охладителната кула (градирната) – е посредник, чрез който „топлината от кондензатора се разсейва в околната среда“ (както пишете). И действително „тази отпадна топлина (която се разсейва от охладителната кула) при производството на електроенергия не се оползотворява“ (както пише lov). Теоретично, „суха“ градирна действително може да се използва за кондензатор. При „мократа“ градирна – действително една малка част от водата в контура, който се охлажда от охладителната кула се изпарява – което повишава ефективността на процеса в нея.
Затова не съм съгласен с това:
вт апр 14, 2020 3:39 pmtorbalan написа:
И смятай колко си заслужава да коментираш с него.
Не съм съгласен и с това:
вт апр 14, 2020 3:39 pmtorbalan написа:
При турбина с противоналягане просто няма пара, която отива към кондензатора.
КПД ще е сбор от две части само. КПД на турбината и нещо близо до 100% за останалата част.
Не и ако го смятате по този начин:
пет апр 10, 2020 3:22 pmtorbalan написа:
КПД 35% до пароотбора за 100% от парата
КПД 35% от пароотбора до кондензатора за частта от парата която остава в турбината.
КПД 90% от пароотбора за частта от парата, която отива за БГВ.

или ако 60 единици от парата стигат до пароотбора, след пароотбора 20 отиват да БГВ и 20 остават в турбината сметката ще е следната:

(60*0,35 + 20*0,35 + 20*0,9)/100
Защото при турбината с противоналягане – по тази логика до пароотбора достигат „100 единици от парата“.
И в пароотбора отиват тези „100 единици пара“ – от които сме оползотворили част от енергията и в турбината за производство на ел енергия.
И въпроса е за термичния КПД на цикъла, не за КПД на блока.
torbalan - Дървен философ
вт апр 14, 2020 7:39 pmHursa написа:
...
И въпроса е за термичния КПД на цикъла, не за КПД на блока.
Горе за сухото и мокрото нищо не разбрах, но охладителната кула си е охладителна кула и няма вариант, в който да е кондензатор.

За КПД-то - никъде не говоря за КПД на блок. То ако загледаш турбина с противоналягане, такива КПД-та можеш да измислиш, че лошо да ти стане.

Термичен КПД на турбина с противоналягане ще е КПД-то на турбината по частта от топлината, която се използва в турбината и КПД на топлообменника по частта от топлината, която се използва в топлообменника след последното стъпало на турбината. Цялата тази сума разделена на цялата използвана топлина.
Полезно употребената топлина в турбината е използвана за производство на електроенерегия.
Полезно употребената топлина в топлообменника е топлината, която е предадена нататък...
Ако някъде бъркам - поправи ме?

Но ако и ти не правиш разлика между кондензатор на турбина и охладителна кула - аз наистина спирам да коментирам.
lov - майстор
Торби колегата е много по наясно от теб. А ти само си търсиш място където да си доказваш подписа на аватара и по никакъв начин не щеш да разбереш че темата е
за термичния КПД на цикъла И е принципен а не за разтягане на локуми за КПД-та на различни видове турбини.
То и темата отдвана трябваше да приключи защото като гледа автора май отдавна не се е вяскал. :lol:
torbalan - Дървен философ
ср апр 15, 2020 1:27 pmlov написа:
Торби колегата е много по наясно от теб. А ти само си търсиш място където да си доказваш подписа на аватара и по никакъв начин не щеш да разбереш че темата е
за термичния КПД на цикъла И е принципен а не за разтягане на локуми за КПД-та на различни видове турбини.
То и темата отдвана трябваше да приключи защото като гледа автора май отдавна не се е вяскал. :lol:
Ти разбра ли кое е турбина, кое кондензатор, кое охладителна кула и кое комин? :)

С Hursa, до колкото виждам може да коментираме на дълго и широко, докато на теб няма смисъл да ти се отговаря. Общо взето познанията са ти на нивото на моя финландски. Мога с гугъл транслатора да си преведа нещо от и на финландски.
torbalan - Дървен философ
вт апр 14, 2020 7:39 pmHursa написа:
вт апр 14, 2020 3:39 pmtorbalan написа:

...
(60*0,35 + 20*0,35 + 20*0,9)/100
Защото при турбината с противоналягане – по тази логика до пароотбора достигат „100 единици от парата“.
И в пароотбора отиват тези „100 единици пара“ – от които сме оползотворили част от енергията и в турбината за производство на ел енергия.
И въпроса е за термичния КПД на цикъла, не за КПД на блока.
Ако някъде съм написал КПД на блока, било е по грешка. През цялото време имам предвид КПД на турбината.

Да при турбина с противоналягане - част от енергията се усвоява за производство на електроенергия с някакъв КПД. След това всичката пара отива за "производствени нужди". За кое не съм прав?
lov - майстор
А бе дървени философе. На теб май ти идва в повече карантината или ваксината. Айде да си го кажем направо като големи хора пиенето. Засрами се малко и спри с глупостите си. Това че там в козлодуя си видял някоя турбина не значи че си гения по темата. И баш на мен си тръгнал да ме питаш дали различавам охладителна кула от парова турбина. Ако това дето го плещиш е по вина на горното някак ще го възприема. Случва се човек да попрекали ама ако не е от това то вече ще съм сигурен че буташ маслото.
То не ти е за първи да даваш акъл по теми дето не са ти ясни. Не сме късопаметни искаш ли да ти припомня как ни обясняваше назидателно за пътни знаци и как се кара кола. Пък после се оказа че никога не си имал книжка и добре че жена ти те вози като чувалче с компири. И пак се държа по същия начин. Има го надеждно документирано във форума не забравяй.. :lol:
MamaMy - майстор
То детето си написа домашното преди една седмица, а вие продължавате да спорите кое какво е. Според мен на такива на трябва изобщо да се помага. За какво "ходят на" училище? Така свикват на готово и после питате защо девалвира образованието ни.

Тема "Въпрос за централи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: