Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
SongBird - специалист
Ползвам едно такова фото реле (XH-M131 DC 5V/DC 12V) за да пускам една лед лентичка когато стане тъмно. LED лентата е 24V, модулчето е 12V и за да го захранвам изкопах един 7812CV линеен регулатор за да сваля от 24V на 12V.

Вчера пуснах манийката, работи си.

На някои места обаче четох, че трябва да се ползват кондензатори на входа и изхода на линейния регулатор, a aз си ги спестих. Мисълта ми беше, че товарите са малки - реле модула ползва 38милиампера, лентичката и тя е 5см, няма да е повече от ват - ще ми се размине.

Проблема е обаче, че сега обаче не мога да си го избия от главата. Какви проблеми могат да изкочат? Може ли някой с повече опит с линейни регулатори да коментира?

Бих предпочел да не разглабям всичко за да добавям кондензатори, че вече е опаковано в термосвиваеми шлаух и изолирбанд, и навряно в една кухина.

Мерси!
kozl - майстор
Не си писал нищо за захранването 24V.
Вероятно в изхода му има кондензатор.
Освен това в платката на фоторелето също има електролитен кондензатор и ако е филтър за захранване на логиката на релето, тогава никакви притеснения. Защото мисълта ми е, че пулсациите могат да влияят на фоторелето за грешки в комутацията. Та ака фоторелето е защитено от пулсации със собствен филтър, то системата ще работи без смущения от пулсации. А пулсациите зависят от захранването, като предполагам, че то е стабилизирано, асъщо и тези, които се получават при комутациите на товара (вкл./изкл. на осветлението).
SongBird - специалист
ср апр 22, 2020 11:24 amkozl написа:
Не си писал нищо за захранването 24V.
Вероятно в изхода му има кондензатор.
Освен това в платката на фоторелето също има електролитен кондензатор и ако е филтър за захранване на логиката на релето, тогава никакви притеснения. Защото мисълта ми е, че пулсациите могат да влияят на фоторелето за грешки в комутацията. Та ака фоторелето е защитено от пулсации със собствен филтър, то системата ще работи без смущения от пулсации. А пулсациите зависят от захранването, като предполагам, че то е стабилизирано, асъщо и тези, които се получават при комутациите на товара (вкл./изкл. на осветлението).
Ето от тук вземам 24V - LED захранване 24VDC, 60W, 220VAC, 2.5A, IP20, невлагозащитено, BY02-10600. 20см кабел има между захранването и линейния регулатор.

Meрси за отговора. Давате ми малко спокойствие.
kr1100 - майстор
на вход и изход керамични кондензатори по 0,1-0,15 мкФ стотинки са и са дребни. И 7812 е в няколко корписа .
tzetz009 - специалист
:? И всичко това заради 5(пет) сантиметра LED лента или е печатна грешка ? Много харчове бре !

А , иначе ценеровите диоди докато "бачкат" генерират шум ( който дразни наред аудио-фили и аудио-маниаци :-D ) и по важното филтриране се извършва от кондензатор СЛЕД линейния регулатор .

:partyman: :partyman: :partyman:

Тема "Въпрос за регулатор 7812CV без кондензатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: