Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
ср май 06, 2020 10:58 pmStanTheMan написа:
Благодарение на включилите се, казусът напредва, като днес ходих и до общото табло. Прилагам и още снимки.

Установих, че в апартамента влизат 2 фази с 2 нули. Надявам се от снимките също да е видно.

Отговарям на някои от питанките ви:
- Включих прахосмукачката при смъкнати предпазители в единия "силов" контакт - работи.
- Отдолу шината видно от снимките е чиста - няма нищо допълнително включено към нея, освен предпазителите. Единствено на левия бушон отдолу е вързано осветлението на коридора. То също работи при смъкнати предпазители. Входящата фаза за шината е поне 4 мм, докато другата ми изглежда на 2,5 мм, но не съм категоричен.
- електромерните табла са в общо табло долу в сградата. Апартаментът е отопляван основно на ТЕЦ.

Слязох долу, намерих си електромера и смъкнах предпазителя. Качих се горе и вече нямаше ток никъде.
Обаче ми направи впечатление, че долу на общото табло от предпазителя ми излиза само един кабел - прилагам снимка със смъкнатия предпазител и кабела, който излиза от там.
От къде тогава може да е вързана /да е добавена/ тази втора фаза, че и с нула, която влиза вкъщи. :?
Отделно, защо е вързана там :shock:
Не е втора фаза иначе ще стане тряс. Може да е втори проводник. Т.е. някъде по трасето са свързани два проводника в паралел.
Щом като си отвил главния предпазител за апартамента в ГРТ и си преустановил захранването в апартамента - положението е под контрол. И за да си сигурен, че влизат 2 проводника с фаза и 2 с нула, откачи тези с фазите и един по един ги връзвай към общата шина да видиш ко стаа с контакти и осветление и бойлер. А да и премести коридорното осветление на изхода на башона. Свързванията прави при свален главен предпазител и след проверка с пробна лампа за по-голяма сигурност, че няма захранване!

И сега какво :? Ще сменяш ли проводниците от ГРТ до апартаментното табло? Ако не, то може би най-добре е да ги свържеш в паралел фаза-фаза, нула-нула и така да захраниш новото ап.табло. Много вероятно е на електричарите да им свършил проводника с по-голямо сечение 1х?мм2 и там де свършил да са продължили с (1+1)х?мм2.
Обаче после оти са връзвали фльонги по башоните :? А пък може и тва да е правено в последствие. Явно силовия башон е цвъкал, оти има следи и некой неразбиращ да е преместил единия фазов проводник от шината в изхода на бушона и опа изненада башона спрел да цвъка :shock: А пък осветлението в коридора по подобна причина станало - аварийно осветление при спраскан башон за осветление - оно не гасне.
Мое би :? Теории разни за писатели като мен. Инак кво значение има - опраай нещата, а си мисла, че вече знаш как и напред :wink:
nikolov333 - майстор
Може и да ти "връща" захранването през бойлера, ако някой мастер го е подвързал директно към главния в електромерното преди бушоните в таблото.. Пробвай с включен и изключен бойлер, как ще е положението със силовите и аварийното осветление.. :?
muhala - майстор
Да не би да имаш таванско помещение и то да е захранено от апартамента, като двете са в паралел ?
Колко кабела тръгват от електромерното табло и с какво сечение ? Горе ясно че са 4. с какво сечение са ?
Christo - майстор
На твое място бих повикал достатъчно квалифициран приятел да помага. Както казал арменецът, акъл и половина е повече от акъл :) Спрете тока, раздърпайте ги тези кабели и си изяснете ситуацията. Нали се прави основен ремонт! Какви са тия, от долу тръгва един, от горе стават два! Ами ако някъде по средата някой "смуче" от твоя електромер? Направете си една схема и я изпълнете като хората. Помисли за дефектно токова защита, ако има място в тръбите до главното табло, може и това да се направи. Нали за това са ремонтите, да се потегнат и осъвременят нещата. Поздрави и успех!
StanTheMan - помощник
Здравейте,
Казусът продължава, но има напредък :rolleyes:
moimoimoi написа:
премахни и трите предпазителя от таблото и провери и запомни къде има напрежение по контактите.
после завии левия предпазител който е за силови контакти и виж дали има промяна в броя и разположението на контактите които имат напрежение
Няма
moimoimoi написа:
пп: и още нещо да питам , еднакво силно ли ти свети фазомера като мериш по таблото при свалени предпазители
Абсолютно. Без ни най-малка идея за промяна.
nikolov333 написа:
Може и да ти "връща" захранването през бойлера, ако някой мастер го е подвързал директно към главния в електромерното преди бушоните в таблото..Пробвай с включен и изключен бойлер, как ще е положението със силовите и аварийното осветление.. :?
Не разбирам как би било възможно това, след като имам 1 проводник от електромера до главния ми бушон и след това пак 1 проводник излиза от бушона. Иначе пробвах с вкл и изкл бойлер - Без промяна е положението.
muhala написа:
Да не би да имаш таванско помещение и то да е захранено от апартамента, като двете са в паралел ?
Колко кабела тръгват от електромерното табло и с какво сечение ? Горе ясно че са 4. с какво сечение са ?
Един - вижда се на снимката. Дали е 4 или 6 не мога да кажа.
kozl написа:
... И за да си сигурен, че влизат 2 проводника с фаза и 2 с нула, откачи тези с фазите и един по един ги връзвай към общата шина да видиш ко стаа с контакти и осветление и бойлер.
Ей сега стана интересно - вече съм сигурен, че не влизат... :shock: Разказвам:
Днес слязох смъкнах главния, качих се горе и след като се уверих, че никъде няма и помен от ток, откачих горната фаза, за да остане само долната, която е на шината - прилагам снимка. Слязох долу, завъртях си чинно бушона и като се качих горе, при смъкнати предпазители на таблото ми :| отново имаше фаза отгоре на силовия :shock: Започнах да меря из апартамента при смъкнати предпазители: фазите от "силовите" контакти по стаите изчезнаха, освен "силовия" на кухнята - той си остана. Само там! Завинтих силовия предпазител - отново само на "силовия" контакт в кухнята има фаза. Евентуален извод: откачената от мен "входяща фаза" си е фазата в апартамента само на "силовите" в стаите, но не и на този в кухнята, който обаче се храни от някъде другаде и "благодарение" точно на него съм бил в заблуждение за втора фаза. Добрата новина до тук е, че нямам 2 влизащи фази в апартамента :)
Филмът продължава: Продължих с опитите и завинтих All+осветление предпазител - тук нямаше изненади, всичко си е, както преди - свети си осветлението заедно с "обикновените" контакти си имат фаза. Не знам какво, обаче, ме накара да продължа с опитите и смъкнах "силовия" предпазител то нали и с него и без него фаза има само на "силовия" в кухнята, като остана само предпазител All+осветление. И ИЗНЕНАДААА: горната фаза на предпазител "силови" изчезна. Тичам в кухнята - и там вече няма фаза :| :? Така вече всички "силови" останаха без фаза. Върнах предпазител "силови" и фаза има само на "силов" в кухнята. Махам отново предпазителя, никъде в "силовите" няма фаза, даже и в кухнята. Махам всички предпазители, никъде няма ток, освен на шината и на осветлението в коридора - то си е вързано към шината, така че него не го заглеждам. И от тук нататък какви ли не комбинации не опитвах, няма и няма - тази въпросна фаза отгоре на предпазител "силови" изчезна окончателно. Пак отбелязвам, както отговорих по-горе на колегата moimoimoi, че фазомерът си свети с еднаква яркост там, където има фаза. И още нещо да отбележа - вижте в предния ми пост - прахосмукачката, включена в "силов" контакт в спалнята работи при смъкнати всички предпазители в апартамента.
Слязох отново долу, смъкнах главния бушон, закачих си откачения кабел, който вече установих, че е фазата на "силовите" контакти в стаите, завъртях си отново главния бушон и като се върнах все още я нямаше въпросната излишна фаза отгоре - при смъкнати предпазители в апартамента, няма никъде ток, освен осветлението в коридора. Пак си поиграх с всякакви комбинации на смъкнати и включени предпазители, пусках прахосмукачката къде ли не, с пуснат и спрян бойлер, няма и няма - горната (излишна) фаза изчезна окончателно, а апартаментното табло се държи, като вакла овчица - мирно и спокойно, т.е. предпазителите контролират точно всички контакти - бойлер само бойлер, "силови" само "силови" контакти, а All+осветление само осветлението и "обикновените" контакти, както и при смъкнати предпазители няма никъде ток.
Евентуален извод: има проблем в силовата инсталация на кухнята, който може да е в кухнята или някъде по трасето, в т.ч. в таблото! Все пак на тези контакти са били вързани големите консуматори в кухнята - печка, пералня, сушилня и др. Следва да отбележа, че и кабелът е мостов там, т.е. преправян е. Само че, ако изводът ми е верен, не е много сигурно да се пипа само при свалени предпазители в апартамента, трябва и главния :!:
Моля за мнение по разсъжденията и изводите ми, в случай че има неверни и/или притеснителни работи, както и допълнителни идеи за елиминиране на казуса.
:partyman:

ПП: инсталацията ще се преправя и то не само от мен, но искам да знам с какво разполагам, за да знам какво да правя занапред при изграждането на новата :wink:
ПП2: след като изчезна паразитната фаза, имаше още една промяна, която не знам как да обясня и дали да ме притенява: при смъкнат главен бушон долу в таблото, горе на фазовата ми шина фазомерът леко мъждука /това за което moimoimoi говореше/, но ток няма никъде. Пробвах и с друг фазомер, който имам, но той не отчете нищо, нямаше мъждукане при него.

Прикачен файл

opit1.jpg
opit1.jpg (109.87 KиБ) Видяна 1746 пъти
hidrazin - майстор
съб май 09, 2020 11:54 pmStanTheMan написа:
...инсталацията ще се преправя и то не само от мен...
... но искам да знам с какво разполагам...
1.По-добре да не е от теб.
2.Разполагаш с жилище без инсталация.
В предвид проводниците с текстилна изолация, все едно я нямаш.
При основен ремонт е задължително да се подмени цялата с трипроводна.
И това не от фейсбука а от наредбите и законите.
Между другото това горното си е за теб и твоите близки. Мен не ми дреме...
:partyman:
moimoimoi - майстор
при свалени предпазители само в силовия контакт на кухнята ли работи някакъв уред? ако отговора е да значи този контакт се захранва преди таблото ти.

в тези стари инсталации никога не са отделени само контакти и само осветление,та явно си включил я някоя лампа я нещо друго и на този кабел дето си мислиш че е втора фаза си му задал нулев потенциал през консуматор и затова е спрял да свети фазомера ти.

пп: скоро бях в София и в едно блокче на Раковски 40 инсталацията беше подобна: захранването идва в една разклонителна кутия до таблото и от кутията се захранва някаква линия преди таблото,а самото табло също само с 3 предпазителя въпреки че апартамента беше с 5 стаи.

реално ако ще правиш ремонт по голям планирай смяната на инсталацията
kozl - майстор
съб май 09, 2020 11:54 pmStanTheMan написа:
Ей сега стана интересно - вече съм сигурен, че не влизат... :shock: Разказвам:
Днес слязох смъкнах главния, качих се горе и след като се уверих, че никъде няма и помен от ток, откачих горната фаза, за да остане само долната, която е на шината - прилагам снимка. Слязох долу, завъртях си чинно бушона и като се качих горе, при смъкнати предпазители на таблото ми :| отново имаше фаза отгоре на силовия :shock:
ср май 06, 2020 10:58 pmStanTheMan написа:
Слязох долу, намерих си електромера и смъкнах предпазителя. Качих се горе и вече нямаше ток никъде.
Обаче ми направи впечатление, че долу на общото табло от предпазителя ми излиза само един кабел - прилагам снимка със смъкнатия предпазител и кабела, който излиза от там.
От къде тогава може да е вързана /да е добавена/ тази втора фаза, че и с нула, която влиза вкъщи. :?
Отделно, защо е вързана там :shock:
Или се бъзикаш с нас или някой се бъзика с теб. Освен фазомер ти трябва и пробна лампа или прахусмукачка :-D Щом си открил фаза с "фазомера" проверяваш свети ли пробната лампа.
След твоите обяснения загадката се насочва към кухнята. Има вероятност апартамента да е преграждан и друго помещение с контакт да е останало в друг апартамент, в който е станало съединение на кръговете с контактите, а от там и съединяване на фазите. Обаче с това има, нема фаза при свален главен в ГРТ ако свържа хипотезата си, това би значело, че някой откача и закача връзката в кухнята с другия апартамент.
Примерно вижда те, че отиваш към ГРТ - откача връзката. По некое време я закача. После те е пропуснал като си махнал главния П в ГРТ и си видял фаза в кухнята, но не си я проверил, за да си сигурен и ти и ние, че не се заблуждаваш. Но пък щом от предните опити, прахусмукачката е работела при свалени предпазители значи друго захранване освен тва през главния бушон в ГРТ е имало :? :? :? :? :?
съб май 09, 2020 11:54 pmStanTheMan написа:
Моля за мнение по разсъжденията и изводите ми, в случай че има неверни и/или притеснителни работи, както и допълнителни идеи за елиминиране на казуса.
Откачи проводника за кухнята и му свържи крушка 60W и към нулата и следи кога ще свети.
И си направи проект за нова инсталация.
Последна промяна от kozl на пон май 11, 2020 6:37 am, променено общо 1 път.
kozl - майстор
Нова въпрос.
съб май 09, 2020 11:54 pmStanTheMan написа:
Днес слязох смъкнах главния, качих се горе и след като се уверих, че никъде няма и помен от ток, откачих горната фаза, за да остане само долната, която е на шината - прилагам снимка. Слязох долу, завъртях си чинно бушона и като се качих горе, при смъкнати предпазители на таблото ми
След като си свалил главния в ГРТ - горе никъде няма ток. :roll:
После си откачил един проводник, който мислиш, че е за силовите и си завил главния в ГРТ.
И при 3 отвити башона в ап.табло - светеше ли в коридора?
След като ги зави светеше ли в коридора?
Другото което си описал при откачен проводник ли е?
съб май 09, 2020 11:54 pmStanTheMan написа:
Филмът продължава: Продължих с опитите и завинтих All+осветление предпазител - тук нямаше изненади, всичко си е, както преди - свети си осветлението заедно с "обикновените" контакти си имат фаза. Не знам какво, обаче,
съб май 09, 2020 11:54 pmStanTheMan написа:
Добрата новина до тук е, че нямам 2 влизащи фази в апартамента
То на повечето им е ясно от началото, че нямаш 2 фази щото щеше да имаш междуфазово късо. Имаш 2 проводника от една и съща фаза и най-вероятно случаят е като:
нед май 10, 2020 7:38 ammoimoimoi написа:
пп: скоро бях в София и в едно блокче на Раковски 40 инсталацията беше подобна: захранването идва в една разклонителна кутия до таблото и от кутията се захранва някаква линия преди таблото,а самото табло също само с 3 предпазителя въпреки че апартамента беше с 5 стаи.
chano3891 - специалист
Здравейте. Виждал съм (преди около месец) блокове с входящо захранване от два мостови проводника 6мм и 2.5мм само за осветление. Но след намеса на всезнаиковци са обединени в апартаментното табло, а преди това от енергото на общт предпазител на етажното табло.

Тема "Казус как е изградена ел. системата вкъщи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: