Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
yanko78 - специалист
Имам градинско осветление и искам да го подвържа със сензор за светлина.
Идеята ми е, да минава през таймер за изключване и със сензора за включване. Правя сметка, таймера да подава по ранно включване, съответно, сензора да подаде към захранването когато настъпи момента. В последствие, таймера да прекъсва захранването и лампите да спират. Смятам да го изпълня по посочената схема, но исках да се допитам и до вас. Мерси предварително!


Изображение
Изображение
kozl - майстор
Е оти леденото захранване е без нула :?
Незнам ква ти е целта. Аз бях подключил лампи през таймер и PIR. Обаче таймера требе да се настройва, щото деня се променя. После махнах таймера и сега фотосензор включва захранването на осветлението. Само веднаж настроих фотосензора на каква осветеност да включва и повече нищо не настройвам. Лампите се палят и в мрачно време независимо от часа.
Andri01 - майстор
Работи. С такава схема съм от над 20г. : таймера подава напрежение към сенсора в 17ч,същия включва лампите на външното осветление при стъмняване. После таймера изключва захранването към 1,30 след полунощ - излишно е да светят...е,според моите разбирания ,де :).
yanko78 - специалист
пет май 15, 2020 5:39 pmAndri01 написа:
Работи. С такава схема съм от над 20г. : таймера подава напрежение към сенсора в 17ч,същия включва лампите на външното осветление при стъмняване. После таймера изключва захранването към 1,30 след полунощ - излишно е да светят...е,според моите разбирания ,де :).
Да разбирам, че е правилно свързването? Моята идея е точно такава, както си я описал при теб.

Имат ли значение фазите и нулите или просто да върна товара от сензора към захранването и да муподам фаза/нула без значение? Притеснява ме, някой да не завърти наобратно таймера, или недай си боже, фаза/нула да се разменят?
Andri01 - майстор
Таймера се свързва по схемата ,която е дадена с него. Изхода,ако е напрежение/ фаза и нула/ отива в датчика-ако на датчика е оказана полярността-я спазваш. Какъв е таймера че се опасяваш да не го завърти някой на обратно? Моя си е обикновен от 5лв, електро-механичен.
bijonisler@gmail.com - специалист
пет май 15, 2020 5:52 pmyanko78 написа:
пет май 15, 2020 5:39 pmAndri01 написа:
Работи. С такава схема съм от над 20г. : таймера подава напрежение към сенсора в 17ч,същия включва лампите на външното осветление при стъмняване. После таймера изключва захранването към 1,30 след полунощ - излишно е да светят...е,според моите разбирания ,де :).
Да разбирам, че е правилно свързването? Моята идея е точно такава, както си я описал при теб.

Имат ли значение фазите и нулите или просто да върна товара от сензора към захранването и да муподам фаза/нула без значение? Притеснява ме, някой да не завърти наобратно таймера, или недай си боже, фаза/нула да се разменят?
Ако таймера е свързан правилно,какво ти пука ако някой завърти таймера,ще промени времето за изключване на осветлението и какво от това.......
yanko78 - специалист
Таймера е електронен от тези които се хъхат в контакта и на него има дупка, да вкарам щепсел, затова се притеснявам, някой от нашите да не го завърти и да се омотат фази нули.
hidrazin - майстор
Схемата горе е грешна.
Разбира се че има значение къде фаза и къде нула.
Във връзка с предното не трябва да има възможност за обръщане на фаза/нула на едно от двете.
Така фаза и нула ще се здрависат.
Все си мислих че мъките и драмите с онези градински "лампи" са свършили...
:partyman:
yanko78 - специалист
пет май 15, 2020 9:53 pmhidrazin написа:
Схемата горе е грешна.
Разбира се че има значение къде фаза и къде нула.
Във връзка с предното не трябва да има възможност за обръщане на фаза/нула на едно от двете.
Така фаза и нула ще се здрависат.
Все си мислих че мъките и драмите с онези градински "лампи" са свършили...
:partyman:
“Онези” градински лампи си работят вече незнам коя година подред, въпреки предположенията, че ще се огънат, спукат, деформират и т.н. Искам да оптимизирам светкането, че иначе през месец два променям таймера. Не че ми пречи, ама ми се ще да го подвържа и със светлинния сензор.
А за мъките, май на теб ти е нещо мъчно, на мен, всичко си ми е ОК!!!
Ракията е ледена, домашната салата е току що откъсната от двора, всички сме здрави... какво по дяволите повее му трябва на чове?
Аааааа забравих, важното е да си Хидразним :)
kozl - майстор
Янко на схемата ти липсва нула към LED захранването! Така нищо нема да светне.
Освен това по тази схема дето си пуснал връзки от фазата на фоторелето и от фазата на таймера, логически се губи смисъла на фоторелето. И за кво ти е фотореле свързано по тази схема :? Махни връзката по фаза м-у таймера и LED захранването и свържи нулата към LED драйвера.
И възможно е при включване на таймера осветлението да светне за някакъв интервал дори и да е светло, в зависимост от реакцията на фоторелето, в момента на получаване на захранване.
Е за размяната на фаза и нула:
На таймера не му пречи щом е на щепсел. Има LED захранвания за 12V също на щепсел и без трети проводник към маса и ако и на фоторелето не му пука кое фаза и кое нула те ти щепселна версия.

Тема "Свързване на токове?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: