• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,
Искам да си направя гръмоотвод. Покривът е ламарина върху дървена конструкция. Въпросът ми е дали да има връзка между ламарината и отвеждащия проводник към земя?
Благодаря!!! :)
nelina_london - специалист
Принципно трябва да има кабел ,обикалящ целия покрив и слизащ по фасадата.
Ние сме с двускатен покрив с метални керемиди и избрахме активна мълниезащита на страничната фасада под двускатния връх.Така избегнахме кабели по покрива и свързването им със слънчеви колектори,комини и т.н.
вт май 19, 2020 1:10 pmnelina_london написа:
Принципно трябва да има кабел ,обикалящ целия покрив и слизащ по фасадата.
Ние сме с двускатен покрив с метални керемиди и избрахме активна мълниезащита на страничната фасада под двускатния връх.Така избегнахме кабели по покрива и свързването им със слънчеви колектори,комини и т.н.
Няма ли кабел, който отвежда от уловителя към земя? Ако има такъв кабел(проводник) някъде допира ли се с керемидите?
sts - специалист
Отводът се изработва от екструдиран проводник AlMgSi0.5 Ф8.
По покрива и по стените проводникът се полага върху държачи/дистанционери/.
Разгледайте Наредба 4/2010 за мълниезащита на сгради,външни
съоражения и открити пространства.
nelina_london - специалист
вт май 19, 2020 1:51 pmShonisn написа:
вт май 19, 2020 1:10 pmnelina_london написа:
Принципно трябва да има кабел ,обикалящ целия покрив и слизащ по фасадата.
Ние сме с двускатен покрив с метални керемиди и избрахме активна мълниезащита на страничната фасада под двускатния връх.Така избегнахме кабели по покрива и свързването им със слънчеви колектори,комини и т.н.
Няма ли кабел, който отвежда от уловителя към земя? Ако има такъв кабел(проводник) някъде допира ли се с керемидите?
Кабел има,но се спуска по страничната фасада до заземителните колове.Нито мълниезащитният прът,нито кабелът нямат допирна точка с металните керемиди.Това е приложимо само за мълниезащита с активна глава с изпреварващо действие.Ще потърся снимка и ще ви изпратя съобщение.
вт май 19, 2020 3:50 pmsts написа:
Отводът се изработва от екструдиран проводник AlMgSi0.5 Ф8.
По покрива и по стените проводникът се полага върху държачи/дистанционери/.
Разгледайте Наредба 4/2010 за мълниезащита на сгради,външни
съоражения и открити пространства.
Прикачен файл:
received_591334538162553.jpeg
received_591334538162553.jpeg (50.46 KиБ) Видяна 2435 пъти
Това е направено от фирма, която се занимава само с мълниезащита. В ограденото е направено връзка между ламарината и отвода :? Нещо ми бяга
вт май 19, 2020 6:36 pmShonisn написа:
вт май 19, 2020 3:50 pmsts написа:
Отводът се изработва от екструдиран проводник AlMgSi0.5 Ф8.
По покрива и по стените проводникът се полага върху държачи/дистанционери/.
Разгледайте Наредба 4/2010 за мълниезащита на сгради,външни
съоражения и открити пространства.
received_591334538162553.jpeg
Това е направено от фирма, която се занимава само с мълниезащита. В ограденото е направено връзка между ламарината и отвода :? Нещо ми бяга
Стойката на уловителя (мачтата) е хваната директно на ламарината с винтове
hidrazin - майстор
Аз повече бих се притеснявал колко е читаво заземяването.
Измервано ли му е съпротивлението?
И между другото - на мълниеприемника и да му махнеш активната уйня отгоре, все тая.
Радиуса му на действие с или без "активна глава" е колкото на обикновен франклинов прът.
Грешни пари на вятъра...
:partyman:
вт май 19, 2020 7:50 pmhidrazin написа:
Аз повече бих се притеснявал колко е читаво заземяването.
Измервано ли му е съпротивлението?
И между другото - на мълниеприемника и да му махнеш активната уйня отгоре, все тая.
Радиуса му на действие с или без "активна глава" е колкото на обикновен франклинов прът.
Грешни пари на вятъра...
:partyman:
Измерено е около 10 ома. Мен ме притеснява връзката между ламарината и приемника. Да има връзка или не?
nelina_london - специалист
Не разбрах кое ви притеснява?
След като е монтиран на покрива,естествено,че трябва да мине през ската,за да слезе до зазимяването.
Само че ,на нас ни бе обяснено,че при монтаж на покрива ,кабелът трябва да обикаля целия покрив,затова избрахме страничната фасада.При нас няма кутия,защото избрахме неръждавейка колове,и кабелът на фасадата е скрит под изолацията.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Гръмоотвод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: