• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
djogobg - специалист
Здравейте,

Искам да си облагородя генераторното захранване. В момента, когато спре тока, вадя генератора на двора, с една макара докарвам тока вкъщи и ползвам ограничен брой консуматори(до които могат да стигнат разклонителите).
Искам да променя този факт и да мога да закачам генератора за инсталацията на къщата и да си ползвам нормалните контакти.
За да не стане някой фал и да се засекат захранване от мрежата и генератор, искам да сложа ключ, който в едната позиция да дава контакт към генератора, в другата - към мрежата. Искам да е ръчен. Ще го сложа между уличното ел. табло и домашното ел. табло.
Някой има ли отзиви от достатъчно качествен ключ от този тип? В крайна сметка целият ми ток ще минава през него. Когато съм на генератор е ясно, че не ползвам бойлера, фурната и хладилника, но докато съм на мрежа трябва да издържа всички консумативи.
ky-kyy - майстор
Трябва ти ум шалтер, например такъв:

Изображение

Има и за монтаж в табло, според мен е по-добрия вариант, защото стои по-пригледно.

Изображение
VLADO66 - майстор
Най-елегантно е с АВР превключвател, ама струва пара
djogobg - специалист
Мерси много за помощта. Ръчен ще е, защото и генераторът ми се пали ръчно.
kolev_k - специалист
Що не си сложиш още 1 главен щоц(ап)в таблото,който да дублира съществуващия.1-я взема от мрежата,2-я от генератора.Като спре тока икл.този от мрежата и вкл този от генератора.После обратно.Няколко лв и си готов.
hidrazin - майстор
вт май 26, 2020 10:56 pmkolev_k написа:
Що не си сложиш още 1 главен щоц(ап)в таблото,който да дублира съществуващия.1-я взема от мрежата,2-я от генератора.Като спре тока икл.този от мрежата и вкл този от генератора.После обратно.Няколко лв и си готов.
Щото тази "идея" е тъпа че чак заоблена.
:partyman:
djogobg - специалист
вт май 26, 2020 10:56 pmkolev_k написа:
Що не си сложиш още 1 главен щоц(ап)в таблото,който да дублира съществуващия.1-я взема от мрежата,2-я от генератора.Като спре тока икл.този от мрежата и вкл този от генератора.После обратно.Няколко лв и си готов.
Един път аз да се объркам или някой друг да вземе да пипа, без да знае, ще се засекат фазите и ще има тежки последици. Не стига, че ще трябва да спирам бойлер, фурна и хладилник от бушоните, преди да пусна генератора, а и още едно нещо да добавя за обърквация.... Още повече, когато съм на генератор аз искам и фазата и нулата на мрежата да откача и да ползвам само генератора, та ще станат много прекъсвачите.... еле пък на нулата към енергото няма да сложа АП...
Hoвoceлckи - майстор
Ако ролзваш триполюсен всички превключвания може да стават с едно движение :idea:
valentino76bs - майстор
вт май 26, 2020 10:28 amVLADO66 написа:
Най-елегантно е с АВР превключвател, ама струва пара
Елегантно ама генератора трябва да е патрон!Иска си постоянно обслужване и гледане.
За иди дойди няма смисъл!Ако е нещо за което е наложително да запали веднага там вече е хай левел!
djogobg - специалист
За мен въпросът е приключен след първото мнение - терминът "ум шалтер", съответно "пакетен превключвател" е това, което ми трябваше, за да разгледам и да си харесам.
От тук нататък за дискусията - автоматиката иска и генератор със стартер... моят генератор струва ~300 лева, не е тих, българо-китайски е. Пак, че е инверторен. Ако някой ден реша да инвестирам във фотоволтаици, съответно да си преправям ел инсталацията за превключване между тях, енерго и генератор, тогава, може би, ще има смисъл да мисля за по-скъп генератор, ама за текущите ми нужди вече имам всичко(освен евтин ум шалтер, защото няма наличност от българските, та ще чакам да произведат).
  • 1
  • 2

Тема "Ключ за преврключване от ЧЕЗ на генератор." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: