Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mironcho - специалист
пет май 29, 2020 11:29 pmPaytacos написа:
Благодаря ви.

Височината сега е 2,60 м. Няма да има сваляне на тавана тъй че паркет, подложка няколко милиметра и толкова.
Сега обърнах внимание, че на схемата няма размери, а и липсва част от кухнята. Можеш ли да дадеш помещението с размери? ... съчиних ги.

Малко светлина по въпроса: Т.к. няма двама собственици, които да харесват еднакви неща то в общия случай изводите за осветление в помещенията ги оставят или по средата или (както при питащия) изместени над маси и масички дадени от архитекта. Конкретните полилеи и други светилници са оставени на вкуса на обитателите. Мощностите посочени в проектите са само за електрически изчисления. Ако искате да свети както трябва, да не е излишно силно, да не ви заслепява като гледате телевизия или докато си почивате в помещението, първо трябва да решите обзавеждането и после да нагласяте "лампите". Това е така, защото представете си наредите лунички по периферията на помещението и после до едната стена подредите обзавеждане дълбоко примерно 40см - луните ще светят отгоре му и няма полза от тях за останалата част от помещението.
Имайте предвид, че луничките са предназначени основно за създаване на акценти. Ако са луни - би могло да се постигне равномерност, но тогава пък идва проблема със заслепяването. Същата работа е и с полилеите, ако не се внимава, какво слага човек на тавана може да получи оксижен в средата на стаята си. Мисля че на полилеи е по-добре да се ползват повече по-слаби лампи вместо няколко супер светещи (примерно 5x6W вместо 3x10W) и да се насочат така, че да осветяват и тавана...
За да е пълно объркването при решаване на задачата - добавете и светеща лента по периферията и димиране на всичко или част от него... :-D

Ако искате да е комфортно от към светлина има два варианта - или по метода на пробите и грешките - да слагате и махате осветители докато ви хареса или омръзне или да си поръчате цялостен вътрешен дизайн на помещението. Към първия вариант спада и помощ от приятел - като ходите на гости обръщайте внимание как е осветено и дали ви харесва - това скъсява пътя до намиране на вашия вариант.

Всъщност отговора на първия въпрос в темата е: В момента няма норматив за осветление на жилищни помещения. Все пак за ориентир в отменената преди много време българска наредба за осветление пише: Средната осветеност на жилищни стаи в квартири ... е 75 лукса, а в кухни на квартири ... 100 лукса. Дали това е много или малко??? не знам, зависи от човека, от възрастта, от навиците...

...мое мнение: ако масата за хранене показана на схемата ще я има в действителност - не махайте осветлението над нея. Кабел за периферията на помещението може да се качи до тавана от всякъде.

... ще ви трябват сумарно към 10000Lm за да може да се чете комфортно в помещението.
tzetz009 - специалист
съб май 30, 2020 8:35 ammironcho написа:
......... Същата работа е и с полилеите, ако не се внимава, какво слага човек на тавана може да получи оксижен в средата на стаята си. Мисля че на полилеи е по-добре да се ползват повече по-слаби лампи вместо няколко супер светещи ....... Към първия вариант спада и помощ от приятел - като ходите на гости обръщайте внимание как е ......
:? Само аз ли попадам на идиоти . Масово купуват и ми тикат в ръцете недодялани китайски полЮлеи с по две-три LED ламБи . Избора се формулира от това да е "сребърен" , да има "изкуствени кристали " , да има повече овални елементи и НАЙ-важното да се открояваме от другите ! В магазина , от който е покупката , е светло и не се придобива никаква реална представа за светосилата нито за цветната температура . Още повече , че китаеца 6400 келвина вече ги обявява като "дневна" светлина .
И в един момент се стига до въпроси : " - Да не си объркал нещо при свързването ? Трябва да свети по-силно ! "

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
съб май 30, 2020 1:41 amnikolov333 написа:
... моя с луничките ...
Твоя с луничките е поредното недоразумение в осветлението.
Тези дето им викат "лунички" никога не се използват за основно а само за акцентиращо осветление.
Иначе се получава като при теб - осветление като в католическа църква. :-D
Да споменавам ли какъв ще е разултът ако ти измерят и цветопредаването...

Прикачен файл:
candlestick-2958673_960_720.jpg
Прикачен файл:
IMG_20180412_212222.jpg
IMG_20180412_212222.jpg (19.58 KиБ) Видяна 1583 пъти

:partyman:
nikolov333 - майстор
Мерил съм го.. Бъди рахат. :-D
hidrazin - майстор
съб май 30, 2020 5:56 pmnikolov333 написа:
Мерил съм го..
:-D

Прикачен файл:
мерил  с метър.jpg
мерил с метър.jpg (29.89 KиБ) Видяна 1556 пъти

:partyman:
nikolov333 - майстор
Тая католическа църкава помислих, че е хола ти и трудно ше я осветиш така с лунички.. :-D :lol: :lol:

Цветопредаването съм го сравнявал с халогенки на Philips, защото по-принцип е сложно да се измери. :idea:

https://www.researchgate.net/publicatio ... ht_sources

http://eeg.incloud.bg/bg-bg/technicalinformation/

С две думи нямам оплаквания от осветеността с лед лунички и ленти у нас, освен че жената и идва много светло вечер с луничките за гледането на филми и заради това ползвам фоновото с лентите... :cool:
hidrazin - майстор
Дръжки. Тквени дръжки... :-D
:partyman:
kolev_k - специалист
Егати тъпия въпрос.Ами сложи си димиращо се осветление,димер и толкова.Колкото ти е кеф,толкова го гласиш.Все едно аз да питам:На каква температура да си наглася парното.Май искаш да се похвалиш че си направил ремонт на жилището.
valentino76bs - майстор
пон юни 01, 2020 8:31 pmkolev_k написа:
Егати тъпия въпрос.
Ей я класиката в бг форумите....... =D> ,манталитет кво да са прай!

Тема "Въпрос относно осветление в дневна, на квадратен метър" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: