Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mika - специалист
Според мен, ако за узаконяването на една електроинсталация трябва да мине лаборатория, няма никакво значение дали изпълнителя е бил лицензиран или не.
kozl - майстор
Темата раздута от на форумо статута. Мноо мнения се изсипаха и конкретности не доказаха.
Незнам как е при лисиците, но котка по гръб не пада.
пет юни 26, 2020 9:44 pmMIRO_073 написа:
kozl написа:

1, Ми ако 100 познати ми препоръчат пекаря да ми направи ел.инсталацията да го вземам ли :? :? :? :? :?

2,Щото он мое и да мое мноо по-дбре да га праи от 100 лицензирани строителя :roll: Ама нема тапия :sad:
1, Твоя работа - ама щом 100 човека ти го препоръчват пекаря значи не е пекар
2, Щом мое он мноо по-добре да га праи не си купувай хляб от него.
И така уйдехме при пекаря и зъболекаря. А в горните съждения няма никаква логика пекаря да не е пекар и да не купувам хляб от него.
Първо хляб купувам от там където ми е удобно и ми харесва продукта. И няма доказателство, че пекаря, който може да прави качествено апартаментни ел.инсталации не може да произведе вкусен хляб. Въпрос на възможности.
А по темата 1982 г. завърших строителен техникум с правото да мога да проектирам до 4 етажни жил.сгради. Демокрацията ми отне това право. Сега за да проектирам требе ми лиценз. Е немам. Така се стига до ситуацията да имам способности, но да нямам право да ги упражнявам.
А защо в строителния бизнес се наместиха лицензите :? Най-вече за да се намали конкуренцията.
И да се доближа по темата. Има работи в строителството, които явно се считат за много по-отговорни от ел.инсталацията :?
Ще дам пример със стоманените к-ции, за които в приемателната документация се прилагат паспортите на заварчиците. Т.е. прилагат се поименни доказателства за директния и конкретния изпълнител. Но за конкретния случай на автора на темата такова нещо не се изисква.
Аз отговор по темата съм заложил още на 4 стр. Вече си чешам крастата на форумен писател и явно има кой да ми уйдисва :-D
Lisko - майстор
Всички дипломи/лицензи се издават с една цел - този който им вярва да не се налага да те изпитва, защото вече си изпитан.

Има и един извратен случай когато основния смисъл е издаващият да прибере пари. Това е когато никой или почти никой не вярва на въпросната диплома. Дипломантът ги дава тия пари мислейки си, че ще стане голямата работа. В крайна сметка става за смях.
MIRO_073 - майстор
съб юни 27, 2020 7:37 amkozl написа:
1. по темата 1982 г. завърших строителен техникум с правото да мога да проектирам до 4 етажни жил.сгради. Демокрацията ми отне това право. Сега за да проектирам требе ми лиценз. Е немам. Така се стига до ситуацията да имам способности, но да нямам право да ги упражнявам.
2. А защо в строителния бизнес се наместиха лицензите :? Най-вече за да се намали конкуренцията.
3. И да се доближа по темата. Има работи в строителството, които явно се считат за много по-отговорни от ел.инсталацията :?
Ще дам пример със стоманените к-ции, за които в приемателната документация се прилагат паспортите на заварчиците. Т.е. прилагат се поименни доказателства за директния и конкретния изпълнител. Но за конкретния случай на автора на темата такова нещо не се изисква.

Аз отговор по темата съм заложил още на 4 стр. Вече си чешам крастата на форумен писател и явно има кой да ми уйдисва :-D
1. Ами живота върви напред - имал си право - сега нямаш. И сега не ти е необходим лиценз, а проектантска правоспособност, членство в КИИП, и магистърска образователна степен по съответната специалност по която си специалист (електротехника,строителен инженер (конструкции на сгради и съоръжения), геодезия, водно строителство....)
2. Да. Прав си. От майстори тип "Направи си сам" Когато си със съответната квалификация носиш отговорност за направеното от теб включително и съдебна такава при проблем. Аз отказах да разпиша протоколи за свършена работа в едно училище от моя предшественик, който беше и той от типа "Направи си сам".
3. Да. С удостоверението за правоспособност на заварчика доказваш, че имаш кадри за да изпълниш работата. А не поименна отговорност както си описал. И там всяка заварка се снима на отговорни обекти. И докато снимката (пояснявам от лицензирана лаборатория) не излезе в норми я правиш до дупка заварката. Търкаш и на ново. А шефа ти решава дали си му рентабилен.
valentino76bs - майстор
В България всичко може ......и плочкаджията и хлебаря и манго да пусне кабели и да се узакони всичко!
Видях с очите си как сграда в която няма контакти и табла в апартаментите( около 100) взема акт 16 и след 3 месеца
се накачиха само таблата .Иначе всички нормативни документи издадени ,абсолютно всичко на книжа мерено и узаконено а на обекта никой не е стъпнал
Надзора си опъна едни манги тури си парафа и въобще не го....Никой нищо не гледа само парата го интересува! Това се случва на големите стр. фирми.
По друг начин стоят нещата за дребния мучо решил да си направи някоя малка кочинка.Чак за лампите ,контактите на терасата дето не са влагоустойчиви се заяждат!
kozl - майстор
съб юли 04, 2020 8:40 amvalentino76bs написа:
По друг начин стоят нещата за дребния мучо решил да си направи някоя малка кочинка.Чак за лампите ,контактите на терасата дето не са влагоустойчиви се заяждат!
И какво му е другото :?
valentino76bs написа:
Никой нищо не гледа само парата го интересува!

Тема "Задължително ли е ел. техник да изпълни ел. инсталацията?" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: