Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mika - специалист
Според мен, ако за узаконяването на една електроинсталация трябва да мине лаборатория, няма никакво значение дали изпълнителя е бил лицензиран или не.
kozl - майстор
Темата раздута от на форумо статута. Мноо мнения се изсипаха и конкретности не доказаха.
Незнам как е при лисиците, но котка по гръб не пада.
пет юни 26, 2020 9:44 pmMIRO_073 написа:
kozl написа:

1, Ми ако 100 познати ми препоръчат пекаря да ми направи ел.инсталацията да го вземам ли :? :? :? :? :?

2,Щото он мое и да мое мноо по-дбре да га праи от 100 лицензирани строителя :roll: Ама нема тапия :sad:
1, Твоя работа - ама щом 100 човека ти го препоръчват пекаря значи не е пекар
2, Щом мое он мноо по-добре да га праи не си купувай хляб от него.
И така уйдехме при пекаря и зъболекаря. А в горните съждения няма никаква логика пекаря да не е пекар и да не купувам хляб от него.
Първо хляб купувам от там където ми е удобно и ми харесва продукта. И няма доказателство, че пекаря, който може да прави качествено апартаментни ел.инсталации не може да произведе вкусен хляб. Въпрос на възможности.
А по темата 1982 г. завърших строителен техникум с правото да мога да проектирам до 4 етажни жил.сгради. Демокрацията ми отне това право. Сега за да проектирам требе ми лиценз. Е немам. Така се стига до ситуацията да имам способности, но да нямам право да ги упражнявам.
А защо в строителния бизнес се наместиха лицензите :? Най-вече за да се намали конкуренцията.
И да се доближа по темата. Има работи в строителството, които явно се считат за много по-отговорни от ел.инсталацията :?
Ще дам пример със стоманените к-ции, за които в приемателната документация се прилагат паспортите на заварчиците. Т.е. прилагат се поименни доказателства за директния и конкретния изпълнител. Но за конкретния случай на автора на темата такова нещо не се изисква.
Аз отговор по темата съм заложил още на 4 стр. Вече си чешам крастата на форумен писател и явно има кой да ми уйдисва :-D
Lisko - майстор
Всички дипломи/лицензи се издават с една цел - този който им вярва да не се налага да те изпитва, защото вече си изпитан.

Има и един извратен случай когато основния смисъл е издаващият да прибере пари. Това е когато никой или почти никой не вярва на въпросната диплома. Дипломантът ги дава тия пари мислейки си, че ще стане голямата работа. В крайна сметка става за смях.
MIRO_073 - майстор
съб юни 27, 2020 7:37 amkozl написа:
1. по темата 1982 г. завърших строителен техникум с правото да мога да проектирам до 4 етажни жил.сгради. Демокрацията ми отне това право. Сега за да проектирам требе ми лиценз. Е немам. Така се стига до ситуацията да имам способности, но да нямам право да ги упражнявам.
2. А защо в строителния бизнес се наместиха лицензите :? Най-вече за да се намали конкуренцията.
3. И да се доближа по темата. Има работи в строителството, които явно се считат за много по-отговорни от ел.инсталацията :?
Ще дам пример със стоманените к-ции, за които в приемателната документация се прилагат паспортите на заварчиците. Т.е. прилагат се поименни доказателства за директния и конкретния изпълнител. Но за конкретния случай на автора на темата такова нещо не се изисква.

Аз отговор по темата съм заложил още на 4 стр. Вече си чешам крастата на форумен писател и явно има кой да ми уйдисва :-D
1. Ами живота върви напред - имал си право - сега нямаш. И сега не ти е необходим лиценз, а проектантска правоспособност, членство в КИИП, и магистърска образователна степен по съответната специалност по която си специалист (електротехника,строителен инженер (конструкции на сгради и съоръжения), геодезия, водно строителство....)
2. Да. Прав си. От майстори тип "Направи си сам" Когато си със съответната квалификация носиш отговорност за направеното от теб включително и съдебна такава при проблем. Аз отказах да разпиша протоколи за свършена работа в едно училище от моя предшественик, който беше и той от типа "Направи си сам".
3. Да. С удостоверението за правоспособност на заварчика доказваш, че имаш кадри за да изпълниш работата. А не поименна отговорност както си описал. И там всяка заварка се снима на отговорни обекти. И докато снимката (пояснявам от лицензирана лаборатория) не излезе в норми я правиш до дупка заварката. Търкаш и на ново. А шефа ти решава дали си му рентабилен.

Тема "Задължително ли е ел. техник да изпълни ел. инсталацията?" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: