• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
burkov - специалист
Ситуацията е следната, на вилата сме с двупроводна инсталация от стълба, а в къщата е трипроводна с дтз.

Тръгнах да отварям крановете на бойлера към водната риза на камината и ме тресна ток от ръба на крана. Пробвах постепенно да спра всички отделни вериги в таблото, накрая и главния свалих и пак треска ток.
Странното е че ако пипам вода или корпус на уреда или други уреди, не го усещам. Само от острия ръб на крана.

Стигам до извода че проблема е в нулата от стълба.
Възможно ли е някой да има утечка при стара инсталация и да идва при мен?

На последния стълб сме след селото, комшиите са със стара инсталация двупроводна.
MamaMy - майстор
UPS имаш ли? Него изгаси ли го?
Junak - майстор
Като си с ДТЗ - имаш ли заземяване :?
burkov - специалист
Няма ups в момента закачен. Заземяване външно нямам. Заземителната шина е вързана за нулата преди дтз.
Christo - майстор
нед юни 14, 2020 12:16 pmburkov написа:
Няма ups в момента закачен. Заземяване външно нямам. Заземителната шина е вързана за нулата преди дтз.
Направете си земно. В Ташев-Галвинг имат поцинковани колове от винкел. Малко под 20 лева парчето. След като сте последна къща, тази нула от трафопоста, кой знае колко пъти е снаждана с клещите и дали е читаво заземена.
burkov - специалист
Да, заземителна инсталация е в плана за годината. Чудя се обаче дали ще се справя сам. Доста изчетох по темата, но почвата тук е проблем. Реал о има доста камънак и скали, но ще го мъча. Мислех освен коловете да пусна и шина на 40-50 см между тях.

Лошото обаче с напрежението по нулата остава като проблем.
Andri01 - майстор
Ако направиш хубаво заземяване и вържеш "0"-та към него,трябва да изчезне това напрежение.
Hoвoceлckи - майстор
Колко волта ти е напрежението между фазата и нулата? При свален главен предпазител за проба разкачи зануляването на корпуса на бойлера. Кажи дали е прескочила искра при манипулацията? Премери напрежението между разкачения нулев проводник и корпуса на бойлера. Какви други уреди с метален корпус имаш включени? За горната проба е желателно да изключиш щепселите им от контактите.
Последна промяна от Hoвoceлckи на нед юни 14, 2020 4:10 pm, променено общо 1 път.
burkov - специалист
Променливо е, вчера при пуснат бойлер и печка, падна до 153 волта.
Иначе премерих между мен и нула 10 волта :-D
Hoвoceлckи - майстор
Оформя се "слаби проводници" от трафа до теб. Плюс, вероятно някоя недобра наставка ... Мисля, че трябва да пуснеш жалба до местното ЕРП.
  • 1
  • 2

Тема "Утечка на корпус при свалени бушони???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: