• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dimo_08 - помощник
Здравейте, имам няколко въпроса относно изграждането на мълниезащита. Необходимо ли е свързването на мълниезащитната и заземителната инсталация? Какво е необходимо да се извърши за изравняване на потенциалите между отделните заземители?
tzetz009 - специалист
Не е необходимо . Дори е крайно нежелателно , но всеки сам си решава . Това са две отделни уредби - едната е "постояннотокова" , другата е "променливотокова" :) !

:partyman: :partyman: :partyman:
MamaMy - майстор
Защо е нужно да обединяваш земното и мълниезащитата, а за какъв чеп пък ти е да им изравняваш потенциалите?
Да не би мазето да е затворило и ловците на безплатна енергия да са плъзнале?
ben84 - специалист
Първо кажи какво имаш предвид под мълниезащита.
mironcho - специалист
ср юни 17, 2020 9:19 pmtzetz009 написа:
Не е необходимо . Дори е крайно нежелателно , но всеки сам си решава . Това са две отделни уредби - едната е "постояннотокова" , другата е "променливотокова" :) !

:partyman: :partyman: :partyman:
Коя от двете е постояннотоковата?
kozl - майстор
ср юни 17, 2020 11:35 pmmironcho написа:
ср юни 17, 2020 9:19 pmtzetz009 написа:
Не е необходимо . Дори е крайно нежелателно , но всеки сам си решава . Това са две отделни уредби - едната е "постояннотокова" , другата е "променливотокова" :) !

:partyman: :partyman: :partyman:
Коя от двете е постояннотоковата?
Като се замисля променливия ток е много по-постоянно присъствен от мълниите. То верно, че напоследък зачестиха, но все пак постоянно не подхожда.
А каква е разликата м-у прав и постоянен :? И може ли правия ток да е променлив :?
А и отдавна не съм се срещал с проект, в който заземяването да е обединено за мълниезащита и за ел.инсталация, та вероятно по правилник не трябва да се обединяват.
grizan1980 - специалист
чет юни 18, 2020 7:16 amkozl написа:
ср юни 17, 2020 11:35 pmmironcho написа:
ср юни 17, 2020 9:19 pmtzetz009 написа:
Не е необходимо . Дори е крайно нежелателно , но всеки сам си решава . Това са две отделни уредби - едната е "постояннотокова" , другата е "променливотокова" :) !

:partyman: :partyman: :partyman:
Коя от двете е постояннотоковата?
Като се замисля променливия ток е много по-постоянно присъствен от мълниите. То верно, че напоследък зачестиха, но все пак постоянно не подхожда.
А каква е разликата м-у прав и постоянен :? И може ли правия ток да е променлив :?
А и отдавна не съм се срещал с проект, в който заземяването да е обединено за мълниезащита и за ел.инсталация, та вероятно по правилник не трябва да се обединяват.
Всички бензиностанции са с обединени земно и мълниезащита ...... :?
mironcho - специалист
В наредбата пише, че може (последното изречение)
Чл. 227. (1) В краищата на въздушните линии или в отклоненията от тях с дължина, по-голяма от 200 m, както и на въводите на ВЛ в електрически уредби, в които като защитна мярка при индиректен допир се използва автоматично изключване на захранването, се изпълняват повторни заземявания на проводника PEN. За това с предимство се използват естествени заземители, например подземните части на стълбовете, а също заземителните устройства, предназначени за мълниезащита.
nikolov333 - майстор
И при мен за къща с въздушно захранване до електромера са обединени.. Условията са идентични с цитираните..

Прикачен файл

е.jpg

Прикачен файл

х.jpg
valentino76bs - майстор
Преди имаше такава тема! В зависимост от категорията на сградата се изпълнява това!
Имаше човек от фирма занимаваща се само с това и каза ,че се обединяват на къщи в земята.Ако не се обединят се получават два потенциала между мълн. и земното на къщата и става кофти ситуация .
Парадайс електрик мисля беше!
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за мълниезащита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: