• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
arxd129 - специалист
пет юли 10, 2020 10:02 amkozl написа:
От кога се ползват тези Ваго клеми?
Тестове на претоварване е едно, друго е тест по дългатрайност.
Спайката колко издържа по време - най дъртите инсталации.
Лустер клемата колко :?
Калайдисана спайка - колко :?
Е такав тест ми трябва.
Желязото и медта имат по-голяма проводимост от калая, но техните осиси :?
А желязото най-бързо ще се окисли. А то при снадките със стоманени детайли, стоманата има и покритие против окисляване и проблемите на снадките започват със загуба на покритието и окисляване на стоманата.
Силата на притискане в сглобката и тя е от значение за дълтотрайността. Лустер клемите разхлабват ли се с времето, а Ваго клемите :?
Може би във Ваго клемите притискащата сила се запазва по-дълго от на лустер клемите. Това вероятно се дължи на пружинно действие, което да е продължително ама колко :? Щото и пружините отслабват с времето.
Приятелю kozl,
В едно нещо съм сигурен: Въпросите, които поставяте, (колкото ще и да са логични), ще бъдат квалифицирани като капризничене. Мислил съм си по подобни въпроси, но не можех да ги дефинирам така ясно като Вас.
Поздравления за въпросите!
arxd129 - специалист
пет юли 10, 2020 10:08 amkozl написа:
Към автора:
Измисли ли го вече или тока ти взема мисленето :lol:
Уффф, решил бях: WAGO.

Ама с Вашите "капризи" - пак ми се образува дилема.

ПС
А на напълно логичните Ви въпроси - не мога да отговоря. Висока топка са за мен, не мога да я отиграя.
brum - майстор
И Wago, и усукване, и усукване с запояване ще ти свършат работа. От тези избираш това, което в конкретният случай има най-много предимства.

И трите варианта след 20 години ще имат един и същи резултат - работещи така, както са работили като нови. Ако питаш за след 100 години - не мисля, че някой може да ти каже.

Всичко друго е шум и чесане на пръсти по клавиатурата.
hidrazin - майстор
пет юли 10, 2020 10:02 amkozl написа:
От кога се ползват тези Ваго клеми?
Спайката колко издържа по време - най дъртите инсталации.
Лустер клемата колко :?
Калайдисана спайка - колко :?
Желязото и медта имат по-голяма проводимост от калая, но техните осиси :?
Силата на притискане в сглобката и тя е от значение за дълтотрайността. Лустер клемите разхлабват ли се с времето, а Ваго клемите :?
1.Ваго имат патент от 1951-ва година а от 1974-та година имат право да оставят на клемите си надписа VDE (за който знае какво означава).
2.Спайката издържа дълго но само ако е направена качествено което е проблем. Освен това не може да се стандартизира.
Демек има човешки фактор който липсва при Ваго - там всичко става еднакво добре.
3.Лустер клемата според качеството на клемата а у нас от много години се продават изключително турски, китайски и български боклуци.
Част от лустер клемите са толкова изтънени че при опит за добро стягане се пукат отдолу и кабела излиза или им превърта резбата която е 2-3 витки.
4.Калайдисаната спайка също според зависи. Много хора не могат да направят средно добра спойка.
Често се използва агресивен флюс (киселинен) който после трябва да се премахне/измие/неутрализира.
При многожичните проводници флюсът често навлиза чак под изолацията, остава там и с времето "изяжда" проводника.
5.Медния окис е полупроводник но си е достатъчно проводим. Там където е необходимо се използват например херметични кабелни обувки с кримпване.
6.Силата на притискане е може би най-важния фактор. Пружините колко да отслабват с времето?
Имам контакти от старите български контакти на Найден Киров които са с пружини на пластините.
Още си работят перфектно за разлика от масовите таш...аци дето продават сега.
Все пак тук става дума за битови инсталации които са последната дупка на кавала. Така че - усуквайте си и колкото, толкова.
Щандът на WAGO 1977-ма година на изложението в Хановер.
Прикачен файл:
WAGO 1977.jpg
WAGO 1977.jpg (49.7 KиБ) Видяна 1247 пъти

:partyman:
kozl - майстор
Благодаря за оптимистичното представяне на Ваго клемите, щото напоследък и аз почнах да ги прилагам. Мноо ми аресаа. Плени ме бързината на направа на връзките. Обожавам тези с лостчетата, защото може да се променят връзките. И изобщо - много по-удобни от лустер клемите или спайките. Е парите са от значение, но не съм го Вагозакъсал :-D
Е има места дека не моа да ги напъхам и тогава с неприязън се връщам към другите методи.
А относно трайността еми Томаневерни съм като към всяко нещо за мене ново.

А за автора епа стига веке умуване. Време е за Вагодействие. Лустер клеми 10 г., Ваго клеми с Надеждата за 50 г.

А Надеждата крепи человеко :wink:
gogo7777 - майстор
Ето от мен идея....пробвана...работи.
В топ класацията е и става за нула време :-D
Клемна кутия от електродвигател. Те такова те:
Прикачен файл:
images.jpeg
images.jpeg (9.75 KиБ) Видяна 1212 пъти
burkov - специалист
Най-доброто е, така си вързАх лампата в клозета!
zz_stefanov - майстор
Правиш единия проводник с ваго, другия с клема, третия със спайка, четвъртия... опс.
След 100 години ни информираш коя връзка е читава. :lol:
Andri01 - майстор
Аз ако бях,от много акъли и съвети,до сега да бях сменил апартамента :) :partyman:
tzetz009 - специалист
чет юли 09, 2020 11:29 pmMIRO_073 написа:
....... Работил съм в строителството и сега съм. А новото строителство е на спайка, защото след промените 2004г на Наредба 3 реално специално за скритите инсталации не е регламентирано как се правят..............
А това, че има колеги и тук във форума дето не ебават цветовете и жълто-зеления не е задължително да е земно, можело и да е фаза ето:

Чл. 1679. (1) Изолацията на проводниците за електрическите инсталации е маркирана за лесно
разпознаване по цялата си дължина с цветове, както следва:
1. светлосин цвят .................
2. жълто-зелен ...........
3. жълто-зелен ..............
4. кафяв ................
:? Няма как да не Ви обърна внимание , Господине ! Ако може да си предплатя предварително (може и с бутилки уиски в натура) и да дойда на някой Ваш строителен обект и да Ви гледам и ДА СЕ УЧА как се изпълнява електроинсталация ! Много Ви се моля приемете бизнес-офертата ми ! Интересувам се най-вече от ПРАВИЛНИЯТ монтаж на електроинсталацията , която е за частта осветление и конкретно изпълнението и със СВТ и мостови кабели ! Най ще ми е удовлетворяващо да успея да усвоя Вашите методи за спазване на цветното кодиране при кръстати , девиаторни , серийни и единични ключове !

Много бих желал да "попия" от Вашият опит и да стана МНОГО добър като Вас !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Добро "токовземане" ли съм намислил?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: