• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
arxd129 - специалист
Яко се изложих; забравил бях че съществува и такъв кабел. Заплес съм. :x :x :x
Знаех че го има кабела. Бях го забравил. Ама си спомних за него, чак когато светнАха яки искри.
Лошото е, че мястото на нацелването ще остане на кухненския гръб (зад кухненския гръб). Нацеленото място ще се скрие от кухненския гръб. И ако след първоначалното поправяне на възникналия проблем чрез WAGO - мостче - и пак WAGO, възникне някакъв друг проблем с връзките на същото това място, няма да имам достъп за ревизия (каквото и да значи "ревизия").

Та... да питам: Как се разрешава такъв проблем?

Да поясня: Нацеленият кабел е мостов. 3х2.5 мм2. На самостоятелен кръг. С предпазител 25А. Извън ДТЗ. Трябваше да захранва кухненски плот. Еднинствен извод на кабела - твърда връзка; под нивото на термоплота.
Жилата не са прекъснати по настоящем. Но са наранени. Изолацията на кабела е нарушена. Медните проводници се показват - бормашината е излющила изолация на кабела (откъм кухнята). Участъкът с наранени проводници е с дължина около 5 см.

Нараняването на медните проводници е .... 10-20-30-40%. Не мога да преценя все още колко много са наранени; ядосах се и оставих всичко за утрото.

Тъпа история! :x :x :x

Помагайте, моля.
Последна промяна от arxd129 на съб юли 11, 2020 11:54 pm, променено общо 1 път.
sokolov.91 - майстор
'айде още една тъпа тема с поне 80 мнения как се прави "добро токовземане". :lol:
hidrazin - майстор
съб юли 11, 2020 11:44 pmarxd129 написа:
...Та... да питам: Как се разрешава такъв проблем?...
Елементарно. Викаш някой да ти го оправи и си плащаш. Толкова ли е трудно???
Препоръки - отиваш в "Майстор минус", регваш се и получаваш "най-добрата" оферта ... :lol: :lol: :lol:
:partyman:
ESPACE - майстор
съб юли 11, 2020 11:49 pmsokolov.91 написа:
'айде още една тъпа тема с поне 80 мнения как се прави "добро токовземане". :lol:
=D> =D> =D>
jekasus - майстор
hidrazin написа:
Препоръки
arxd129 написа:
т кабел е мостов. 3х2.5 мм2. На самостоятелен кръг. С предпазител 25А.
Аз просто ... нищо няма пиша... Освен :-D
arxd129 - специалист
нед юли 12, 2020 12:13 amhidrazin написа:

Елементарно. Викаш някой да ти го оправи ....
Баш това няма да стане. Такава грешка няма да повторя. :-D ... Ако ме разбирате правилно, де. :wink:

Щото и майсторът-проектант на тези 2.5 мм2 си е оставил ....
....
Аз съм озянил тези 2.5 мм2. Аз ще си ги ... майсторя.

Помолих да съвет.
Благодаря.
arxd129 - специалист
Правилно ли ще е от гледната точка на елтехниката, да потърся някакво решение чрез шунт? :?
Демек - оставям озянения участък такъв, какъвто е. Озянен.
Мисля да изолирам наранените проводници с каквото и както мога. И да ги оставя наранени, но непрекъснати - както са си.
...
Издържано (елтехнически издържано) ли ще е да направя паралелно заобикаляне на озянения участък? Такова решение глупост ли е? :x

Предварително благодаря за съветите ви.
MIRO_073 - майстор
нед юли 12, 2020 8:14 amarxd129 написа:
Правилно ли ще е от гледната точка на елтехниката, да потърся някакво решение чрез шунт? :?
Демек - оставям озянения участък такъв, какъвто е. Озянен.
Мисля да изолирам наранените проводници с каквото и както мога. И да ги оставя наранени, но непрекъснати - както са си.
...
Издържано (елтехнически издържано) ли ще е да направя паралелно заобикаляне на озянения участък? Такова решение глупост ли е? :x

Предварително благодаря за съветите ви.
Глупост е.
П.С. Ааааа и дефинирай "Озянен" е ми стана интересно.
Последна промяна от MIRO_073 на нед юли 12, 2020 9:30 am, променено общо 1 път.
Antonii - майстор
Ще ви кажа каво бих направил аз в подобен случай.
Първо, ако медната тел не е наранена много, примерно е само надраскана. То тогава бих изолирал жилото с обикновен изолир банд и отгоре допълнително със самовулканизиращ се такъв т. нар. бишоп.
Второ, ако медната тел е наранена много, почти до прекъсване. Тогава бих срязал кабела и чрез допълнително парче ще го наставя, като връзките между наставките се правят чрез усукване така, че двата кабела да са съосни (има го по учебниците, а и в мрежата може да се намери как точно изглежда). Изолирането на наставките може да се направи с изолир банд + термошлаух или бишоп. Единствения недостатък е, че трябва да се поизкарти около 10-15 см от кабела, за да може да се работи нормално, но в случая щом няма да се вижда не би трябвало да е проблем. Целия този ремонт става максимум за 30 мин заедно с последващото замазване на мястото с гипс.
mironcho - специалист
Мисля, че не е добре да режеш кабела, нито да го оставиш така.
Махни изолацията на сантиметър извън повредения участък (за всяко жило по отделно), навий стегнато около повредата проводник 1мм2, после с тинол и поялника залей навивката. Измий остатъците от флюса и изолирай, колкото можеш.

Дакато пиша излезли и други мнениия, извинявам се ако повтарям някого
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема ""Нацелих" един кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: