• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, правя ремонт на кухнята на майка ми в панелен апартамент. Инсталацията е по плодовете, искам да я подменя с нови трасета и старата да я прекъсна. Ще сложа 3 жилни кабели, лека по лека ще продължа със останалите Части от апартамента и ще подменям. 70 квадрата е площта от таблото до кухнята са 10 метра поне. Изчетох много и се чудя дали да не направя малко табло над вратата на кухнята откъм коридора и оттам да си извадя кръговете за контакти и осветление, като контактите за пералня хладилник и печка ще са 3 отделни кръга по 4 квадрата с предпазители и вече останалите контакти за в кухнята за тв зарядни и прочие да са на 4 кръг с предпазител с 2.5 кв, дилемата ми е до това табло мога ли да пусна 1 кабел 6 квадрата или 2 кабела по 6 до там или по пътя на логиката 1 по 10 кв (става реч за кабел 3 по 10кв.... 6...) . И вече оттам след предпазители да ги слагам 3 трасета по 4 кв 1 по 2.5кв и още едно за осветление до колко това е правилно. Идеята да не пускам от таблото до кухнята сумати кабели (евентуално и да по спестя от материал ) и да се чудя как да ги вграждам. Друг ще е въпроса, под плочките ли ще ги вграждам или в тънките стени или евентуално, окачен таван в коридора както и под въпрос такъв във кухнята. Много четох и честно казано главата ми завря вече.
Ще съм благодарен за всеки съвет.


П. П.
Освен че е стара и едно време дядо ми я товареше с електрожен, инсталацията е вързана много странно. Имам 3 бушона за контакти и този за кухнята гаси само половината контакти в нея, съседния гаси другата половина, но гаси половината контакти както в стаята така и във хола, съответно и в терасата откъдето са опъвани допълнително от кухнята. Мазалото е пълно, като краен резултат искам да направя за всяка стая отделни трасета и да подменя таблото, като самото табло ще е може би на 2 Части.... Моля за съвет.
nikolov333 - майстор
Отделно табло с минимум 8АП в кухнята вече е силно препоръчително. Ще слагаш ли ДТЗ? 4мм2 за хладилник и пералня са излишни. 6мм2 захранване на таблото в кухнята е достатъчно. Добре е кръговете за контакти по стаите да са поне два отделно, както ти е в момента, с оглед на това при евентуална авария на единия кръг все пак да имаш контакти, които работят.. В панелките контактите може да са захранени "кръгово" .. :partyman:
чет юли 23, 2020 1:17 pmnikolov333 написа:
Отделно табло с минимум 8АП в кухнята вече е силно препоръчително. Ще слагаш ли ДТЗ? 4мм2 за хладилник и пералня са излишни. 6мм2 захранване на таблото в кухнята е достатъчно. Добре е кръговете за контакти по стаите да са поне два отделно, както ти е в момента, с оглед на това при евентуална авария на единия кръг все пак да имаш контакти, които работят.. В панелките контактите може да са захранени "кръгово" .. :partyman:
Здравей, благодаря за отзива, да в последствие ще слагам и ДТЗ. Под 4 квадрата са излишни да ги сложа всяко на 2.5 - 3 ли имаш предвид? За резервен контакт, да не помислих. Същият мога да сменя само жиците той лежи на тънка стена която е междинна с едната стая и по нататък да го свържа към нейния кръг с гуфре. Принципно имам кабели с контакти '' самоделка '' (от третия етаж си пускам до колата ток понякога :lol: ) .

Освен ДТЗ се чудех дали да не сложа и китайски предпазител показващ живи данни за волтаж и ампераж до 40 - 50 А
mironcho - специалист
Излишно е 4кв.мм за контакти. Пробвайте преди това да вземете парче кабел 4кв., една конзола и контакт и се опитайте да го монтирате....
Котактите за битова употреба са 10/16А и трябва да са защитени с АП до 16А. От това следва, че 2.5кв.мм е напълно достатъчен.
4кв.мм само за фурна+плот, а ако са отделно - 2.5 пак е достатъчно.
Не знам, колко е голяма кухнята Ви (едва ли е огромна) и няма смисъл да правите безброй токови кръгове.
Хладилника и пералнята, както и контактите над плота спокойно могат да са на един токов кръг.

Един токов кръг 16А х 230V = 3.68kW може да захрани:
пералня -1.8kW - работи по 2 часа
хладилник - 0.3kW - работи 30%/ почива 70%
кафемашна - 1.25kW - работи рядко и за кратко
кана за вода - 1.8kW - работи рядко и за кратко
микровълнова - 0.9kW - работи рядко и за кратко
телевизор - 0.05kW
...
Сметнете колко е ще е постоянния и случайния товар. Какъв е смисъла (освен ако не е мазохизъм) да превръщате апартамента си в промишлена инсталация :? а струва и пари за материали, време, труд (то май пак е пари)

За другите стаи спални/хол препоръчвам във всяка отделна стая котактите да са на един и същ токов кръг. Това е от гледна точка на безопасност. Не е проблем две спални да са на общ предпазител. Изключение прави, ако се пускат отделни линии за климатици.

Правилно е, като се прави промяна да се прави по действащите в момента правила - трипровода инсталация и ДТЗ на новите линии за контакти.
miliad - майстор
чет юли 23, 2020 8:03 pmmironcho написа:
Излишно е 4кв.мм за контакти. Пробвайте преди това да вземете парче кабел 4кв., една конзола и контакт и се опитайте да го монтирате....
Котактите за битова употреба са 10/16А и трябва да са защитени с АП до 16А. От това следва, че 2.5кв.мм е напълно достатъчен.
4кв.мм само за фурна+плот, а ако са отделно - 2.5 пак е достатъчно.
Не знам, колко е голяма кухнята Ви (едва ли е огромна) и няма смисъл да правите безброй токови кръгове.
Хладилника и пералнята, както и контактите над плота спокойно могат да са на един токов кръг.

Един токов кръг 16А х 230V = 3.68kW може да захрани:
пералня -1.8kW - работи по 2 часа
хладилник - 0.3kW - работи 30%/ почива 70%
кафемашна - 1.25kW - работи рядко и за кратко
кана за вода - 1.8kW - работи рядко и за кратко
микровълнова - 0.9kW - работи рядко и за кратко
телевизор - 0.05kW
...
Сметнете колко е ще е постоянния и случайния товар. Какъв е смисъла (освен ако не е мазохизъм) да превръщате апартамента си в промишлена инсталация :? а струва и пари за материали, време, труд (то май пак е пари)

За другите стаи спални/хол препоръчвам във всяка отделна стая котактите да са на един и същ токов кръг. Това е от гледна точка на безопасност. Не е проблем две спални да са на общ предпазител. Изключение прави, ако се пускат отделни линии за климатици.

Правилно е, като се прави промяна да се прави по действащите в момента правила - трипровода инсталация и ДТЗ на новите линии за контакти.
Разгеле! Нещо смислено. =D>
nikolov333 - майстор
1 ДТЗ за кухня +2 АП за фурна и плот +3/4 предпазителя за пералня/хладилник, контакти плот и климатик евентуално са 7-8 позиции в таблото..или 4 кръга *2.5мм2+ един 4мм2.. При всички положения един захранващ 3*6мм2 с отделно табло за кухнята е по-евтин и удобен вариант.. Отделно апартамента е добре да е с поне 2 отделни ДТЗ-та за бойлер и контактните кръгове, а след ДТЗ не е добре да са повече от 3-4 токови кръга, така че ДТЗ-тата е добре да са 3 на 6 позиции, от гледна точка на сигурността. Та за това педпочитам табло в кухнята + отделно за апартамента или ако разстоянието до кухнята не е повече от 6-7м може и общо, но с 24АП..
mironcho - специалист
Николов, скоро влизал ли си в панелен апартамент и по-точно в кухня на такъв? Извън темата си! С какво помагаш с хвалене на собствената ти инсталация.
Това, че ти си направил нещо преоразмерено и претрупано не означава, че е правилното. То всъщност е частен случай и е харесвано само от тебе. Вече имам чувството, че само го изтъкваш при всеки въпрос за кухня и осветление на хол само за да получиш одобрение за творението си, сякаш сам не си сигурен дали е било необходимо...
С нищо не си по-различен от железари, тръбари и фаянсаджии (моите уважения за техните професии), които хидрата редовно нарежда, като вземат да дават акъл по електричество (някой път по-на място от тебе) :axe: .
tzetz009 - специалист
:? Не , че нещо да взимам страна , ама "панелките" са ми болестно състояние !!! Особенно като трябва да осигуря заместител на техните разклонителни кутии дълбоки едва 10mm :x !!! Колко шила за бетон съм изхабил за тях , не ми се говори !

:partyman: :partyman: :partyman:
nikolov333 - майстор
пет юли 24, 2020 7:57 pmmironcho написа:
Николов, скоро влизал ли си в панелен апартамент и по-точно в кухня на такъв? Извън темата си! С какво помагаш с хвалене на собствената ти инсталация.
Това, че ти си направил нещо преоразмерено и претрупано не означава, че е правилното. То всъщност е частен случай и е харесвано само от тебе. Вече имам чувството, че само го изтъкваш при всеки въпрос за кухня и осветление на хол само за да получиш одобрение за творението си, сякаш сам не си сигурен дали е било необходимо...
С нищо не си по-различен от железари, тръбари и фаянсаджии (моите уважения за техните професии), които хидрата редовно нарежда, като вземат да дават акъл по електричество (някой път по-на място от тебе) :axe: .
А да видим ся, къде у тая тема съм споменавал у нас как е.. С тези умозаключения, само затвърждаваш комплексите си.. :-D :lol: :lol:

Давам съвети за това, което съм сигурен, че може да е полезно, а от панелната гледна точка е по-лесно да подведеш един кабел 3*6 до табло външен монтаж в шкаф под плота, отколкото 4-5+ кутия от таблото до там.. :supz:
krasi92 - майстор
За кухня повече от една линия за печка и една линия за контакти ви не трябват. Осветлението си е към останалото. Какво се филмирате с по едно топче кабел за 3 квадрата. Аиде и един контак за климатика отделно та станаха 3 линии. Първите две с 4 квадрата и тая за климата 2.5 квадрата. ДТЗ е препоръчително за всеки кръг без оглед на твърди връзки или на контакти. Арестора в таблото често се пренебрегва.
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за Ел. Инсталация на кухня в панел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: