• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
arxd129 - специалист
Здравейте,

Трябва да „взема“ ток. Но няма откъде. В смисъл – няма удобно и подходящо място за „токовземане“. Не съм мислил на времето, де.

Наблизо минава (на удобно място) мостов кабел 3х2.5 мм2. В мазилката е кабела. Води към някакъв контакт – намайната си. Само към този контакт.

Имам уредче, открих точно мястото (трасето) на кабела.

Би ли било елтехнически издържано, ако направя следното:

1. В трасето - оформям място за разклонителна кутия
2. Срязвам трите жила на мостовия кабел.
3. Правя струвам – напасвам лустер клема (тройка) 6 мм2 в новата разклонителна кутия
4. Имам кабелни накрайници (цилиндрични) 4 мм2
5. В един накрайник мушкам ПВ-А2 - 2.5 мм2. И в същия накрайник пъхам и срязано жило от мостовия кабел. Става, в 4 мм2 накрайник почти лесно се събират ПВА2 2.5 мм2 и 2.5 мм2 жило от мостов кабел
6. Въпросният накрайник го пъхам в лустерклемата (без да махам пластинката й, която е част от лустерклемата, не знам как се казва тази пластинка)
7. Стягам прилично.
8. Играя упражнението (т.5-т.7) - 6 пъти; три пъти с ПВА2 – 2.5 мм2 и три пъти с ПВА2 – 1.0 мм2
9. Накрая – стягам лустерклемите до откат.

Имам ли елтехнически издържано токовземане; 2.5 мм2 за 1600 ватов бойлер и 1.0 мм2 за абсорбатор. Отделно – контактът (оня, дето е намайната си) си остава функциониращ.

Благодаря предварително за мненията и съветите ви.
preslav - майстор
Аз съм фен на лустър връзките, но много познати ел-токаджии твърдят, че навиването на проводниците е по-надеждно - знам ли, нямал съм проблем с лустър клеми, но и нямам поглед върху безброй връзки. Щом ще е в отделна кутия - действай, времето ще покаже кое е по-удачно, за тези мощности смятам, че и така и вака е ОК.
arxd129 - специалист
вт юли 07, 2020 3:54 pmpreslav написа:
Аз съм фен на лустър връзките, но много познати ел-токаджии твърдят, че навиването на проводниците е по-надеждно - знам ли, нямал съм проблем с лустър клеми,
A аз не съм и фен на лустер клемите. Но в случая - нямам дължина на жилата в мястото на срязване. И няма как да усуквам жилата - щот жилата само се докосват като са срязани.

Може би - при лустер клемите майката им е в стягането. Друг е въпроса, че производителите правят главите на болтчетата с плитки нАрези. И отвертките изплъзват от нАреза на главата на болтчето при яко стягане.
burkov - специалист
Има тройки Wago за стотинки.
https://vikiwat.com/klema-barza-vrazka- ... go-221-413

Има ги по всички маркети вече.
valentino76bs - майстор
На Николов предложението е добро ...вагото няма да свърши работа проводниците ще дойдат къси!
MamaMy - майстор
Трябва ти 2 такива клеми и няма да режеш кабела:
https://eshop-bg.com/produkt/%D1%81%D1% ... %B8%D0%BD/
Изображение
Последна промяна от MamaMy на вт юли 07, 2020 6:11 pm, променено общо 3 пъти.
burkov - специалист
вт юли 07, 2020 5:30 pmvalentino76bs написа:
На Николов предложението е добро ...вагото няма да свърши работа проводниците ще дойдат къси!
Да вземе петица тогава. Ще му стигне кабела, ако внимава.
brum - майстор
Има и други варианти. Използва се 3ти проводник за да се свържат 2та които е планирано да се срежат. Така може и да се запоят проводниците за по-сигурно.
zz_stefanov - майстор
Днес правих това упражнение на СВТ над окачен таван. Понеже се опъва, а и от никаде не успях да издърпам свободна дължина (кабела беше замазан от към стената), единственото смислено което можах да измисля е да направя две връзки, като от едната направих отклонението.
Тук също е възможно това, кутията може да е по голяма квадратна за да се съберат връзките. Няма да навреди много на отдалечения контакт, ако се направят връзките добре.

Два пъти съм възстановявал замазан кабел за климатик ударен с перфоратор. Донаждането с запояване по дължина се получава, но изолирането е тегава работа.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Добро "токовземане" ли съм намислил?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: