Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Реших да ползвам, контакти френски стандарт за включване на телевизорите и компютрите в офиса и у нас, заради ограничителния шип за заземяване, който пречи да се "обръща" фазата, когато се ползват правилните щепсели за тях. Контактите са захранени от разклонители BELKIN F9H400ep2M с вградена варисторна защита клас III, които са скрити в специален шкаф. Проблема е, че схемата на свързване в разклонителя според мен не отговаря, на правилното свързване, тъй като фазата е свързана на десния край на щепсела и в контактите на разклонителя а според мен би трябвало да е от лявата страна. Ориентир за ляво и дясно ми е заземяването на контактите и щепселите при френския стандарт. Ако ползвам този разклонител, а контактите ми са включени обратно, при включване на захранващ кабел за компютър или монитор примерно, фазата ще идва по-нулевия кабел в захранването му, а варисторната защита на разклонителя ще остане на нулата. В компютърните кабели L, N и PE са отбелязани на кабела и в захранването са така, като фазата е в ляво а нулата в дясно от "дупката" за заземяване в щепсела.. Та тия разклонители ли не са свързани правилно или има разминаване в стандарта?

Прикачен файл

кабел.jpg
кабел.jpg (41.7 KиБ) Видяна 11122 пъти
Последна промяна от nikolov333 на пон юни 06, 2016 1:15 am, променено общо 3 пъти.
Кики - специалист
Фаза - нула - ляво - дясно !!!! забрави, няма никакво значение. Важен е заземителния проводник, или споменатия от теб "PE" или дупката на щепсела и съответно пластините на немския стандарт наречен "шуко".
nikolov333 - майстор
Тогава, ако защитата в разклонителя остане на нулата ще защитава ли уредите? Гледам, че и варисторите за монтаж зад контакти си имат обозначения за свързване...

Прикачен файл

f_is010003.jpg
f_is010003.jpg (45.5 KиБ) Видяна 11099 пъти
Последна промяна от nikolov333 на пон юни 06, 2016 1:55 am, променено общо 1 път.
toolegittoquit - майстор
Шуко контактите нямат полярност. За това и цялото оборудване, което се поставя е съобразено с този факт.
nikolov333 написа:
Тогава, ако защитата в разклонителя остане на нулата ще защитава ли уредите?
Защитата в разклонителя е един варистор, който дава на късо към земя при превишаване на напрежението, заедно с един бушон.
nikolov333 - майстор
Не разбрах, ако варистора е на нулата защитава ли уреда от пренапрежение.. :?: Ето как е в разклонителя отвътре..

Прикачен файл

IMG_20160606_000003.jpg
toolegittoquit - майстор
nikolov333 написа:
Не разбрах, ако варистора е на нулата защитава ли уреда от пренапрежение.. :?:
За варистора няма никакво значение къде е фазата. Когато напрежението се вдигне, съпротивлението между двата му извода пада. От там токът, който протича между тях се увеличава. Обикновено вторият извод е свързан към земя. И ето ти я така наречената защита, която струва 50 стотинки.
nikolov333 - майстор
И последен въпрос.. Какъв е проблема за компютър свързан с матричен принтер по LPT, ако са включени с не спазени фази, един спрямо друг?
toolegittoquit - майстор
nikolov333 написа:
И последен въпрос.. Какъв е проблема за компютър свързан с матричен принтер по LPT, ако са включени с обърнати фази един спрямо друг?
Никакъв. Старият ми лаптоп с LPT и зарядно с Шуко, както и старият ми компютър с LPT и принтер на LPT си работеха нормално. Важно е единствено да се включват в 1 точка. Че ако двата заземени уреда тръгват да си изравняват потенциалите по ширмовката на кабела или пиновете на LPT-то, ще имаш един изгорял LPT на компютъра или повредено дъно, както и може би един принтер повреден.
Последна промяна от toolegittoquit на пон юни 06, 2016 12:38 am, променено общо 3 пъти.
nikolov333 - майстор
Ей тука намерих баш френски схеми за свързване на контактите им и аномалията стана пълна. Значи при компютърните захранващи кабели от първия пост и френския стандарт за свързване на контакти определено има разминаване.. При компютърните захранващи кабели L e в ляво от заземяването а при френския стандарт в дясно от "шипа".. :idea:

Прикачен файл

schema_electrique_prise_de_courant_spc.jpg
schema_electrique_prise_de_courant_spc.jpg (35.33 KиБ) Видяна 11061 пъти
toolegittoquit - майстор
nikolov333 написа:
При компютърните захранващи кабели L e в ляво от заземяването а при френския стандарт в дясно от "шипа"..
Все едно. Важното е къде е земята и е важно потенциалът й да е еднакъв за всички включени уреди, да не тръгне изравняване на потенциала по кабела.
Толкова хора си ползват техниката и си включват щепсела както си искат(то дизайнът му е такъв, че може по 2 начина да стане това - симетричен е) и никакви проблеми нямат.

Тема "Правилно свързване на фаза и нула в контактите френски стандарт?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: