Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
вт юли 28, 2020 7:50 pmDMN написа:
vladimirtsvetkov написа:
Вентилаторът задължително работи, дори и след като си приключил упореба на уреда, за няколко минути, за да се охлади.
При теб обаче се оказа, че не е задължително да работи :) . И това е следа, която може да те насочи към проблема, но се искат все пак познания в тази област от твоя страна. Както вече ти казаха, трябва и да се измери туй-онуй :) . Пък и не казваш как си с електрониката и какви умения имаш.
По темата за боба - нищо не изкарах тази година - само две кила, а друг път поне 10 пъти повече - лоша година :) .
:partyman:
Нямам много опит с електрониката, освен да се проследя схемата, да проверя компонент и да го подменя. Мерил съм всички диоди + ценер диодите. Здрави са. Не виждам нагар по съпротивленията. Към къде да се насоча?
ср юли 29, 2020 6:14 ammoimoimoi написа:
А тези кондензатори дето ги сменя спази ли поляритета
Поляритетът е пазен, иначе, предполагам щяла да изпукат.
вт юли 28, 2020 7:55 pmESPACE написа:
Нищо и няма на LM-ката, с нещо е мазано отгоре. Захранването прави проблем, щом и вентилатора не тръгва. Но само със смяна на части без мерене няма да стане работата
И аз предполгам че е проблемът там, но не знам накъде да се насоча, за да търся.
вт юли 28, 2020 7:20 pmshadow__01 написа:
вт юли 28, 2020 6:07 pmvladimirtsvetkov написа:
Не е стопен, така изглежда . Самият чи е от бакелит, не би трябвало да се стапя.
И от кога се правят чипове от бакелит много интересно?
Като го пипнеш усеща ли се стопено нещо? Сега доближих снимката и видях, че пише нещо LM/N***. Останалото е изтрито. вероятно от прегряването му.
Чипът е LM358N
Прикачен файл:
D7D3D218-3449-44BC-8DCD-268DCAFDD855.jpeg
Прикачен файл:
D9EC9311-8F97-48A0-80EB-F8EBAB10A069.jpeg
Днес свалих платката. Видимо няма проблем
Прилагам снимки
MamaMy - майстор
Браво, цяла седмица ти трябваха за две снимки. Явно ремонта ще отнеме години.
petromaniq66 - специалист
Котлона има и друга платка и тя може да намирисва.
shadow__01 - майстор
Не съм специалист, но аз бих включил котлона и бих гледал от къде ще започне да пуши.
Вероятно под радиаторът има симистор, който също може да мирише ако е изгорял.
Последна промяна от shadow__01 на вт авг 04, 2020 4:49 pm, променено общо 1 път.
petromaniq66 - специалист
И вентилатора може да мирише. Трябва да се развърти принудително, за да се установи изправноста му. В противен случай товари захранването и обърква работата на пик процесора.
kozl - майстор
А на по-малкия кондензатор дето си сменял (Е3) какво напрежение има?
Ако свържеш емитера с колектора на Q2, вентилатора тръгва ли?
Едновременно с това следи напрежението на Е3.

Предполагам, че въпросният кондензатор е Е3, защото на снимката не се виждат инициалите в-у платката, а съдя по номерациятя на другите кондензатори, които се виждат.

IC3 е стабилизатрор на напрежение. На колко волта е (предполагам на 5 v) и има ли го това напрежение?

Тема "Котлон Diplomat DPL CS-H20A9 - ­ платка" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: