• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
cbfinvent7 - помощник
Здравейте, имам следния въпрос:
схемата е следната
гараж - с ток само за осветление, разклонителна кутия в гаража и от там през предпазител (6А) е пуснат кабел към допълнителна кутия, в която на спайка са вързани 1. контакт 2. плафон с датчик за движение 3. управление на гаражна врата (мотор с контролер)

Връзката от първата обща кутия е взет със/на спайка. Фаза към бушон и от там към втората кутия, нула и земя на спайка и директно към втората кутия.
Във втората кутия всичко е на спайка общо 4 кабела (1.от първата кутия, 2. към контакт, 3. към плафон, 4. към гаражна врата).

Кабелите са - до гаража е 1.5мм2 (или 2.5мм2 не помня точно) СВТ (фаза/нула/зема). След това кабелите са многогожилен (фаза/нула/земя) с изключение на този до плафона той е 1.5мм2 ПВВ (фаза и нула само)

та въпроса е следния, понякога (но не винаги) когато лампата на плафона свети, и гаражната вратата се отваря, нагоре или надолу лампата примигва за кратко. Днес се опитах да пробия 1 дупка и пак примигва лампата като се натоваря контакта явно.
Та въпроса е защо се получава така?

Всички връзки са стегнати доста добре, понеже си мислех, че може да е слаба връзка. Не са запоени, само стегнати.
Някакви предположение на какво може да се дължи? Дали може да е заради кабелите че са многожилни?
ESPACE - майстор
Дълго трасе + кабел с малко сечение + пиково натоварване при старт на двигател = пад на напрежение(премигва лампата).
kozl - майстор
Пад на напрежение вероятно от ел.двигателя за вратата.
Пробвай с LED лампа, ако има филтърен кондензатор може и да не примигва :?
krasi92 - майстор
Виж да не е нагоряла фасунгата и смени крушката с някоя читава. Читава за мен е крушка чието захранване е от 170 до 250 волта примерно. Има едни дето в момента наводняват пазара подобно на джик так но при 205волта светлината им пада драстично.
cbfinvent7 - помощник
ср авг 05, 2020 6:26 pmESPACE написа:
Дълго трасе + кабел с малко сечение + пиково натоварване при старт на двигател = пад на напрежение(премигва лампата).
кабелите са къси - от разк. кутия 1 до 2рата е около 1.5м, до плафона са 3 метра, до контакта 1м и до гаражната врата 2м. ) 1.5mm2 са всичките като сечение...
kozl написа:
Пад на напрежение вероятно от ел.двигателя за вратата.
Пробвай с LED лампа, ако има филтърен кондензатор може и да не примигва :?
в момента е точно с Лед на VTEC смених я с друга, беше по зле[
krasi92 написа:
Виж да не е нагоряла фасунгата и смени крушката с някоя читава. Читава за мен е крушка чието захранване е от 170 до 250 волта примерно. Има едни дето в момента наводняват пазара подобно на джик так но при 205волта светлината им пада драстично.
плафона е чисто нов, крушката е стегната :)


аз се съмнявам за многожилните кабели, дали те не бъркат нещо, и другото което отчитам като слабо място е връзката между разкл. кутия 1 (от осветлението) до бушона е с кабел 0.75 едножилен може би (парчето е около 20см) не знам защо го направих тогава така, но се съмнявам в него...
iliya_i - майстор
ср авг 05, 2020 7:22 pmcbfinvent7 написа:
аз се съмнявам за многожилните кабели
Многожилни кабели на спайка, без калай = най-калпавия начин да се направи инсталация.
Многожилни кабели на спайка не могат да се стегнат.
Вземи си клеми - напр. Wago и разкарай спайките.
nikolov333 - майстор
Разхлабена или слаба връзка някъде в инсталацията.. У нашите главния витлов бушон беше така и като включи бойлера примигваха лампите..
lov - майстор
Не се знае на зад трасето колко е дълго и какви хлабави връзки има ако вообще е от тях.
nikolov333 - майстор
Ако е у някое село далече от трафа може да е и от ниско напрежение в мрежата..
moimoimoi - майстор
мериш напрежението в първата кутия без да има включени консуматори,после включваш лампата,вратата или дрелката и в момента на тръгването им гледаш до колко волта спада напрежението.
вероятно захранването на гаража което е 1,5мм е с голяма дължина и затова се получава пад на напрежението и ти мига лампата
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за примигване на крушка при друг консуматор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: