Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
TomislavPetrov - помощник
Направих снимка на таблото. Малко я изрязах, че беше голяма и не ми даваше да я кача. Проверих пак всички кабели, здраво са захванати. Направи ми впечатление обаче, че единият от кабелите за осветлението (не съм сигурен дали за хола, или „проблемният” за др. 3 помещения), е черен - всички останали са бели. Незнам дали има някакво значение по принцип, пък и за проблема ми.

Прикачен файл

IMG_20200817_191254.jpg
sts - специалист
Може да липсва нулата за осветлението в таблото както се вижда на снимката
/третият проводник до АП 40А е със стопена изолация на нулевата шина/.
MIRO_073 - майстор
Малеййййййй... Какви са тия нагоряли кабели? Май там някъде на нулевата шина е проблема.
TomislavPetrov - помощник
пон авг 17, 2020 7:54 pmMIRO_073 написа:
Малеййййййй... Какви са тия нагоряли кабели? Май там някъде на нулевата шина е проблема.
Те са нагоряли още от по-предното табло (най-старото). Мислите ли, че там е проблема? И ако е там, защо ел.техника, който сменя таблото преди година и нещо не е направил нещо по въпроса? :?
MIRO_073 - майстор
пон авг 17, 2020 8:25 pmTomislavPetrov написа:
пон авг 17, 2020 7:54 pmMIRO_073 написа:
Малеййййййй... Какви са тия нагоряли кабели? Май там някъде на нулевата шина е проблема.
Те са нагоряли още от по-предното табло (най-старото). Мислите ли, че там е проблема? И ако е там, защо ел.техника, който сменя таблото преди година и нещо не е направил нещо по въпроса? :?
Ааааа... :? мен ли питаш за твоя техник, дето си го извикал и си му платил и си е заминал какво е свършил?
TomislavPetrov - помощник
пон авг 17, 2020 9:24 pmMIRO_073 написа:
пон авг 17, 2020 8:25 pmTomislavPetrov написа:
пон авг 17, 2020 7:54 pmMIRO_073 написа:
Малеййййййй... Какви са тия нагоряли кабели? Май там някъде на нулевата шина е проблема.
Те са нагоряли още от по-предното табло (най-старото). Мислите ли, че там е проблема? И ако е там, защо ел.техника, който сменя таблото преди година и нещо не е направил нещо по въпроса? :?
Ааааа... :? мен ли питаш за твоя техник, дето си го извикал и си му платил и си е заминал какво е свършил?
По-скоро въпроса беше риторичен, но е факт, че след ел.техника осветлението светеше. Говорих преди малко с друг ел.техник, препоръчан от мой приятел, той ми каза, че без да знаем къде са разпределителните кутий, много трудно ще намерим проблема - защото те са замазани в стените преди 15 години при първоначалния ремонт :sad: Чудя се вече как да постъпя?
DMN - майстор
TomislavPetrov написа:
той ми каза, че без да знаем къде са разпределителните кутий, много трудно ще намерим проблема - защото те са замазани в стените преди 15 години при първоначалния ремонт
Правилно е казал...Точно заради това не трябва да се замазват кутиите или да няма достъп до тях.
Освен да се търси с детектор за проводници по стените.
По-напред ти бях писал, че обикновено такава кутия има над всеки ключ за осветление. Може и с почукване евентуално да се намери кухината на кутията, ако няма шкафове и т.н.
TomislavPetrov написа:
но е факт, че след ел.техника осветлението светеше.
Тогава проблемът може да е бил в таблото, но сега може да е на друго място.
:partyman:
kozl - майстор
Поглеждайки снимката на таблото, верно кво праи тая черна овцъ в ап.табло :?
Свършил е "мостовака или е правено в добавка :?
Аз бих разкачил черния и белия проводник в предпазителя един по един да видя кой за къде е. На нулевата шина пак са 2 проводника черен и бял в едно гнездо. И там проверка как са стегнати.
Тая църна овцъ (черните проводници) нещо не ми се връзват в представите. Как излизат от таблото? Влизат ли в тръба или са обградени с гипс?
Имам подозрение, че черния проводник е ПВА1 и е дело на техника де сменял таблото. С него е удължил бял мостов кабел и най-вероятно това е извън таблото, заплескано с гипс при смяната на кутията. За всеки случай мое да се поразмарда "църната овцъ" къде там де влазя у таблото, при вкл.предпазител и проблемно осветление, мое да даде контакт и да светне, с което да подскаже, че проблема е близо до таблото.
Все ми се струва, че техника сменял таблото ви е спестил некои обяснения, но щом
TomislavPetrov написа:
Те са нагоряли още от по-предното табло (най-старото). Мислите ли, че там е проблема? И ако е там, защо ел.техника, който сменя таблото преди година и нещо не е направил нещо по въпроса?
кабелите са били в това състояние таблото си е било за подмяна, а вероятно и част от кабела за проблемното осветление.
Така де ако черните проводници са за проблемното осветление, това де предполагам с голама вероятност е така.
Аз немам идея за уред за прекъснат проводник. Имам Бош детектор за метал и проводници под напрежение. Проводниците като метал ги открива до към 10 см, но под напрежение до към 3-4 см под мазилка. До са не ми се налагало и не съм сигуренпако се изключат всички други кабели в таблото и се откачат осв.тела да се свърже поотделно към двата проводника за осветление на вестата на откачените осв.тела, фаза директно от таблото и дали ще може да се проследи с уреда до точката на прекъсване :? А пък виждал съм уреди със сигнал генератор за проследяване на кабели, но не съм ползвал и не знам дали са подходящи за случая.
Но пък щом се губи осветлението към всичките описани места аз бих почнал да човъркам от таблото в посока към осветлинието. Или първо около таблото, че там за мен е най-съмнителното място и после да се тражи най-близката разкл.кутия до таблото. Обичайно кутиите са над ключовете за осветление. Пусни една скица как е осветлението по стаите, де са ключовете и де са вратите и кой ключ кво пали.
TomislavPetrov - помощник
Прикачен файл:
IMG-33728ceabbb595305449cb829cecd567-V.jpg
Ето и цялостна снимка, няма видими следи от наставяне на белия кабел с черен, но може да е в горната част на „колоната” с кабелите, която да не мога да видя от този ъгъл. Не виждам и някакви замазвания да има :? Ще пробвам довечера пак да размърдам малко кабелите, да видя дали няма да се получи някакъв контакт, въпреки че вече размърдвахме венъж.
TomislavPetrov - помощник
Пробвах пак - всичко е вързано здраво, нищо не мърда. Ще трябва да дойде някой който разбира от нещата. Дали може да ми препоръчате ел.техник, който да погледне на живо цялото нещо? Ако пък някой от тук пишещите има време и иска да дойде, няма да имам нищо против - естествено срещу съответното заплащане разбира се.

Тема "Проблем с осветлението" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: