Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Не мислим, че всички уреди са точни.
Ти как реши, че консумацията на имот 1 е нула?
На електромера общият, показва 180лв. примерно!
На наемателя 100лв.

Как разбрахме че тези 100, трябва да са 95?
iliya_i - майстор
пон сеп 28, 2020 8:38 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Ти как реши, че консумацията на имот 1 е нула?
В първият пост пише така:
нед сеп 27, 2020 2:38 pmP88-Verona написа:
Здравейте,
.....
Има още една причина до преди нанасянето му все нещо не ми излизаха сметките с до 5 лв. .....
Ама как да разбереш, като прочетеш последните 3?

А по темата: Може преди да е имало някой консуматор, който се е захранвал след контролния електромер, а сега вече да се захранва преди контролния. Ясно е, че наемателя не е наясно със схемата на целия имот и от къде минават всичките тоци. Преди може да е плащал и нещо, което не подозира че потребява.
kozl - майстор
пон сеп 28, 2020 8:19 pmiliya_i написа:
пон сеп 28, 2020 8:30 amkozl написа:
Обаче не схващам написаното в първия пост на темата за 5-те лева.
Е какво има за неразбиране. Имаме 2 електромера, с точност ... около 5%.
И като плаща 100 лева по търговския на енергото, сметнато по контролния излиза 95 или 105 лева.

Що си мислите, че всички уреди са абсолютно точни? Всеки си има клас на точност (неопределеност.
За това, като те засекат с радар примерно, от показанеито 64 км/ч, вадят 3 км/ч и те глобяват за 61 км/ч. Тези 3 км/ч не са някаккъв бонус, а точността (неопределеността) на радара. Та може да е +3 км/ч, може и да е -3 км/ч, ама за да се застраховат пред съда, те винаги ги вадят. Един вид ти дават бонус.

Единствените точни неща са метъра и килоглама в Севар. Всичко друго е с някакви допустими отклонения от тях.
Оно доста неща има за неразбиране, но чекам автора да ся отсрами и да се появи. До тогава шъ си :? по друго :roll:
Тука в ЕС неколко години ся мъча по подобна загадка не с електромери, а с водомери. Хазяина е Софийска вода. На всеко тримесечие треба да отчитат не елмери, а водомери. Кво отчитат до ден днешен ми не е ясно оти не дават инфо, но накрая има цифра отчет на общ водомер от който вадят некаква сума, за която твърдят, че е сума от фактурирани количества по всички абонатни водомери. Три години заедно с отчетничката от Соф.вода и аз събирам отчети ,НО..... Мисията невъзможна към 30% без достъп.
Едни си давали отчетите по интернет, други по телефона и така баланс аз нема как да направя и да уснановя защо всеки месец Софийска вода си добавя по абонатните сметки по около 10% отгоре :?
Е еднаж се беха увлекли да праснат 22% и след като писах до КЕВР върнаа парите и смениха общия водомер. Та така поне разбрах, че тия от Софийската вода са длъжни ако процента на завишението мине десятката да направят проверка. И така са проценто е мале под десетка :wink:
А оно комшиите гепат и бръкат в джобо на съседо, кат па некои тъпунгери си мислят, че са прецакали монополиста. Да аман от тарикат тъпънари и тарикат егоисти. Едните си мислат, че не са натоварили съседското магаре, а на другите не им пука. Аве така е у Циганария. 5 години се мъчих да разплета дамаджаната, но не успех. Даже се бех подготвил по съдебен ред, но на ОС се достигна до решение за отказ от съдилища и съответно до примиренско съгласие да се плащат +10%. Те така :sad:
Три апартамента успех да ги гепа, че преточват водомерите от студения в топлия. Тва Соф.вода ама изобщо ги не интересува, защото и тех ги Фатах, че си затварят очите. Ми за ко да се чепкат с абонато като он тех ги не лаже. Първо туй що е върнал топлия водомер се е натрупало на студения, та общото потребление в апартаменто пак ще е същото с това ако не е претакана вода от студен в топъл водомер.
Но ко се случва сос Съседо :shock: Първо он се къпе със студената вода на тарикат комшията, псувайки по адресо на Топлюфикацията (най оплютото дружество), а второ плаща сметката на тарикат комшията за топла вода и пак псувайки Топлюфикацията за надутите сметки.
Ся тия дека пък немат нищо общо с Топлюфикацията нема да разберат що е най-оплюта ама нейсе.
И посто стана дългоопашат, но пък и без туй тука у форумо повечето сме писатели, а не читатели, та едва ли некой ще прочете тея писаници. Но като автора се покри и не притуря никакви разяснения по негов въпрос и ко пък ний писателите да не развитим въображение :?
Ся за Топлото нема да пиша подробно как бех гепил нишката на прогнозните дялове и оно смениа формулата и за кво я смениа :?
В полза чия? От КЕВР твърдят, че ползата е за потребитело.
Направих сметка за по миналия сезон и установих, че Топлото по последната действаща прогнозна схема е фактурирало по абонати по-малко количество от туй що е отчел общия топломер и накрая при изравняването сума ти недоволни дето имат да доплащат и следват псувни, псувни. За тва Тооплюфикацията тая година завиши прогнозните плащания в края на сезона та за изравнителните сметки да имат да връщат. Е друго е га на чиляка му дават, а не му вземат :prayer: Е да ама след :partyman: мъните свършили и ся мамата що толкова малко върнаа като гъзо поевтине толкова мноо :?
Веке и тока шъ скача на пазар за фирмите. Даже четох, че абонати над 25 киловата и они че одат на пазар оти били супер лукс. И каков ще е тоя пазар - пазар на тарикатите и кой кого шъ цака и прецака :?
Ей лъжовна държава сме. Толкова сме се уплели в лъжовни паяжини, че надали ще се разплетем. По-вероятно е да продължаваме да се пъшкулъжираме :roll:
P88-Verona - специалист
Изчетох всичко. Само да поясня, че съществуват много причини авторът на тема да не успее да си погледне отговорите по темата. Но както и да е.
В действителност въобще не очаквах някой да пише по темата, въобще не го очаквах. Доволен съм, че резултатът е друг.

Относно дискуртираните 5 лева, вид на имота, окабеляване и прочее.

месечна консумация
котлон: 10 kW — индукционен котлон с вграден ватметър, който също мери напрежението в мрежата в реално време
хладилник: 20 kW
LED лампи: 12 kW
бойлер: 16 kW
лаптоп: 4 kW
Общо за месеца: 62 kW * 0.22 = 13,64 лева (електромерът е еднофазен и еднотарифен - дневна)
Но плащам по около 18,50 - 19,00 лева, защото електромерът показва друго.

Имотът представлява двуетажна къща, официално има само един електромер на втория етаж. Някой правилно написа, че хазяина слиза при мен записваме показанията и от разликата старо-ново смятаме цената. Не плащам ДДС, защото преди да се нанеса ме излъгаха, че електромерът е с две тарифи, а после беше късно да търся друг имот и така си остана. По-късно разбрах, за още една лъжа, че те сами са го монтирали, по-точно техен роднина, защото били вдигнали ръце от енергото - не могат да ги накарат да дойдат и немогат. Искат "сухо", следват псувни стигащи до дълбокия космос и с това престанах да настоявам за самостоятелна партида.

При мен има точно 5 предпазителя. Два са за моята част и три за другото помещение. Когато се нанесоха бях изключил последните три та се наложи да ги включвам, защото нямаше ток в работилницата (абе, бледо подобие на работилница).
Е това е цялата история. Друго няма за описване.

А сега заедно с консумацията от другото помещение киловатите са дори по-малко, без да съм променял моето потребление.

Между другото горе при тях има нещо. Само да се усъмнят, че ще искам да им видя таблото и инстинктивно го завардват всичките. Комично е, защото видимо едва прикриват нарастваща паника. Ако поискам да го видя ще стане мазало, а в чуждо село и керемидите бият. Затова се опитвам да си отговоря на въпроса ХАУ ДУ ДЕЙ ДУ ИТ? :lol: Предполагам е нещо което се премахва преди да дойде инкасаторът, освен ако и той не е замесен. :lol: А това със заобиклящия кабел нещо не ми се вижда надеждно обяснение, но може и да греша.

Последното което трябва да правите е да обвързвате темата със законноста на тяхното творение. Просто искам да знам, ако може.
kozl - майстор
ср сеп 30, 2020 12:50 amP88-Verona написа:
Изчетох всичко. Само да поясня, че съществуват много причини авторът на тема да не успее да си погледне отговорите по темата. Но както и да е.
В действителност въобще не очаквах някой да пише по темата, въобще не го очаквах. Доволен съм, че резултатът е друг.

Относно дискуртираните 5 лева, вид на имота, окабеляване и прочее.

месечна консумация
котлон: 10 kW — индукционен котлон с вграден ватметър, който също мери напрежението в мрежата в реално време
хладилник: 20 kW
LED лампи: 12 kW
бойлер: 16 kW
лаптоп: 4 kW
Общо за месеца: 62 kW * 0.22 = 13,64 лева (електромерът е еднофазен и еднотарифен - дневна)
Но плащам по около 18,50 - 19,00 лева, защото електромерът показва друго.

Имотът представлява двуетажна къща, официално има само един електромер на втория етаж. Някой правилно написа, че хазяина слиза при мен записваме показанията и от разликата старо-ново смятаме цената. Не плащам ДДС, защото преди да се нанеса ме излъгаха, че електромерът е с две тарифи, а после беше късно да търся друг имот и така си остана. По-късно разбрах, за още една лъжа, че те сами са го монтирали, по-точно техен роднина, защото били вдигнали ръце от енергото - не могат да ги накарат да дойдат и немогат. Искат "сухо", следват псувни стигащи до дълбокия космос и с това престанах да настоявам за самостоятелна партида.

При мен има точно 5 предпазителя. Два са за моята част и три за другото помещение. Когато се нанесоха бях изключил последните три та се наложи да ги включвам, защото нямаше ток в работилницата (абе, бледо подобие на работилница).
Е това е цялата история. Друго няма за описване.

А сега заедно с консумацията от другото помещение киловатите са дори по-малко, без да съм променял моето потребление.

Между другото горе при тях има нещо. Само да се усъмнят, че ще искам да им видя таблото и инстинктивно го завардват всичките. Комично е, защото видимо едва прикриват нарастваща паника. Ако поискам да го видя ще стане мазало, а в чуждо село и керемидите бият. Затова се опитвам да си отговоря на въпроса ХАУ ДУ ДЕЙ ДУ ИТ? :lol: Предполагам е нещо което се премахва преди да дойде инкасаторът, освен ако и той не е замесен. :lol: А това със заобиклящия кабел нещо не ми се вижда надеждно обяснение, но може и да греша.

Последното което трябва да правите е да обвързвате темата със законноста на тяхното творение. Просто искам да знам, ако може.
Пак непълна информация.
Направил си прогнозни сметки за консумация за 62 kWh. Кой електромер показва друго. В предишния си пост пишеш за елмер на твоя етаж (вероятно първия), който не е известен на ЕРП, т.е. той е за отчет на вътрешно потребление. Сега си добавил елмера на 2 етаж по който хазяина плаща към ЕРП. Но те си зависим само от този на 1 етаж нали :?
Показанията на този са се различавали с твоите прогнозни сметки с 5/0.22=22.7 kWh :?
Е да ама твоите сметки не тежат, щото немаш брояч. Те са на база мощност умножена по часове. Променлива мощност, неточно заложено време и голема възможнст зо грешка. Без контролен електромер единствено може да изключиш всичко с изключение на по-мощен консуматор, примерно 2 киловата ел.нагревател без терморегулатор и да го оставиш възможно повече време да работи. После правиш сверка с отчет на елмера (преди и след засеченото време на работа на нагревателя) и изчисление мощност по засеченото време на работа на нагревателя.
При елмера на твоя етаж има 5 предпазителя. А главен има ли?
Два за теб и 3 за работилницата :?
Ма нещо не се връзва със стандартната схема за ел.мерно табло. Трябва да има главен предпазител преди елмера.
Ако има главен предпазител махаш го и ако има ток пре теб значи хазяина е направил байпас на захранването. Байпаса не е нужно да е сямо в ел.таблото на 1 етаж. Той може да е другъде. Примерно м-у таблата на двата етажа, скрит замазан и да се командва от 2 етаж, но пък може и да е връзка към кабел захранващ част от работилницата от горния елмер и по този начин пак има байпас.
Но ако на 1 етаж няма главен предпазител, то няма как да разбереш за байпаса без да откачиш фазата през електромера.
Всъщност поне за байпас през работилницата може да пробваш пак с мощен нагревател включен в твоята част и да наблюдаваш скороста на въртене на елмера и дали се променя (увеличава) като махнеш предпазителите към работилницата. Ако да - там е байпаса.
Относно тарифите дневна/нощна и със и без ДДС и разните му там цени, еми по-дбре да съзерцаваме само киловати. Другото нема отношение към брояча на елмера по който се изчислявя кво ке плащаш.
А ся ако хазяина си е включил второто захранване на работилницата без да е изключил това от 1 етаж и не знае що е натворил, то тва за него не е компенсация към теб, а негова грешка :wink:
Освен ако е прекарал некво директно захранване към работилницата дека не го лови никаков елмер :-D
Случва се обаче любопитството да води до загуби. Те така майка ми редовна си засичаше елмера в ГРТ и опа иде разтревожена, че не и отчита нощна тарифа и с опасение, че нощната я брои за дневна, а она чека да стане 22 часа да си пусне пералнята и да изглади и т.т.
Е аз застанах към 22 часа да гледам що стаа. Елмера превключи тарифата. Записах показанията. През ноща пералня, гладене хладилник. На другийо ден преди 6 часо т.е. преди превклйчване на тарифата никаков отчет. Демек на нощна брояча не върти. На следващата нощ включих и една ел.отоплителна печка към 2 киловата да грее атмосферата и на сутринта пак нема нищо отброено ни на нощна ни на дневна. Е убедих се, че тоя елмер се бъгнал и на нощна нищо не отчита, но майка ми на мен не верва и прас в енергото жалба за низправен ел.мер, че не превключва на нощна и отчита само дневна. И никва реакция от ЕРП-то. Ма жената нещо я чвърка от вътре как тъй без нощна енергия. Та кат доде първата сметка с 0 нощна енергия и аре пак в Енергото. На другия ден проверка и веднага смениха елмера. Ся дали е действие от лоялност или от заблуда :?
Димитър Димов - специалист
ср сеп 30, 2020 12:50 amP88-Verona написа:
Изчетох всичко. Само да поясня, че съществуват много причини авторът на тема да не успее да си погледне отговорите по темата. Но както и да е.
В действителност въобще не очаквах някой да пише по темата, въобще не го очаквах. Доволен съм, че резултатът е друг.

Относно дискуртираните 5 лева, вид на имота, окабеляване и прочее.

месечна консумация
котлон: 10 kW — индукционен котлон с вграден ватметър, който също мери напрежението в мрежата в реално време
хладилник: 20 kW
LED лампи: 12 kW
бойлер: 16 kW
лаптоп: 4 kW
Общо за месеца: 62 kW * 0.22 = 13,64 лева (електромерът е еднофазен и еднотарифен - дневна)
Но плащам по около 18,50 - 19,00 лева, защото електромерът показва друго.

Имотът представлява двуетажна къща, официално има само един електромер на втория етаж. Някой правилно написа, че хазяина слиза при мен записваме показанията и от разликата старо-ново смятаме цената. Не плащам ДДС, защото преди да се нанеса ме излъгаха, че електромерът е с две тарифи, а после беше късно да търся друг имот и така си остана. По-късно разбрах, за още една лъжа, че те сами са го монтирали, по-точно техен роднина, защото били вдигнали ръце от енергото - не могат да ги накарат да дойдат и немогат. Искат "сухо", следват псувни стигащи до дълбокия космос и с това престанах да настоявам за самостоятелна партида.

При мен има точно 5 предпазителя. Два са за моята част и три за другото помещение. Когато се нанесоха бях изключил последните три та се наложи да ги включвам, защото нямаше ток в работилницата (абе, бледо подобие на работилница).
Е това е цялата история. Друго няма за описване.

А сега заедно с консумацията от другото помещение киловатите са дори по-малко, без да съм променял моето потребление.

Между другото горе при тях има нещо. Само да се усъмнят, че ще искам да им видя таблото и инстинктивно го завардват всичките. Комично е, защото видимо едва прикриват нарастваща паника. Ако поискам да го видя ще стане мазало, а в чуждо село и керемидите бият. Затова се опитвам да си отговоря на въпроса ХАУ ДУ ДЕЙ ДУ ИТ? :lol: Предполагам е нещо което се премахва преди да дойде инкасаторът, освен ако и той не е замесен. :lol: А това със заобиклящия кабел нещо не ми се вижда надеждно обяснение, но може и да греша.

Последното което трябва да правите е да обвързвате темата със законноста на тяхното творение. Просто искам да знам, ако може.
Посипвам си главата със сол :prayer: За какво ти е да знаеш какво прави, ''меньше знаеш крепче спиш''.Ако не те устройва си търсиш друго,а ти написа че те устройва,така че пей сърце и напред.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Сметките ти са ниски, заложените консумации също са нереално ниски!
Сега плащаш и двойно по-ниско от това!
Трай си и си пий пиенето!
По-добре е да не знаеш, какво-що.
P88-Verona - специалист
Няма значение, че сметките са ми ниски, но на чужд гръб и сто тояги са малко. Два пъти го описах ..... Електромерът с партида е на втория етаж, електромерът без партида на първия. Главни бушони няма - от елмера в предпазителите и това е. Друг е въпроса защо разводнихте темата толкова. Но всеки с нормална интелигентност се досеща. :wink:

Ще отида до енергото да им го обясня както си трябва, като на вас де. 99% съм убеден, че ще провокира интерес. Не исках, но... ей го на...
Или е байпас или дистанционно. Сетих се че въпреки пломбата има начин да надникна в елмера, но нека първо от енергото се произнесат, тоест може и да не ми се наложи да гледам и гадая повече. А съветските "мъдрости" ги пазете за себе си. :prayer:

Ето това им "харесвам" на националните форуми. Словоблудство, спам и флууд, докато накрая те пратят да пиеш една студена вода. :lol:
Може би това е новото кисело мляко за пред света. :lol:

Бъдете здрави! За мен, тук, темата е приключена!
ben84 - специалист
Защо хазяина да те компенсира със шмекерии, вместо да ти опрости 50 кинта от наема?
Подозирам, че с тая история ти търсиш начин да манипулираш стар електромер. Елементарно е....

Тема "Стар електромеханичен елктромер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: