Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
P88-Verona - специалист
Здравейте,

Един въпрос ме тормози от около два месеца.
Наел съм имот в малко населено място. Обаче хазяина си направи работилница в едно от помещенията които не ползвам, тя договорката бе само аз да ползвам имота, но не би. Човекът каза, че няма сташно щял да ме компенсира с тока, някак си. И го прави! Значи от както се е нанесъл имам два пъти по-малко киловати от преди, без да съм променял потреблението си.
Електромерът е в моята част, той няма достъп до него, електромера дърпа ток от другия имот. Тоест плащам на него, енергото нямат представа, че при мен има електромер.

Ако темата е в разрез с някакви правила, пишете на лично, а модераторите да я заключат. Все ми тая, просто искам да си отговоря как го прави.
Според мен е с дистанционно, но елктромерът е с пломба, доста стара. Каквото е направено е направено отдавна.
Няма как да шунтира токовата намотка защото два кабела влизат и два излизат към предпазителите.

Има още една причина до преди нанасянето му все нещо не ми излизаха сметките с до 5 лв. Реших, че е грешка от неточно отчитане понеже електромерът е така да се каже антика. Е очевидно не е така. Той пък сега яко ме компенсира. :lol:
peppone1
Ами вижте показанията на главният електромер на енерго доставчикът ви. Енергото не се интересува какъв електромер слагате в домът си, стига да не пипате неговият. Може и хазяинът нещо да пипа, щом се менят показанията и щом ти е казал че ще те компенсира. Друго че старите електромери, както и новите не отчитат реактивна енергия и ако включвате помпи, перални, хладилници и др. реактивни консуматори е нормално показанията да са по-малко от реалната консумация.

Ако нямате достъп до общия електромер и всички имоти са свързани към него, то засечете изправността на вашия чрез включване на отоплителен уред за един или повече часа и проверете дневната и нощната тарифа или поискайте хазяинът ви да го смени и да регистрира вашият имот в енергото. Ако пък имотите са снабдени с трифазен ток, което е твърде вероятно щом има работилница, а на вас са ви подали само едната фаза, то цената е съвсем различна от битовият и вие ще плащате промишлен ток и то монофазен. И ако главният електромер е еднотарифен, тогава става мазало. При условие че токът е толкова скъп е несериозно да правите такива делби по кумшийски и на доверие. Винаги може да се намери начин някой да се прикачи към електромера, имотът си е негов и може да прави каквото си поиска в него. Отдавна избягвам да извършвам ремонт в общи помещения, тъкмо по тази причина, защото касиерът ще плати и чисто по кумшийски ще поиска да му направя отстъпка, защото видите ли всички кумшии в блока са кукувци и не щяли да пллащат. Това е във всеки блок, във всеки град, квартал и улица. Не се доверявайте просто така, всеки ще се опита да намаже както може.

Това e, държава в държавата, коя по-напред да оправим?
Последна промяна от peppone1 на нед сеп 27, 2020 6:37 pm, променено общо 3 пъти.
fbr - майстор
На тоя стария електромер не се доверявайте. И ако само с 5 лева не са излизали сметките е голям шанс. А че хазяина Ви прави добро, не го споменавайте пред съселяните си.
Antonii - майстор
Ако от един имот се захранва друг имот на една партида, то това е незаконно.
Ако ви хванат, собственика на партидата ще отнесе яка глоба в размер на няколко хиляди лв.
Единствено енергоразпределителното дружество може да продава ел. енергия на крайни клиенти, какъвто е собственика на партидата.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Възможно е да ти шунтира електромера.
Пуска един кабел със същата фаза, преди електромера ти. Забива го в работилницата, което е след електромера ти.
Според сечението и дължината зависи колко ще минава през електромера и колко покрай него - през тоя кабел.
Ако са равни - около 50% ще ти се отчита.
Димитър Димов - специалист
Абе човек, ти сам казваш че енергото не знаят за електромера който е при теб,така че въз основа на какво си плащал до сега това което си консумирал?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Ами на електромера си.
Гледа разликата за месеца дневна нощна, умножава по цената, събира.
И ги дава на хазяина, а той плаща на енергото.
Нищо неморално не виждам. Всичкият ток е отчетен на ел.мера на хазяина и се плаща на енергото.
Ся дали е незаконно, това са ...

За онея дет' го крадат тока, там де са законите?
emsy - специалист
нед сеп 27, 2020 8:07 pmДимитър Димов написа:
Абе човек, ти сам казваш че енергото не знаят за електромера който е при теб,така че въз основа на какво си плащал до сега това което си консумирал?
Явно има под-отчетен ел-р, т.е Контролен само за него си .
Димитър Димов - специалист
нед сеп 27, 2020 8:17 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Ами на електромера си.
Гледа разликата за месеца дневна нощна, умножава по цената, събира.
И ги дава на хазяина, а той плаща на енергото.
Нищо неморално не виждам. Всичкият ток е отчетен на ел.мера на хазяина и се плаща на енергото.
Ся дали е незаконно, това са ...

За онея дет' го крадат тока, там де са законите?
Така де, след като се отчита на електромера на хазяина,който се предполага че е изнесен на границата на имота кое е незаконното?Как смее да твърди че онзи прави шашми след като гледа само това което е при него, сам си засича и си смята?Нека сам отговори,а не да гадаем.И на мен ми е чудно как трети месец плащам една и съща сметка до стотинката, сигурен съм че потреблението не е едно и също през тези месеци ама кво да направя?Все някой ден ще мине инкасатор и всичко ще си дойде на мястото. Струва ми се че питането не е продиктувано от това че преди е плащал по 59 лв. за ток а сега по 25,а има друга причина.
Димитър Димов - специалист
нед сеп 27, 2020 8:54 pmemsy написа:
нед сеп 27, 2020 8:07 pmДимитър Димов написа:
Абе човек, ти сам казваш че енергото не знаят за електромера който е при теб,така че въз основа на какво си плащал до сега това което си консумирал?
Явно има под-отчетен ел-р, т.е Контролен само за него си .
Този с азбуката е обяснил как може да му се отчита 50% по-малко,но това е за контролният,а онзи на границата на имота би трябвало да отчита реалното потребление или бъркам?

Тема "Стар електромеханичен елктромер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: