• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
eleonorvelichkov - специалист
Най-вероятно котелът не е 9 киловата, защото няма как да прекараш 9 киловата през предпазител 25 ампера или предпазителя е повече от 25 ампера. Вероятно има някъде хлабава връзка на главния предпазител и затова при по-голям ток се получава пад на напрежение, което кара лампите да намалят светенето си, и затова се чува и бръмчене в главното табло. Вероятно главният предпазител е от старите със стопяема вложка, защото обикновено леглото на цокъла на тези предпазители с времето се деформира и контактът между вложка и леглото се влошава, което пък предизвиква бръмчене, а то пък се дължи на малките волтови дъги, които се получават заради лошия контакт, а това води до нагрява на предпазителя, а той може да изгори. Решението е следното проверка на връзките в таблото дали са стегнати добре, претягане на главния предпазител, ако е стопяем и ако и това не помогне срещу бръмченето-смяна на цикъла и вложката на главния предпазител или пък замяна с автоматичен предпазител.
А и на 25 ампера няма как да вържеш 9 киловата и бойлер, който е поне 3 киловата.
eleonorvelichkov - специалист
ср окт 14, 2020 8:12 pmzz_stefanov написа:
те масово партидите са по 6 kW, какво 9 киловатово котле, че и бойлер с него.
Къде са тези партиди по 6 киловата? Главните предпазители, които аз съм виждал са по 50 ампера на фаза, което прави 11 киловата, а не 6.
krasi92 - майстор
Новото строителство е предимно със 6 киловата партиди. Но в случая това не от значение.
hidrazin - майстор
чет окт 15, 2020 12:53 ameleonorvelichkov написа:
Главните предпазители, които аз съм виждал са по 50 ампера на фаза, което прави 11 киловата, а не 6.
Малко главни предпазители си виждал. И 50А не правят 11kW а 11,5kW
Всичкото идва от цената на партидите или казано по друг начин от присъединената мощност.
- до 6 kW е 444 лева с ДДС
- до 15 kW е 696 лева с ДДС
- от 16 до 50 kW вече става 2316 лева
В миналото 6 kW слагаха за гаражи, боксониери (не винаги), самостоятелни офиси...
Сега масово слагат такава в новото строителство и на големи апартаменти за да спестят/откраднат някой лев.
Общо взето най-масовата (и разумна) партида е 15 kW с предпазител 60 или 63А според зависи...
Но тя едва стига за горе-долу читав проточен бойлер.
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Партидата има значение, но тя е до електромера. Какво е след това е проблем единствено на абоната.
В случая, по симптомите които са описани: голям спад на напрежение, шум от таблото, не сработване на предпазител (тук има малко варианти, защото това не е късо съединение и той може да сработи по късно)... очевидно инсталацията е проблемна.

Иначе монофазните партиди за битови потребители са два вида: до 6 kW и до 15kW.
Тук и да е втората, очевидно има някакво 'тясно' място в инсталацията, което не позволява да се ползва инсталираната мощност.
Та трябва да се разбере каква е партидата и къде е 'тясното място' в инсталацията.
hidrazin - майстор
чет окт 15, 2020 10:09 amzz_stefanov написа:
Иначе монофазните партиди за битови потребители са два вида: до 6 kW и до 15kW.
Няма такова разделение. Познавам много битови потребители с партида 50 и със сигурност един с партида 100kW. :)
За останалото - така е. Определено има проблем с инсталацията а "бученето" обикновено е от лош контакт/връзка.
Но с толкова информация, толкова отговори.
Шарения боб е скъп!
:partyman:
zz_stefanov - майстор
То нагоре партиди много. Преминаването нагоре от по ниска към по висока не е само разликата в цените за разкриване, които си посочил. Извършва се и задължително обследване от страна на ЕРП за техническите възможности за увеличаване на предоставената мощност, което се заплаща отделно. :)
eleonorvelichkov - специалист
чет окт 15, 2020 9:58 amhidrazin написа:
чет окт 15, 2020 12:53 ameleonorvelichkov написа:
Главните предпазители, които аз съм виждал са по 50 ампера на фаза, което прави 11 киловата, а не 6.
Малко главни предпазители си виждал. И 50А не правят 11kW а 11,5kW
Всичкото идва от цената на партидите или казано по друг начин от присъединената мощност.
- до 6 kW е 444 лева с ДДС
- до 15 kW е 696 лева с ДДС
- от 16 до 50 kW вече става 2316 лева
В миналото 6 kW слагаха за гаражи, боксониери (не винаги), самостоятелни офиси...
Сега масово слагат такава в новото строителство и на големи апартаменти за да спестят/откраднат някой лев.
Общо взето най-масовата (и разумна) партида е 15 kW с предпазител 60 или 63А според зависи...
Но тя едва стига за горе-долу читав проточен бойлер.
:partyman:
Не знам как е по новото строителство. Аз говоря от гледна точка на старите сгради където аз живея с партиди, които са разкрити доста преди да се родя и все са по 50 ампера. А тези 11 киловата ги казах закръглено, ако смяташ инсталацията до половината киловати, значи по-добре не я прави.
hidrazin - майстор
чет окт 15, 2020 11:24 amzz_stefanov написа:
..обследване от страна на ЕРП за техническите възможности за увеличаване на предоставената мощност, което се заплаща отделно. :)
То ако ще минаваш от 15 kW нагоре би трябвало да не те притесняват едни 100-150 лева... :)
За над 15 kW цената на партидата дето съм написал е минималната и може да е нагоре.
Цените не са барани от време оно - десетилетия.
чет окт 15, 2020 12:03 pmeleonorvelichkov написа:
...от гледна точка на старите сгради където аз живея с партиди, които са разкрити доста преди да се родя и все са по 50 ампера...
В кофти район живееш.
При мен в блока и двете ми партиди са с 63А стопяеми предпазители а на село 63А автоматичен.
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за електрическо котле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: