• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте!
На какво може да се дължи изгоряла платка на хлебопекарна?
Интересува ме информативно, тъй като ще се купува нов уред. Би трябвало двигателят и платката за управление да не са засегнати.
Прикачен файл:
platka-min.jpg
hidrazin - майстор
Това е от някаква хлебопекарна Мулинекс - бивша хлебопекарна.
Онова голямото овъглено е китайско реле TIANBO на 12V с контакти за 16А.
От какво се е овъглило и какво е оцеляло мога само да гадая.
Чак толкова препечена хлебопекарна не бях виждал.
:partyman:
eleonorvelichkov - специалист
пет ное 13, 2020 9:32 pmst12 написа:
Здравейте!
На какво може да се дължи изгоряла платка на хлебопекарна?
Интересува ме информативно, тъй като ще се купува нов уред. Би трябвало двигателят и платката за управление да не са засегнати.
platka-min.jpg
Да попитам как е захранващото напрежение при вас? Случайно да живеете в село или на място, където EVN подава каквото си искат? Но това може да се е случило и от някой изгорял транзистор или симистор, когато изгорят понякога могат да останат постоянно отпушени и да причинят доста неприятности.
пет ное 13, 2020 10:07 pmeleonorvelichkov написа:
пет ное 13, 2020 9:32 pmst12 написа:
Здравейте!
На какво може да се дължи изгоряла платка на хлебопекарна?
Интересува ме информативно, тъй като ще се купува нов уред. Би трябвало двигателят и платката за управление да не са засегнати.
platka-min.jpg
Да попитам как е захранващото напрежение при вас? Случайно да живеете в село или на място, където EVN подава каквото си искат? Но това може да се е случило и от някой изгорял транзистор или симистор, когато изгорят понякога могат да останат постоянно отпушени и да причинят доста неприятности.
По-точно "Енерго-про" - явно в малки населени места напрежението не винаги е 220 В.
В такъв случай не трябва ли и други уреди да изгорят и дори в съседни къщи да има поражения?
Тъй като само хлебопекарната е засегната, остава по-скоро посоченият вариант с транзистор или симистор. Виждат се и други нагорели елементи в платката.
пет ное 13, 2020 9:54 pmhidrazin написа:
Това е от някаква хлебопекарна Мулинекс - бивша хлебопекарна.
Онова голямото овъглено е китайско реле TIANBO на 12V с контакти за 16А.
От какво се е овъглило и какво е оцеляло мога само да гадая.
Чак толкова препечена хлебопекарна не бях виждал.
:partyman:
Това е марката, да. За модела вече не се произвеждали резервни части. А има ли опция да се подменят изгорелите елементи от платката или няма смисъл?
eleonorvelichkov - специалист
пет ное 13, 2020 11:35 pmst12 написа:
пет ное 13, 2020 10:07 pmeleonorvelichkov написа:
пет ное 13, 2020 9:32 pmst12 написа:
Здравейте!
На какво може да се дължи изгоряла платка на хлебопекарна?
Интересува ме информативно, тъй като ще се купува нов уред. Би трябвало двигателят и платката за управление да не са засегнати.
platka-min.jpg
Да попитам как е захранващото напрежение при вас? Случайно да живеете в село или на място, където EVN подава каквото си искат? Но това може да се е случило и от някой изгорял транзистор или симистор, когато изгорят понякога могат да останат постоянно отпушени и да причинят доста неприятности.
По-точно "Енерго-про" - явно в малки населени места напрежението не винаги е 220 В.
В такъв случай не трябва ли и други уреди да изгорят и дори в съседни къщи да има поражения?
Тъй като само хлебопекарната е засегната, остава по-скоро посоченият вариант с транзистор или симистор. Виждат се и други нагорели елементи в платката.
Ами ако не ти се дават пари за нова хлебопекарна и ако частите, които са изгорели могат да се подменят. На пръв поглед виждам един транзистор гръмнал или някакъв друг елемент ли е не мога да преценя, но май е някакъв стабилизатор, защото другият елемент до него е 78L05, а това е параметричен стабилизатор. Виждам там долу, че има един гръмнал резистор и това голямото нещо, което е овъглено напълно какво е не мога да преценя. Тоест имаш да смениш на пръв поглед 3-4 неща, които не са скъпи. После си провери моторчето на хлебопекарната и нагревателя, но мисля, че там не би трябвало да има проблем и остава проблем в управлението, който може и да не можеш да решиш.
kozl - майстор
Съзейки по поста на hidrazin, че изгорялото е реле, мога да предположа, че в релето е настъпил пробив м-у контакторите и бубината в резултат на което е засегната част от слаботоковата част по платката. Но е възможно и от другъде да е станал пробив от високо напрежение.
За мен това е ремонтируемо. За силнообгорелите елементи ще трябва помощ от здрава платка за техните стойности.
mironcho - специалист
Тук във форума е обсъждан проблем със същата машина и има снимка на платката, на която повечето елементи се виждат добре. Даже и параметрично изгорялото нещо също го има на снимката.
Гугъл също намира снимки.
Ако на питащия не му се занимава с ремонт в световния продавалник има такава платка, но струва, колкото половината пекарна.
Подкрепям kozl - с голяма вероятност и малко разходи платката може да се възстанови.
Аз бих се пробвал да го поправя дори само от спортна злоба (в духа на форума е). Обаче има едно НО - възможно е при изгарянето на релето, 230V да са стигнали до управляващия чип (по кабела на куплунг CON2) и тогава дори ремонта на тази платка да е успешен пекарната няма да проработи.
Билян - специалист
Имам една счупена механично пекарна не помня каква е но по късно ще погледна платката дано да е такава .
Билян - специалист
Платката няма нищо общо с твоята иначе е мулинекс
  • 1
  • 2

Тема "изгоряла платка - мнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: