• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Датчика е PIR Horoz.
Проблема в постоянно запалено осветление. Помислих залепнали контакти на релето, но се оказа намален капацитет на гасящия кондензатор. Уреда показа вместо 390 нанофарада 140.

Прикачен файл:
PIR Horoz.jpg


Обаче с този капацитет датчика, откачен при тест пробата на тезгяха работеше нормално, а на тавана беше зациклил в постоянен контакт. Понеже в сградата има още 9 такива датчика, то направи ми впечатление, че по някое време няколко от тях не изключваха. Обаче след като им спрях захранването за няколко дни, после заработиха нормално на осветеност и движение с изключение на този на снимката, който не гасеше лампата и след продължителния престой без зхранване.
Интересното е, че с намаления капацитет напрежението при изключено реле към товара (осветлението) беше към 5-6 волта и като сработи релето клякаше на 2,5 волта и релето не отпуска :shock:
Т.е. релето за 12 V със съпротивление на бобината към 660 ома сработва при 5-6 V и удържа контакта включен на 2,5 V.

На снимката е подменения кондензатор и понеже нямах с такъв номинал съм запоил 330 нанофарада. С новия кондензатор напрежението беше 11,4 V и при сработване на релето пада s 0.3V.

Сега се :? дали и другите датчици не са с "олабени" кондензатори :? Но пък стана към 2 седмици откак работят нормално :?
eleonorvelichkov - специалист
ср ное 18, 2020 5:30 pmkozl написа:
Датчика е PIR Horoz.
Проблема в постоянно запалено осветление. Помислих залепнали контакти на релето, но се оказа намален капацитет на гасящия кондензатор. Уреда показа вместо 390 нанофарада 140.


PIR Horoz.jpg



Обаче с този капацитет датчика, откачен при тест пробата на тезгяха работеше нормално, а на тавана беше зациклил в постоянен контакт. Понеже в сградата има още 9 такива датчика, то направи ми впечатление, че по някое време няколко от тях не изключваха. Обаче след като им спрях захранването за няколко дни, после заработиха нормално на осветеност и движение с изключение на този на снимката, който не гасеше лампата и след продължителния престой без зхранване.
Интересното е, че с намаления капацитет напрежението при изключено реле към товара (осветлението) беше към 5-6 волта и като сработи релето клякаше на 2,5 волта и релето не отпуска :shock:
Т.е. релето за 12 V със съпротивление на бобината към 660 ома сработва при 5-6 V и удържа контакта включен на 2,5 V.

На снимката е подменения кондензатор и понеже нямах с такъв номинал съм запоил 330 нанофарада. С новия кондензатор напрежението беше 11,4 V и при сработване на релето пада s 0.3V.

Сега се :? дали и другите датчици не са с "олабени" кондензатори :? Но пък стана към 2 седмици откак работят нормално :?
Един програмистки съвет "ако работи не пипай". Но щом имаш уред можеш да ги провериш кондензаторите. Интересно сухи кондензатори да си променят капацитета от старост.
DMN - майстор
eleonorvelichkov написа:
Интересно сухи кондензатори да си променят капацитета от старост.
Охооо...променят си капацитета и още как ,може би не точно от старост, а от работа....Наскоро спасих една кафемашина на колега. Въобще не искала да включва и нищо по нея не светеше. Носил я в сервиз и му я върнали - платка било, не знам кво си, да я бил хвърлял...Пък той ме знае, че бутам и не веднъж съм му помагал за такива разни "неспасяеми" неща, та ми я даде да я видя. Ами точно кондензатор се оказа 0.47 микрофарада беше паднал на 200 нанофарада и нещо. А този кондензатор го играеше точно захранващ. Смених го пак с такъв, че като светнаха едни лампички, че като тръгнаха едни помпички...пък аз кафе не пия. Колегата от благодарност ми донесе ракия, ми така де... :lol:
:partyman:
hidrazin - майстор
ср ное 18, 2020 5:30 pmkozl написа:
...но се оказа намален капацитет на гасящия кондензатор...
Класика в жанра.
Ако искаш, за собствено успокоение измри кондензатора на един от другите дето са били зациклили.
:partyman:
P.S. А оня дето не е виждал "сухи" кондензатори да си променят капацитета - още бая хляб ще трябва да изяде доде влезе в час.
Деца...
shadow__01 - майстор
Освен гасящият кондензатор в такива и подобни ситуации се сменя и електролитният филтриращ след изправителя. И той съхне като всеки електролитен.
Не се научиха да слагат трансформаторно захранване на някои неща. Гаранция поне 10г. ще работи преди да поиска смяна само на един електролитен кондензатор за стотинки и после пак още 10г.
MIRO_073 - майстор
ср ное 18, 2020 9:20 pmshadow__01 написа:
Не се научиха да слагат трансформаторно захранване на някои неща...
Аааа... Знаят знаят. Ама тогава няма да струва 5 лева, като сега.
hidrazin - майстор
ср ное 18, 2020 9:20 pmshadow__01 написа:
...Гаранция поне 10г. ще работи ... и после пак още 10г.
Че кой производител ще ти разреши и ще те изтърпи да му използваш продуктите 20 години? :-D
:partyman:
shadow__01 - майстор
ср ное 18, 2020 11:29 pmhidrazin написа:
Че кой производител ще ти разреши и ще те изтърпи да му използваш продуктите 20 години? :-D
:partyman:
Този който иска да си създаде добро име и реноме. Както направиха японските производители на техника през 90-те.
Преди тези сензори струваха по 10-15лв. Не бяха по-качествени. Сега и за под 8лв. могат да се намерят.
kozl - майстор
ср ное 18, 2020 9:20 pmshadow__01 написа:
Освен гасящият кондензатор в такива и подобни ситуации се сменя и електролитният филтриращ след изправителя. И той съхне като всеки електролитен.
Не се научиха да слагат трансформаторно захранване на някои неща. Гаранция поне 10г. ще работи преди да поиска смяна само на един електролитен кондензатор за стотинки и после пак още 10г.
Те тези датчици, както и светодиодното осветление са все още в двугодишната гаранция, та за тва реших електролити да не барам, че немат служба. А освен тва такива електролитни минатюрки немам налични. Тези датчици мноо сплескани и место ограничено. Иначе щях да вкарам полипропиленов гасящ кондензатор. С такива кондензатори купувани от Комет подменихме на всички PIR-ове над 100 броя в хотелски комплекс и вече така над 10 г.

Аз па имам терморегулатори за аквариуми с гасящи кондензатори на по над 20 години стаж и все още работоспособни.
Ама за ко им е на производителите добро име ако немат доходи. А за доходите требе потребление. А за да има повече потребление требе да се влага на трайност съкращение :wink:
Нещо като вица за връзката на бибероните с презервативите :-D

А новото поколение трансформаторни захранвания са кондензаторно - трансформаторни. Оти големината на кондензатора съизмерима с тая на трансформатора :roll:

Но основното в технологиите е трайността да съвпада с гаранцията.
eleonorvelichkov - специалист
Интересно е какво би направило така, че на няколко датчика капацитета на кондензаторите да се промени. Аз така монтирах едни честотни регулатори и постоянно бърках един параметър, без да искам, при настройката и понеже продаваме такива и имаме на скад известна бройка. И смених няколко честотни и всичките все развалени, докато не се усетих, че съм променял грешния параметър.
  • 1
  • 2

Тема "Проблеми с датчици за движение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: