• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
eleonorvelichkov - специалист
Ами в случая при всичките варианти ако ги натоваря с около 20-25 ампера ще изключат след половин час, а ако ги натоваря с 19 ампера ще изключат след около час и 40 - час и 50 минути.

В крайна сметка започвам да клоня към идеята да сменя 25 амперовите предпазителин с 16. Вие какво бихте казали по въпроса?
nikolov333 - майстор
вт ное 24, 2020 8:19 pmeleonorvelichkov написа:
Първоначално също си мислих да сложа 16 ампера на стаите, където контактите са по няколко, но се притесних да не вземат малко като натовариш стаята да не вземат да изключват фалшиво предпазителите.
Времената на панелките с по-един предпазител на стая мисля, че отминават . :-D

eleonorvelichkov - специалист
Е както казах по-рано въпросът е икономически, а не технически. Компромис е между техническите възможности и между икономическите.
Globe - специалист
Видеото ме изкефи толкова много ,че не знам как ще заспя :) :) Точно така наредени ги обичам нещата :) Дано ми върже с човек, който обича да си върши работата и естетически :)
Като вид крепежи за тавана какво бихте ми препоръчали? Кабелите ще са в гофри и плътно до профила за "картона" (хем да "сменим" темата :-D )
mika - специалист
За закрепване на гофрирана тръба ползвам X-EKS MX.
muhala - майстор
Ще споделя рекапитулацията след като аз направих нова инсталация в старо жилище.
Пуснах отделен токов кръг за всяка стая, дефектно токова защита за всеки кръг. Отделен кръг за баня и тоалетна (осветление и вентилатори). Един ръг за фурна и плот. Отделно подтабло в кухнята. Кръг за пералня, хладилник, контакт над плота, отделно за друг контакт, абе глупусти яко. Кръг за климатик. Кръг за таванското. Два кръга за осветление....
Сега кави грешки виджам в това, което много мислих и уж направих както искам:

- гася предпазителя "кухня" от главнот отабло, но плота и фурната остават под напрежение, защото са на отделен кръг.
- Климатика има отделен кръг, но така и не му направих твърда връзака и сега е включен в контакта на терасата.
- Не виждам смисъл да имам толкова много кръгове след като се отоплявам на ТЕЦ.
- Оставих си конзола и 6мм2 под мивката за проточен бойлер, като има профилактика да си пусна бойлер. Другия край на кабела остана несвързан в кутия зад шкаф на кухнята. Сега пускам 3кв бойлерче с разклонител.
- При всяко пробиване вадя снимки и гледам къде има кабели...

Два плюса:
Единствено в детската стая разпределих контактите разумно и нямам забележки.
Двата кръга за осветление бяха използвани. Една вечер детето си игра с ключа в спалнята и изгасих на половината къща осветлението и спря да си играе.

Какво бих променил:
Бих си вързал фурната и плота към подтаблото на кухнята. Няма абс. никакъв смисъл от това, което направих.
Не бих си направил табло в кухнята може би. Единствено Отделен кръг за дурната и плота. Останалото в кухнята на друг кръг.
Бих си вързал хола и спалнята, която е преходна на един кръг.
Бих разкарал кръга за климатик.
Другата спалня и кухнята на един кръг и това е всичко.
nikolov333 - майстор
вт ное 24, 2020 10:30 pmeleonorvelichkov написа:
Е както казах по-рано въпросът е икономически, а не технически. Компромис е между техническите възможности и между икономическите.
в жилище с разклонителна кутия захранена с 4мм2 и кръгово захранване от там на няколко контакта, може и да няма проблем да се сложи предпазител 20-25А, разбира се ако не ползваш свръх-мощни консуматори в повече от един контакт в стаята
eleonorvelichkov - специалист
Ето нещо интересно. Друг е въпросът колко ще са качествени. Цък
valentino76bs - майстор
вт ное 24, 2020 12:50 ammironcho написа:
пон ное 23, 2020 10:38 pmiliya_i написа:
Захранването на климатиците сериозно ли смяташ да извеждаш на терасите?
Аз (ако го правя за мен) бих комбинирал контактите на стаите 2 и 11, така че всяка стая да се захранва от две места. На общата стена от единия кръг, а на външните от другия.
От гледна точка на безопасност обединяването на контакти от двете страни на една стена изобщо не е добра идея. Това, че са го правели преди по общежитията и панелките не означава, че е добро решение. Идеята е била да се спести някой метър кабел без оглед на безопасност.
Пример: отива пишман електричаря Пешо и изключва АП "хол" без да обърне внимание, че на съседния пише "спалня/хол"(ако изобщо пише... :-D ), отваря контакта и геройски се свързва към мрежата, което завършва в най-лекия случай с летящи отверки, опърлени пръсти, натъртени кокали и гръмогласно пожелание за сърбеж в задните части на проектанта икономист (и на роднините му).

Една стая -> на един препазител, като изключение 1+1(и повече) за дневна част и кухня, когато са едно помещение.

За климатиците е идеята е добра, защото на доста модели захранването отива директно във външното тяло и защото това му развързва ръцете да реши в последния момент къде да сложи вътрешното тяло и какво да е то (горно или
Много по добър вариант е захранването в една стая от два токови кръга (както каза Илия),нищо и няма на безопасността.
Не знам дали помниш аз лично не бях фен на смесването на два токови кръга в една двойна конзола с оглед безопасност но всички така правят по обектите.Става въпрос конкретно за контакти и ключове в спалнята които са над нощните шкафове.Комбинира се примерно контакт ,ключ за нощна лампа и девиятор централна лампа.Гледахме наредбата пише че когато има преграда конзолата може нищо че е с обща рамка.Е тука вече може да се заблуди бай Пешо...... :) да не кажа аз.
За туй бачкам винаги с ръкавици по малко пере пррз тях :)
addicted - специалист
съб ное 28, 2020 9:14 pmvalentino76bs написа:
За туй бачкам винаги с ръкавици по малко пере пррз тях :)
А фазомера? Бил съм свидетел на много опасни, и крайно смешни ситуации...
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Съвети за нова инсталация в старо жилище." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: