Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
radius - майстор
Здравейте,
Четох подобни теми за залепнали контактори, кой бил виждал и кой не, от какъв товар били залепнали и т.н. При мен това е необходимост, защото бойлера ще се командва от контролера на термопомпата и няма как. Измислил съм 3 варианта на свързване. Да поясня, че контактора си върви комплект с Мицубиши и Дайкин, марка Togami, мейд ин Япония, демек трябва да е качествен. Бойлера е 200л, с предпазни клапани по налягане на входа и изхода, както и разширителен съд.
Нагревателя е 3х1кВ, в момента го ползвам на 2кВ, най-вероятно така и ще си остане, че на 3 кВ термостата издиша (в случай, че остане силовата верига през него). Термостата е IMIT, такъв https://www.deplan.bg/c/izmervatelni-in ... yaem-10473 .
Ето и вариантите:
Вар.1 Силовата верига си остава през термостата, просто добавям контактора. Тук няма риск при залепване на контактора, ще си продължа на 2кВ да го ползвам заради ограничението на термостата.
Прикачен файл:
конт1.jpg
Вариант 1
конт1.jpg (37.58 KиБ) Видяна 1078 пъти

Вар.2 Силовата верига остава само през изключвателя за макс. температура, терморегулатора се разтоварва, като отива в управлението на контактора. Този вариант понижава риска от залепнал контактор, изключвателя за макс. температура не комутира без нужда и така не му се товарят контактите при ежедневна употреба, терморегулатора е облекчен.
Прикачен файл:
конт2.jpg
Вариант 2
конт2.jpg (37.56 KиБ) Видяна 1078 пъти

Вар.3 Термостата отива изцяло в управлението на контактора, може да ползвам бойлера на по-голяма мощност, като остава риска от залепнал контактор.
Прикачен файл:
конт3.jpg
Вариант 3
конт3.jpg (38.67 KиБ) Видяна 1078 пъти

Аз съм за втори вариант, какво ще ме посъветвате?
Последна промяна от radius на пон ное 23, 2020 11:00 am, променено общо 1 път.
sts - специалист
Вторият вариант на свързване бих използвал и аз.
Защо с контктната система на контактора се комутира и N.
radius - майстор
Амии, не знам защо, така го измислих, защото и стенния ключ прекъсва N. Има PE отделно от N до нагревателя.
eleonorvelichkov - специалист
пон ное 23, 2020 10:29 amradius написа:
Здравейте,
Четох подобни теми за залепнали контактори, кой бил виждал и кой не, от какъв товар били залепнали и т.н. При мен това е необходимост, защото бойлера ще се командва от контролера на термопомпата и няма как. Измислил съм 3 варианта на свързване. Да поясня, че контактора си върви комплект с Мицубиши и Дайкин, марка Togami, мейд ин Япония, демек трябва да е качествен. Бойлера е 200л, с предпазни клапани по налягане на входа и изхода, както и разширителен съд.
Нагревателя е 3х1кВ, в момента го ползвам на 2кВ, най-вероятно така и ще си остане, че на 3 кВ термостата издиша (в случай, че остане силовата верига през него). Термостата е IMIT, такъв https://www.deplan.bg/c/izmervatelni-in ... yaem-10473 .
Ето и вариантите:
Вар.1 Силовата верига си остава през термостата, просто добавям контактора. Тук няма риск при залепване на контактора, ще си продължа на 2кВ да го ползвам заради ограничението на термостата.

конт1.jpg


Вар.2 Силовата верига остава само през изключвателя за макс. температура, терморегулатора се разтоварва, като отива в управлението на контактора. Този вариант понижава риска от залепнал контактор, изключвателя за макс. температура не комутира без нужда и така не му се товарят контактите при ежедневна употреба, терморегулатора е облекчен.
конт2.jpg


Вар.3 Термостата отива изцяло в управлението на контактора, може да ползвам бойлера на по-голяма мощност, като остава риска от залепнал контактор.
конт3.jpg


Аз съм за втори вариант, какво ще ме посъветвате?
Аз бих направил вариант 1. Защото при всички останали случаи сигурността ти зависи от контактора, ако действително залепне и ще те пишат във вестниците. Макар, че във вариант 2 имаш защита от прегряване, но пък във вариант 1 не товариш излишно контактора постоянно да се включва и изключва, когато започнеш да регулираш на определаната температура. При вариант 1 имаш допълнителна сигурност ако контактора залепне да регулаторът на температурата да изключи преди защитата срещу прегряване, а контактора просто повтаря копчето на бойлера. Аз така бих го направил. Така ще променяш по-малко схемата на бойлера, няма да се бъркаш в сигурността на бойлера. Ако ти се скапе бойлера купуваш нов и го слагаш без да си играеш да му променяш схемата и т.н.
radius - майстор
Никаква схема не променям, това е голям бойлер, който идва без ел.част и си я правиш сам.
!!! Важно допълнение:
понеже температурата на бойлера се следи от термистор на ТП, то самия терморегулатор няма да регулира нищо, т.е. няма да комутира, ще си стои забит примерно на 75С, а обичайно ще се работи до 65С.
eleonorvelichkov - специалист
пон ное 23, 2020 11:24 amradius написа:
Никаква схема не променям, това е голям бойлер, който идва без ел.част и си я правиш сам.
!!! Важно допълнение:
понеже температурата на бойлера се следи от термистор на ТП, то самия терморегулатор няма да регулира нищо, т.е. няма да комутира, ще си стои забит примерно на 75С, а обичайно ще се работи до 65С.
А тази термопомпа как влияе на температурата на водата в бойлера освен чрез електрическата схема на бойлера? И все пак ако си оставиш терморегулатора да си регулира бойлера ще имаш двойна сигурност. Въпреки, че можеш да си вземеш сейфти контактори и да вържеш два контактора последователно в силовата им част така ако единия залепне имаш втори, който ще изключи. Така ще можеш да си ползваш бойлера на пълна мощност. Можеш да оставиш защитата от прегряване за всеки случай ако и двата контактора залепнат. По принци при правене на защита винаги се подсигуряваш двойно.
radius - майстор
Не е нужно да ме цитираш на всяко мнение особено директно след мен, претрупва се форума.
Аз двойно съм се подсигурил вече, предполагам си прочел внимателно първото ми мнение.
eleonorvelichkov - специалист
Електрически как си се защитил двойно, че не разбрах? Пише, че имаш клапани на входа и на изхода и че се чудиш къде да си свържеш контакта на терморегулатора и защитата от прегряване или към бобината на контактора или към силовата част на контактора. Та електрически в този случай как си се защитил освен във вариант 1 на схемата?
radius - майстор
Ако искаш дай предложение по някой от трите варианта и не разводнявай нещата, че може друг спец и да не се включи, освен sts.
eleonorvelichkov - специалист
Ами аз се опитвам да ти дам идеи по вариантите. Просто видях, че имаш проблем с терморегулатора и с термозащитата, че нямало да издържи на мощността и затова се опитваш да направиш другите 2 схеми, защото първата схема е най-добрата от към сигурност, но ако искаш да можеш да управляваш бойлера на максимална мощност и да си запазиш нивото на сигурност ако залепне единия контактор просто си слагаш втори и правиш 3-тия вариант на схемата. Ако си с един контактор правиш вариант 1. Така бих направил аз.

Тема "Свързване на контактор и бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: