• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Обмислям по-голямата част от осветлението на бъдещата ми къща да бъде с лед платки и ленти с резистори на 12 или 24V по няколко причини.
1. За да не мигат.
2. За по-дълъг живот на осветителите, да ги ползвам на по-ниско захранващо напрежение.
3. Да комбинирам два вида лед лента с различна цветна температура, за постигане на комфортна светлина.
Проблемите ми са свързани със захранванията и пада на напрежението по кабелите до тях, а и по лентите, ако са с по-голяма дължина и мощност.
Къде да се разположат захранванията им и какво окабеляване да предвидя.?
На първо време ми идва на ум, да ползвам плочата на тавана за да разположа захранванията върху нея с цел да се скъси максимално разстоянието до осветителния кръг. Минусите са, че обслужването на инсталацията върху плочата ще е неудобно, а и трябва да мисля за противопожарната безопасност понеже ще е под покрива, за защитата от гризачите, вода и т.н. Плочата е гола за сега и по проект ще има 5см фибран и 5-6 см замазка за изолация.
За сега такива са ми идеите, но тепърва започвам да го обмислям, та за това правя и темата, да споделите идеи от вас.. :drinkers:

Прикачен файл

IMG_20201117_145010.jpg
valentino76bs - майстор
Понеже не съм видял нито знам каква е конкретната ситуация като форми на таваните,разположение на всичко дължини и т.н.
ще ти кажа как аз съм го правил като съм се придържал към няколко правила ремонто пригодно( лесен достъп),безопасно и естетически издържано.
ако позволява:
1.драйверите вътре в тавана през отвори за луни ако имаш ...пак казвам всичко е много индивидуално.
2.ако има тавана скрита форма може там
3.слагал съм решетка(може ревизионен капак) имитация на аспирация и в тавана пак всичко.
4.всичките карантии в коридора в гардероб/шкаф със специална ниша само за захранванията.
nikolov333 - майстор
По-принцип съм планирал шкаф за ел.таблото в центъра на къщата, за да има почти еднакви разстояния до крайните точки за захранване, но понеже в апартамента ми е така, има няколко проблема с това. Кабелите от захранването до лед лентите 18W/m трябва да са с максимално големи сечения, а захранванията им греят, понеже са по 150-200W и искам да са пасивни за да не шумят. Лед лентата е добре да се захранва на всеки 2метра за да свети равномерно по цялата си дължина, но сега планирам да ползвам две успоредни ленти с по-малка мощност около 9/10W/m с различна цветна температура за да регулирам цвета на светлината.
Това са проектите на таблото и електрическата инсталация..
https://www.dropbox.com/s/j4bazvaovam4y ... 4.pdf?dl=0
https://www.dropbox.com/s/ksx9vcneuazkh ... 4.pdf?dl=0
drastar - специалист
Здравей,

Не става ясно, как ще бъде изпълнено осветлението. Кръгове, елипси, но на висящ таван или ....
За ''умна къща'' има много решения, зависи и от бюджета, скъпичко като цяло, но се работи лесно защото интерфейса е много добре направен, а и се обновява редовно. Както писах в другата тема, аз ползвах системата на Фибаро. Тя по принцип е създадена за вече изградени инсталации, но се продават и за дин шина. Разгледай в сайта им, и ако имаш въпроси питай.

:partyman: :partyman: :partyman:
valentino76bs - майстор
съб ное 28, 2020 8:56 amnikolov333 написа:
По-принцип съм планирал шкаф за ел.таблото в центъра на къщата, за да има почти еднакви разстояния до крайните точки за захранване, но понеже в апартамента ми е така, има няколко проблема с това. Кабелите от захранването до лед лентите 18W/m трябва да са с максимално големи сечения, а захранванията им греят, понеже са по 150-200W и искам да са пасивни за да не шумят. Лед лентата е добре да се захранва на всеки 2метра за да свети равномерно по цялата си дължина, но сега планирам да ползвам две успоредни ленти с по-малка мощност около 9/10W/m с различна цветна температура за да регулирам цвета на светлината.
Това са проектите на таблото и електрическата инсталация..
https://www.dropbox.com/s/j4bazvaovam4y ... 4.pdf?dl=0
https://www.dropbox.com/s/ksx9vcneuazkh ... 4.pdf?dl=0
Е само лед ленти ли ще има ...някое плафонче, полюлейче стандартно няма ли да има. :)
Да не се бъркам в схемата на проектанта ,че толкова не съм учил но схемата гледам ,че има две захранвания аз бих ги увеличил бая!Захранвания ленти,луни, глупости всичко иска охлаждане,така че ако ги буташ някъде махаш вати ,слагаш някакви решетки да има циркулация на въздух.
Прави впечатление ,че имаш много комбинирани защити в ел. схемата ...аз бих ги комбинирал по друг начин.
Но щом проектанта си е сложил парафа ....ги правиш така.Ако ги оставиш комбинирани предпочитам да са с два палеца.
nikolov333 - майстор
Да трафовете са колкото да мине проекта.. И аз ще ги накича накрая. Защитите също ..Основното осветление може би ще е с плафони, понеже полилеите не ми се връзват като дизайн, но може и нещо в индустриален стил да харесам.. :drinkers:

BGN 6.44 40%OFF | LED wall light AC110V220V indoor lighting home bedroom bedside lamp living room kitchen balcony aisle corridor mirror front lamp
https://a.aliexpress.com/_mKrZYZj
Прикачен файл:
51y8lDtyyTL._AC_.jpg
51y8lDtyyTL._AC_.jpg (29.95 KиБ) Видяна 1130 пъти
Прикачен файл:
industrial-style-lighting-1024x702.jpg
industrial-style-lighting-1024x702.jpg (113.94 KиБ) Видяна 1134 пъти

съб ное 28, 2020 4:12 pmdrastar написа:


Здравей,

1.Не става ясно, как ще бъде изпълнено осветлението. Кръгове, елипси, но на висящ таван или ....

2.За ''умна къща'' има много решения, зависи и ..
системата на Фибаро. Тя по принцип е създадена за вече изградени инсталации, но се продават и за дин шина. Разгледай в сайта им, и ако имаш въпроси питай.

:partyman: :partyman: :partyman:
По първия въпрос съм отворен за идеи, понеже и аз още не съм го решил. На първо време замислям да е повърхностно по тавана или на горен ръб от стените към него в ал.профили с разсейватели или в някакви профилни корнизи гледам, че се намират различни. Основното е да осветяват с максимално широк ъгъл и тавана да отразява част от светлината за равномерно разсейване.

За второто ми е ясно, че при мен могат да се заложат различни системи. Siemens Logo за осветлението заглеждам, но точно управлението и програмирането ми е мътно. Иначе ползвам на Sonoff някой неща, но не съм убеден, че са стабилни като работа, за да разчитам на тях.. :partyman:
hideboom - помощник
Изображение дано съм успял да сложа снимката - погледни това като идея тук под всеки шкаф си има лампа, сигурно е и лед лента но пък ти осветява точно там където е необходимо , това с скритите ленти на тавана не го разбирам честно казано,става готино но в коридора в хола едни леко задимени лампи с хубави иновативни полилей , ако снимката не съм я добавил ето линк
Последна промяна от Virtex на чет окт 14, 2021 8:29 pm, променено общо 1 път.
Причина: премахната реклама
nikolov333 - майстор
Да за кухнята съм съгласен, но за хол или спалня индиректното осветление е много приятно за гледане на ТВ, а осветения таван, отразява и разсейва равномерно. В спалнята осветлението ми е от тавана към стените плюс лед лунички и плафон. Ползвам основно лентите, защото луните прегряват и се скапват бързо, а плафона "мига"с висока честота, но ме дразни.. В коридора, понеже е малък две луни по 7W са ми достатъчни и не ползвам скритото с лентите.. :idea:

Прикачен файл

IMG_20201130_184352.jpg
IMG_20201130_184352.jpg (98.49 KиБ) Видяна 1078 пъти

Прикачен файл

IMG_20201130_183722.jpg

Прикачен файл

IMG_20201130_182753.jpg
IMG_20201130_182753.jpg (103.71 KиБ) Видяна 1084 пъти
tzetz009 - специалист
:) ... и да не забравиш аварийно LED осветление . Баня и WC - задължително . Коридора с ТА-1 - повече от препоръчително . Пол'вин метър лента над кухненската мивка - пожелателно . За другите стаи е вече творчество и фантазии .

В днешно време е по на рядко , ама кат' спре тока все си е дискомфорт !

:partyman: :partyman: :partyman:
nikolov333 - майстор
Предвидил съм един UPS 1500VA, с външен акумулатор. :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "LED осветление с лед ленти на 12/24V.. ? :idea:" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: