Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, вкъщи сме с бойлера, написан в заглавието. Проблемът е че докато загрява водата издава леко шумене, а понякога дори и свистене. Това явление се наблюдава още след един месец откакто е монтиран преди година та до ден днешен. Другото което е попринцип няма регулатор на мощността на загряването и да ви попитам следното : Някой ако знае може ли да ме усведоми дали е зададен фабрично на максималната степен за затопляне на водата или производителите са се сетили случайно от съображения за сигурност да я редуцират фабрично? Просто ми е притеснено да не стане беля и да. Бойлерът е с мощност 1,5 kW.
Поздрави!
shadow__01 - майстор
Винаги си работи на 1,5kW. Все пак е само 47л. Редуцирането на мощността спрямо някои други по-големи от 3kW, не е от съображение за сигурност. Защитите им са еднакви. Свистенето може да е от котлен камък вътре, но щом и като нов пак е свистял..
Постоянно ли свисти или само преди да изключи терморегулаторът?
silent - майстор
Ми то вероятно имаш 1 нагревател и няма какво да се регулира ....тези с регулатора са с 2нагревателя (старите бяха 2+1кв) и там има смисъл от регулиране....това че свисти не проблем стига да работят защитите и най-вече предпазния клапан който периодично трябва ръчно да се задейства...
LazarGanev - "Велик майстор"
Има си термостат за регулиране на температурата до 70*С (не на мощността), само че е скрит в кутията. Съвсем нормално е да си шуми при загряване, моят също шуми, това е от котления камък, с който се облепя нагревателя. Няма нищо притеснително
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Не е нормално да шуми и свисти при нормален бойлер с нагревател във водата!
Когато обаче няма налягане в бойлера почва да шушне, дори мелодии изкарва!
Котленият камък увеличава вероятността за шум, особено при 3kW нагревател.
При твоят прочетох че е със сух нагревател. Предполагам, че е от типа прав нагревател смачкан на две и тикнат в тръбичка около Ф12-15. Няма много площ, нагревателя попрегрява докато отдаде на тръбичката, а тя към водата и се получава локално завиране. Шума е от него си мисля.
preslav - майстор
Нормално е да шуми, свисти, "цвили" при загряване, то и едно бързоварче за кафе да сложиш в джезвето също шуми. А ако имаш бързоварче и джезве можеш да видиш какво се случва на повърхността на нагревателя при затоплянето на водата. Шуменето е по-силно ако налягането във водопровода е по-ниско и обратното, ама надали имаш манометър на входа на студената вода.
kozl - майстор
Мощността на нагревателя може да се намали примерно със схема за фазово регулиране на мощността. Обаче ще се увеличи времето за стопляне на водата в бойлера. То шуменето предполагам се получава от топлообмена нагревател-вода. Колкото е по-голяма разликата в Т на нагревателя спрямо водата толкова повече ще шумен нагревателя поради локално изпарение. Та в случая с ел. бойлерите има финансов компромис за ел.нагревателя. Ефективната му площ на топлотдаване е малка и това е причина за локално прегряване и завиране на водата около нагревателя. Но ако се направи ел.нагревател с голяма площ на топлопредаване, но каква ли ще е цената на такъв ел.нагревател :?
preslav - майстор
ср дек 30, 2020 7:57 amkozl написа:
но каква ли ще е цената на такъв ел.нагревател :?
Цената ще е 2 пъти по-голяма за 2 пъти по-голям нагревател, и това е максимално - във Варна има минимум една фирма, която изработва нагреватели по поръчка, предполагам и на много други места в страната има подобни фирми (не цехчета), ама за нов бойлер, при това "марков" не бих се занимавал.

Тема "Бойлер Bosch es 050" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: