• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

Бихте ли си купили български бойлер?

Анкетата завърши на вт яну 19, 2021 6:37 pm

76%
Да, безусловно
37
18%
Да, но само висок клас или по поръчка
9
Няма гласове
Едва ли, но ще си помисля
6%
Никога
3

Общо гласове: 49

fbr - майстор
пон яну 11, 2021 3:13 pmky-kyy написа:
.С няколко думи, такива сме българите, най се боим да не настинем и да не се минем....
Я ми посочи нация, която я кефи да я минават.
ky-kyy - майстор
пон яну 11, 2021 5:19 pmnautilus33 написа:
Насочил съм се към бойлер на Елдом, но се чудя какво предимство строящите пред тези за стенен монтаж, че цената им е по-висока? Някой може ли да каже.
Хубаво си се насочил и хубаво сравняваш цени, ама погледна ли обема, киловатите, броя на серпентините.....
nautilus33 - майстор
Ами 150л, и двата са с две серпентини, и нагревател 3Квт. Работата е там, че не съм сигурен, как трябва да са поставени серпентините, за да може да се върже котел и колектор към тях. Паралелно, една над друга.
ky-kyy - майстор
пон яну 11, 2021 6:05 pmnautilus33 написа:
Ами 150л, и двата са с две серпентини, и нагревател 3Квт. Работата е там, че не съм сигурен, как трябва да са поставени серпентините, за да може да се върже котел и колектор към тях. Паралелно, една над друга.
Е, покажи ги тия тайни бойлери и специалистите ще ти отговорят. Така както си го написал, боб ли да мятат :)
nautilus33 - майстор
Това са

https://www.eldominvest.com/bg/product/151.html

https://www.eldominvest.com/bg/product/542.html

подовия виждам,че има допълнителни изводи за термостат , и май това е единствената разлика. Доколко ще е нужен такъв и от голяма полза ли е?
iliya_i - майстор
пон яну 11, 2021 7:42 pmnautilus33 написа:
подовия виждам,че има допълнителни изводи за термостат , и май това е единствената разлика. Доколко ще е нужен такъв и от голяма полза ли е?
А обърна ли внимание, че макар и двата да са енергиен клас В, има около 10% разлика в топлозагубите на двата модела?
И също около 10% в теглото, което предполага повече мар'рял?
zz_stefanov - майстор
пон яну 11, 2021 1:08 pmiliya_i написа:
пон яну 11, 2021 9:01 amschuldiner написа:
Интересно ми е защо след като подобна покупка е толкова банална и "на цената на цигарите за месец" изборът 90% е рационален. За всичко ли сме така?
Ако под "рационален избор" разбираш съотношение цена/гаранционен срок, няма кой да бие българските емайлирани бойлери. Колкото и да са омърморени по всички форуми. Аз лично предпочитам ръждаем бойлер от проверена (от мен - даващи над 15 години живот при последните ми опити) марка за 200 лева с 5 години гаранция, пред неръждаем за 700 лева с 10 години гаранция или марка с която тепърва ще пробвам. Защото тези с 10-те години гаранция, едва ли ще изкарат 40 години живот. Най-малко външния кожух ще ръждяса и ще се наложи пак да се изхвърля.

Все пак това е просто един бързовар. Не е бижу, за да се фукам с него.
И аз винаги посягам към ръждаемите. Това с 15'те години си е напълно възможно, ако се следи за изправността на анодната защита. Навремето имаше тестери, от едно време нататък ги произвеждаше един роднина. От него знам, че ако защитата не функционира (не става въпрос за тестера), балона се пробива за около 6 месеца.
Тези тестери престанаха да се слагат. Хората се радват, че техният нагревател издържал над 5-7 години, но като отвориш такъв бойлер, се вижда че анодната защита я няма. Слагаш всичко ново вътре обаче след някой друг месец казана се пробива. Правят ги от много тънка ламарина.
Та ако на 4-5 години ви изгаря нагревателя и успоредно с това се сменя и анодната защита балона може да изкара над десет години.
Работата е там, че никой не си отваря бойлера само за да проверява състоянието на анодната защита.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон яну 11, 2021 7:42 pmnautilus33 написа:
Това са

https://www.eldominvest.com/bg/product/151.html

https://www.eldominvest.com/bg/product/542.html

подовия виждам,че има допълнителни изводи за термостат , и май това е единствената разлика. Доколко ще е нужен такъв и от голяма полза ли е?
Нито един от двата не е подходящ, дай някой друг :cool:
hidrazin - майстор
пон яну 11, 2021 5:19 pmnautilus33 написа:
...но се чудя какво предимство строящите пред тези за стенен монтаж, че цената им е по-висока? Някой може ли да каже.
Как какво предимство? По-лесно се изхвърлят малко след като им мине гаранцията.
Не се налага да ги откачаш от стената. :-D
:partyman:
iliya_i - майстор
пон яну 11, 2021 8:58 pmzz_stefanov написа:
пон яну 11, 2021 1:08 pmiliya_i написа:
пон яну 11, 2021 9:01 amschuldiner написа:
Интересно ми е защо след като подобна покупка е толкова банална и "на цената на цигарите за месец" изборът 90% е рационален. За всичко ли сме така?
Ако под "рационален избор" разбираш съотношение цена/гаранционен срок, няма кой да бие българските емайлирани бойлери. Колкото и да са омърморени по всички форуми. Аз лично предпочитам ръждаем бойлер от проверена (от мен - даващи над 15 години живот при последните ми опити) марка за 200 лева с 5 години гаранция, пред неръждаем за 700 лева с 10 години гаранция или марка с която тепърва ще пробвам. Защото тези с 10-те години гаранция, едва ли ще изкарат 40 години живот. Най-малко външния кожух ще ръждяса и ще се наложи пак да се изхвърля.

Все пак това е просто един бързовар. Не е бижу, за да се фукам с него.
И аз винаги посягам към ръждаемите. Това с 15'те години си е напълно възможно, ако се следи за изправността на анодната защита. Навремето имаше тестери, от едно време нататък ги произвеждаше един роднина. От него знам, че ако защитата не функционира (не става въпрос за тестера), балона се пробива за около 6 месеца.
Тези тестери престанаха да се слагат. Хората се радват, че техният нагревател издържал над 5-7 години, но като отвориш такъв бойлер, се вижда че анодната защита я няма. Слагаш всичко ново вътре обаче след някой друг месец казана се пробива. Правят ги от много тънка ламарина.
Та ако на 4-5 години ви изгаря нагревателя и успоредно с това се сменя и анодната защита балона може да изкара над десет години.
Работата е там, че никой не си отваря бойлера само за да проверява състоянието на анодната защита.
Имах 2 изкарали по 16-17 години. На единия веднъж сменях анода на 10-тата година и чистих котлен камък. Беше останала смоо шпилката. На втория - никога (беше при квартиранти). Нагревател - никога.
Смятай ако им слугувах!
Абе да не съм се женил за тях....
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Бихте ли си купили български бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: