• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Прикачен файл:
20220522_215047[1].jpg
Здравейте,
Проточен бойлер Аристон мулти слим 5 киловата е монтиран на стената в банята. До бойлера идва трижилен кабел, с достатъчно голямо сечение на жиците. Кабела отива директно в ел таблото, бушона за контакти, оранжев, казаха от най-мощните, мисля 65 ампера. Въпросът е достатъчно ли е да свържа трите жици? Или е хубаво да се направи допълнително заземяване и как точно да го направя това заземяване в моя случай. Прилагам снимка. Ето чета на сума ти места за мост между двете вик тръби с дебела медна жица. това може би е само за бойлер с газ. https://www.google.com/search?q=water+h ... nt=gws-wiz
Тръбите с метални, но от тръбите до бойлера е с мека връзка. На партерен етаж е, така че се съмнявам тръбите долу някой да ги е подменял с полипропиленови.Изображение
Последна промяна от Кольо 82 на ср май 25, 2022 7:59 pm, променено общо 1 път.
zz_stefanov - майстор
Остави си съмненията за някъде другаде. При смяна на общ водомер съм виждал срязана метална, понеже е ръждясала до здраво и замяната и с PE. Това може да ти се случи и след като вече си се 'заземил' към водопровода.
На долния етаж минус 1 пас е същото помещение долното ниво. под него тръби за вода не "одат".
Обадих се на 1 - 2 майстори - 70 лева иска за да дойде и да каже, най-вероятно че нищо друго не трябва. на мен ми се иска максимално да е обезопасен, но ако само жиците са достатъчни също ще се радвам.
Затова се надявам да получа мнение тук.
Благодаря
hidrazin - майстор
Кольо, за 70 кинта искаш да убиеш себе си, жената, някое дете…? Или кой?
Ми те толкова ти взимат за лепене на 1-2 квадрата плочки от които не мое да умреш.
Освен ако не се разминават толкова, че да се спънеш и строшиш главата.
Ма от бойлера е доста вероятно и е класика в жанра.
Всяка година (без изключение) по няколко човека умират от … бойлери.
Е, получи си отговора…
:partyman:
P.S. Мога да ти покажа и снимки, но не мисля че са за форума.
Нито въобще са приятни за гледане…
Lutchezar - майстор
В този бойлер почти няма метал. Нагревател, ключета и кабели. При правилен монтаж няма как да е опасен.
zz_stefanov - майстор
ср май 25, 2022 9:43 pmLutchezar написа:
В този бойлер почти няма метал. Нагревател, ключета и кабели. При правилен монтаж няма как да е опасен.
И какво пречи да получиш през водата своите 100mA медийна слава?
krasi92 - майстор
Наи вероятно боилера си има инструкция. Четеш и монтираш. Ако те мързи да четеш или не разбираш написаното таксата са ти я обявили. Само за тези 5 киловата дето са ти казали наи силния бушон65ампера малко са се объркали. Интересно ми е защо боилерче за чинии си объркал и го монтираш в банята.
kozl - майстор
ср май 25, 2022 7:46 pmКольо 82 написа:

Проточен бойлер Аристон мулти слим 5 киловата е монтиран на стената в банята. До бойлера идва трижилен кабел, с достатъчно голямо сечение на жиците. Кабела отива директно в ел таблото, бушона за контакти, оранжев, казаха от най-мощните, мисля 65 ампера.
А дали проводниците са с достатъчно голамо сечение за предпазителя :?
шоп - майстор
ср май 25, 2022 10:20 pmkrasi92 написа:
Интересно ми е защо боилерче за чинии си объркал и го монтираш в банята.
По спомен старите Юнги бяха по 6 киловата, така, че с тази недомислица и при миене на чинии зимата трябва да намаля дебита. :-D
krasi92 - майстор
чет май 26, 2022 6:41 amkozl написа:
ср май 25, 2022 7:46 pmКольо 82 написа:

Проточен бойлер Аристон мулти слим 5 киловата е монтиран на стената в банята. До бойлера идва трижилен кабел, с достатъчно голямо сечение на жиците. Кабела отива директно в ел таблото, бушона за контакти, оранжев, казаха от най-мощните, мисля 65 ампера.
А дали проводниците са с достатъчно голамо сечение за предпазителя :?
Ако са тези жици от ъгъла или са 2.5 или 4 квадрата. Дано са 4.
  • 1
  • 2

Тема "Заземяване на проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: