Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bezpara - помощник
нед фев 14, 2021 1:12 pmsaraneron написа:
Щом се чудиш каква схема на ел. инсталация дa изграждаш, това означава ,че не си подготвен за нейното изпълнение.
Е, в момента се подготвям. За това съм тук.
Както писах на улицата има много стълбове с табла с електромери по тях. Всяко табло е заземено отделно. Таблата са от някаква пластмаса с нишки в нея. Заземяването явно е вързано за нулата, понеже днес като минах оттам и тествах с ампперклещите какво тече към земята..
И както беше 200мА И ХОП! 6.5А
Сега пък влязох в друго притеснение.. Ако аз си направя заземяване и го свържа с това на енергото вече знам - няма да плащам тока, който тече от там, но няма ли да корозира моето заземяване по-бързо заради този ток?
И в този случай няма ли да е по-добре TN-S С една 300ма дефектнотокова в началото на всичко. Ако фаза удари земя - тя ще падне, а по "моята земя" няма да текат токовете на енергото..
Може би това е за друга тема..
muhala - майстор
Аз бих вързал един мощен нискоомен реотан между нулата и собственото заземяване.
bezpara - помощник
нед фев 14, 2021 2:52 pmmuhala написа:
Аз бих вързал един мощен нискоомен реотан между нулата и собственото заземяване.
Не бих си позволил експерименти. Тук съм за да взема решение КОЯ от 2 -те СЪЩЕСТВУВАЩИ схеми да избера. Когато това стане ще се построи инсталацията по нея съблюдавайки всичките й специфики. Това ще е идната година. До тогава - четене и питане.
saraneron - специалист
нед фев 14, 2021 2:41 pmbezpara написа:
нед фев 14, 2021 1:12 pmsaraneron написа:
Щом се чудиш каква схема на ел. инсталация дa изграждаш, това означава ,че не си подготвен за нейното изпълнение.
Е, в момента се подготвям. За това съм тук.
Както писах на улицата има много стълбове с табла с електромери по тях. Всяко табло е заземено отделно. Таблата са от някаква пластмаса с нишки в нея. Заземяването явно е вързано за нулата, понеже днес като минах оттам и тествах с ампперклещите какво тече към земята..
И както беше 200мА И ХОП! 6.5А
Сега пък влязох в друго притеснение.. Ако аз си направя заземяване и го свържа с това на енергото вече знам - няма да плащам тока, който тече от там, но няма ли да корозира моето заземяване по-бързо заради този ток?
И в този случай няма ли да е по-добре TN-S С една 300ма дефектнотокова в началото на всичко. Ако фаза удари земя - тя ще падне, а по "моята земя" няма да текат токовете на енергото..
Може би това е за друга тема..
Браво,това с амперклещите ми хареса!!! А 6,5 А си е голям ток. Значи земното е добро,интересно на колко волта е повдигната нулата?На другите стълбове провери ли колко ток тече по техните земни,нещо не ми се връзват нещата.Прилича ми на авария по мрержата.
bezpara - помощник
нед фев 14, 2021 3:13 pmsaraneron написа:
Браво,това с амперклещите ми хареса!!! А 6,5 А си е голям ток. Значи земното е добро,интересно на колко волта е повдигната нулата?На другите стълбове провери ли колко ток тече по техните земни,нещо не ми се връзват нещата.Прилича ми на авария по мрержата.
Не, не съм се разхождал. Сега е доста снежно, а аз отидох набързо да взема едни инструменти.. От начало тока беше малък, а после изведнъж - 6.5А! И на двете земи (на двете табла) тока беше един и същ. т.е. Предполагам трябва да се събере и да стане 13А общо!?!
Някой е включил нещо предполагам и се е дебалансирала системата. Като се стопи снега ще правя още тестове. Сега - на топло и с червено винце в ръка!
saraneron - специалист
нед фев 14, 2021 3:21 pmbezpara написа:
нед фев 14, 2021 3:13 pmsaraneron написа:
Браво,това с амперклещите ми хареса!!! А 6,5 А си е голям ток. Значи земното е добро,интересно на колко волта е повдигната нулата?На другите стълбове провери ли колко ток тече по техните земни,нещо не ми се връзват нещата.Прилича ми на авария по мрержата.
Не, не съм се разхождал. Сега е доста снежно, а аз отидох набързо да взема едни инструменти.. От начало тока беше малък, а после изведнъж - 6.5А! И на двете земи (на двете табла) тока беше един и същ. т.е. Предполагам трябва да се събере и да стане 13А общо!?!
Някой е включил нещо предполагам и се е дебалансирала системата. Като се стопи снега ще правя още тестове. Сега - на топло и с червено винце в ръка!
Ако приемем че земното на стилба е добро,примрно 3 ома то за да протече ток 6,5А ,то нулата е повдигната на около 20 В.Това може да се случи И Е НОРНАЛНО ако на съседите след теб нулаите не са заземени добре в техните тъбла и консумират голяма мощност, както и ти да консумираш голяма мощност А ПРОВОДНИЦИТЕ НА МРЕЖАТА НЕ ЗА С ДОСТАТЪЧНО ГОЛЯМО СЕЧЕНИЕ И СТЕ НА ЕДНА ФАЗА.Може и комплесни причини да има, примерно небалансирано натоварване на фазите или др.,то затова трябва да се заземява на всеко отклонение и дебели проводници,иначе греем въздуха и земята а и си плащаме затова.Друг е въпросът как енергото се справя с такива казуси.За корозията си прав.Но пълно щастие няма.След година две викаш да ти измерят земното и така.....
Само да вметна: Теоредично ако имаме идеално разпределение на товарите по трите фази ,то по нулебия проводник не тече ток и няма да има потенциална разлика м/у него и земя.Когато е натоварена само една фаза то токът през нулата е максимален и е равен на този фъв фазата минус тока към земя.Тогава и нулата е най-,,повдигната,, спрямо земя.
Последна промяна от saraneron на нед фев 14, 2021 3:56 pm, променено общо 2 пъти.
bezpara - помощник
нед фев 14, 2021 3:33 pmsaraneron написа:
След година две викаш да ти измерят земното и така.....
Тук пък друга идея имам :-)
Чудих се как мога да си го проверявам по-често сам.
Вземам значи някакъв ГОЛЯМ консуматор. 14КВ (два стари проточни бойлера по 7КВ заедно)
та 14кв са 60А грубо. Слагам преди тях един предпазител 50А и един Амперметър до 100А -> фазата в земята! Ако падне предпазителя - Съпротивлението ми е ОК Ако не - гледам тока и си смятам колко ми е земното. Ако трябва - поливам..
Обаче е опасно да не "светне" някой. Къщата трябва да е празна. А и това са експерименти, които принципно не харесвам.. Просто и такава мисъл ми е минавала в мътната глава.
saraneron - специалист
нед фев 14, 2021 3:50 pmbezpara написа:
нед фев 14, 2021 3:33 pmsaraneron написа:
След година две викаш да ти измерят земното и така.....
Тук пък друга идея имам :-)
Чудих се как мога да си го проверявам по-често сам.
Вземам значи някакъв ГОЛЯМ консуматор. 14КВ (два стари проточни бойлера по 7КВ заедно)
та 14кв са 60А грубо. Слагам преди тях един предпазител 50А и един Амперметър до 100А -> фазата в земята! Ако падне предпазителя - Съпротивлението ми е ОК Ако не - гледам тока и си смятам колко ми е земното. Ако трябва - поливам..
Обаче е опасно да не "светне" някой. Къщата трябва да е празна. А и това са експерименти, които принципно не харесвам.. Просто и такава мисъл ми е минавала в мътната глава.
:-D Правиш си отделно земно и спрямо него мериш колко е повдигната нулата с волтметър.АКО ВИДИШ ПОКАЗАНИЕ ПОВЕЧЕ ОТ 36 волта имаш проблем или в земното или енергото или и с двете.Вариант. Купуваш си специален прибор ,който се включва на мястото на горния волтметър .През прибора преминава захранването на къщата.При определен потенциал ,който се задава ръчно приборът прекъсва захранването.Хладилникът се размразяваи тебе те няма седмица и като се върнеш ......махахаш екстрите. :drinkers:
saraneron - специалист
чет фев 11, 2021 6:21 pmbezpara написа:
чет фев 11, 2021 5:58 pmkrasi92 написа:
Този дето си показал е трифазен. Продължавай да ровиш
Трифазен ми е тока, да.
По-горе не го нарисувах за да не натоварвам неуменията си на художник. А и вас с тях.. Предполагам още две фази няма да променят същността на въпроса ми.
А сега - нулата на видеото къде и защо минава?
п.с. Отговора на основния въпрос от темата вече ми е ясен. Просто ме човърка отвътре.. Сигурен съм има някой, който знае.
Сега прочетох, че си с трифазно захранване и примерно ако останеш без нула в таблото от енергото (прекъснат проводник на нулата до къщата,лоша връзка) и бойлера, радиатор или друг мощен монофазен консуматор са ти включен в този момент или ги включиш ,може да изгорят включените маломощни монофазни консуматори в дома,тъй като ще попаднат под напрежение 380-400 волта.Отделно в контактите също ще се появи напрежение 380-400 волта.За да не се случи това при такава авария твоето второ земно ще те спасява.
bezpara - помощник
нед фев 14, 2021 4:29 pmsaraneron написа:
чет фев 11, 2021 6:21 pmbezpara написа:
чет фев 11, 2021 5:58 pmkrasi92 написа:
Този дето си показал е трифазен. Продължавай да ровиш
Трифазен ми е тока, да.
По-горе не го нарисувах за да не натоварвам неуменията си на художник. А и вас с тях.. Предполагам още две фази няма да променят същността на въпроса ми.
А сега - нулата на видеото къде и защо минава?
п.с. Отговора на основния въпрос от темата вече ми е ясен. Просто ме човърка отвътре.. Сигурен съм има някой, който знае.
Сега прочетох, че си с трифазно захранване и примерно ако останеш без нула в таблото от енергото (прекъснат проводник на нулата до къщата,лоша връзка) и бойлера, радиатор или друг мощен монофазен консуматор са ти включен в този момент или ги включиш ,може да изгорят включените маломощни монофазни консуматори в дома,тъй като ще попаднат под напрежение 380-400 волта.Отделно в контактите също ще се появи напрежение 380-400 волта.За да не се случи това при такава авария твоето второ земно ще те спасява.
Вече съм поръчал защити от високо и ниско напрежение , защита от пренапрежение, дефектнотокови с регулация за всяка фаза по отделно. Предполагам те ще хванат проблема и изключвайки фазата ще изключат и високото напрежение на маломощния консуматор.

Тема "Измерва ли електромера тока през НУЛА?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: