• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
stenmark - специалист
Здравейте,купих бойлер Стибел/трифазен/ 18/21/24квт,като мисля да избера 18квт мощност.Притесненията ми са предпазителя трябва да е 32А,а моят отвън също е 32А.Присъдиединителната ми мощност е 15квт/трифазна/.Дали няма да имам проблем с ползването на този бойлер.Ако реално работи фурна и един 2квт конвектор и май всичко ще отиде по дяволите.Дайте съвет какво може да се направи.Кабела захранващ къщата е по проект 5/6мм.Ако отвън се смени предпазителя с 40А и сложа 25А за бойлера ще смекча ли малко нещата.
hidrazin - майстор
пон фев 15, 2021 8:34 pmstenmark написа:
...Ако отвън се смени предпазителя с 40А ...
Къде е това отвън, преди или след електромера?
:partyman:
nikolov333 - майстор
Не точно, но има риск. Заависи с каква крива е предпазителя, на колко градуса е настроен бойлера, колко е силата на струята, каква е темп.на входящата вода и колко време ще се къпеш.Та може и да остиска в определени случаи. Аз съм със същия бойлер, но с електронно регулиране на температурата на изх.вода.настроена на 45гр-са и консумацията му на 18kw реално е около 25А при 9-10литра в минута.
radius - майстор
Ти пак си добре, че си с 32А, аз съм с 25А за 3ф партида 15кВт.
То какво да се направи, като бойлера е 3х6кВт, а си ограничен на малко над 3х7кВт. Фурна, конвектор... трудна работа.
sts - специалист
При 18 кW стойноста на тока е 26А.
Как бойлерът ще работи с АП 25А.
Вашата партида е с АП 32А и много трудно ще
балансирате с включването на консуматорите в дома Ви.
Увеличаване на партидата е скъпо удоволствие.
Като проверите в ЕРП ще се хванете за главата
колко трябва да доплатите за партидата.
iliya_i - майстор
пон фев 15, 2021 9:34 pmsts написа:
Като проверите в ЕРП ще се хванете за главата
колко трябва да доплатите за партидата.
Според тарифите на EVN:
I-ва група - до 6 kW (вкл.), независимо от дължината на трасето от обекта до точката на присъединяване - 444.00 лева с ДДС.
IІ-ра група - от 7 до 15 kW (вкл.), независимо от дължината на трасето от обекта до точката на присъединяване - 696.00 лева с ДДС.
т.е. трябва да доплати 252.00 лева, което не е чак да се хванеш за главата.
Друг е въпроса дали има техническа възможност за увеличение на партидата.
hidrazin - майстор
пон фев 15, 2021 11:23 pmiliya_i написа:
Според тарифите на EVN:
I-ва група - до 6 kW (вкл.), независимо от дължината на трасето от обекта до точката на присъединяване - 444.00 лева с ДДС.
IІ-ра група - от 7 до 15 kW (вкл.), независимо от дължината на трасето от обекта до точката на присъединяване - 696.00 лева с ДДС.
т.е. трябва да доплати 252.00 лева, което не е чак да се хванеш за главата.
Тарифите са еднакви за всичките ЕРП-та.
III-та група - от 16 до 50 kW (вкл.) при трасе до 25 м - 2316.00 лева с ДДС
т.е. трябва да доплати 1620.00 лева с ДДС
Не е чак да се хванеш за главата щото можеше да е 51kW и да доплати 5184.00 лева с ДДС. :-D
:partyman:
mika - специалист
пон фев 15, 2021 8:34 pmstenmark написа:
Кабела захранващ къщата е по проект 5/6мм.
Ако не е късно си сложете поне 5х10 кв.мм NYY, RV-K или какъвто там е по проект. Останалото може да се оправи впоследствие.
kozl - майстор
вт фев 16, 2021 1:09 amhidrazin написа:
пон фев 15, 2021 11:23 pmiliya_i написа:
Според тарифите на EVN:
I-ва група - до 6 kW (вкл.), независимо от дължината на трасето от обекта до точката на присъединяване - 444.00 лева с ДДС.
IІ-ра група - от 7 до 15 kW (вкл.), независимо от дължината на трасето от обекта до точката на присъединяване - 696.00 лева с ДДС.
т.е. трябва да доплати 252.00 лева, което не е чак да се хванеш за главата.
Тарифите са еднакви за всичките ЕРП-та.
III-та група - от 16 до 50 kW (вкл.) при трасе до 25 м - 2316.00 лева с ДДС
т.е. трябва да доплати 1620.00 лева с ДДС
Не е чак да се хванеш за главата щото можеше да е 51kW и да доплати 5184.00 лева с ДДС. :-D
:partyman:
+1.
Аз минавах по този път. Първо се подава Заявление за проучване и такса се заплаща по спомени под 100 лв. След това ако има положителен отговор на заявлението се продължава с договор и доплащане на такса присъединяване. Обаче в моите случяи от ЧЕЗ искаха и проект. Проекта е елементарен, но трябва да има печат от Проектант с пълни права, т.е. да е лицензиран проектант по част ел. И за него ще трябва некой лев, ако не стане по приятелска безплатна услуга.
Ако отговоро по заявлението е отрицателен, мисла няма нужда да сменяте кабела от ГЕТ до апартамента.
stenmark - специалист
Благодаря на отзовалите се.Хидразина е прав за таксите и те се еднакви за дружествата.Но има и друга врътка и тя е че те регулират мощността само с предпазителя,т.е. ако отвън се сложи по-мощен и всичко ще си дойде на мястото.Бойлера си регулира температурата електронна ,като аз му задавам на колко градуса иска да е водата.Реално няма смисъл да е висока,а и душа е такъв.Прави сте няма как да сложа предпазител 25А за бойлера.Реално трябва да сменя този който е във външното с по-мощен.
  • 1
  • 2

Тема "Проточен бойлер и партида" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: