• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogo7777 - майстор
Ако съм модератор ще давам вечен БАН на потребители използвали думите ДТЗ и БОЙЛЕР.

:partyman:
kozl - майстор
пон мар 22, 2021 11:32 pmgogo7777 написа:
Ако съм модератор ще давам вечен БАН на потребители използвали думите ДТЗ и БОЙЛЕР.

:partyman:
Още не си, но явно всяваш шубе, оти некои прилагат БАН протекшън :wink:
krasi92 - майстор
пон мар 22, 2021 11:08 pmMamaMy написа:
нед мар 21, 2021 6:24 pmkrasi92 написа:
Ако искаш и четириполюсна сложи но нулата не прекъсваи ти през нящото което е напълно излишно в двупроводна инсталация.
Ама много сте категоричен бе колега! Ами където е трипроводна инсталацията, но от енергото идва само фаза и нула какво да правят хората, да хващат и да преправят новите си апартаменти ли? Хайде моля по-полека. :weedman:
А заданието прочетохте ли колега или просто така да си хортуваме.Човека напъва да сложи дтз на фаза и нула без да променя инсталацията.
MamaMy - майстор
Разбира се, че съм го прочел. Дори съм уточнил, че е напълно възможно и допустимо ако ДТЗ е до самия бойлер. До там си отива двупроводна линия и след ДТЗ си става трипроводна към бойлера. Така защитата става индивидуална, но си работи пълноценно. По този начин уреда с най-голяма ел. опасност в един дом може да бъде обезопасен по съвременен начин без да се разкъртва никъде. Вярно, че цената на това удоволствие не е ниска, но има случаи когато разбиването и смяната на кабели не е оферта (под наем). Същото може да се получи и за кухнята като там може да обхване и повече уреди. Въпрос на вкус "Казало кучето и си облизало...". Това, че не сте виждали и чували нещо не е причина да го отричате. :)
krasi92 - майстор
пет мар 19, 2021 2:45 pmnedyalko91 написа:
Здравей,

изчетох почти всички теми относно ДТЗ, но така и не разбрах основният въпрос, който ме интересува: Ясно е, че ДТЗ може да не помогне много при 2 жилна инсталация, но може ли да навреди и да я направи по-опасна? Става въпрос за къща на село, с изградена 2жилна инсталация и занулени контакти. Ясно е, че най-добре при ремонт да се прекарат 3 жилни проводници, но за момента това няма как да се случи.

Според вас има ли как да стане авария в самата ДТЗ и да изключи само нулата, а фазата да "залепне"?
Колега Mama my
Къде пише нещо за бойлер не е ясно. Нещата не са добре. Просто си хортуваме.
nedyalko91 - помощник
пон мар 22, 2021 11:32 pmgogo7777 написа:
Ако съм модератор ще давам вечен БАН на потребители използвали думите ДТЗ и БОЙЛЕР.

:partyman:
Дали може да споделиш причината, ако не е тайна ?
gogo7777 - майстор
Нямам конкретна причина.
Просто съм такава гад.
muhala - майстор
Не може да се слага ДЗТ на двупроводна инсталация и обяснението е дадено по-долу.
Нулата в двупроводна инсталация е и защитен проводник. Не се комутира. Точка.
съб мар 20, 2021 11:05 amkrasi92 написа:
съб мар 20, 2021 8:28 amkozl написа:
Е кво ще стане ако ДТЗ-то е на двупроводна инсталация и отпадне нулата преди ДТЗ -то.
Може би тогава да се изключи при утечка от фазата :?
А въпроса дали е разрешено :? Па не знам оти не съм чел забраните, но двупроводната инсталацията няма да стане по-опасна с ДТЗ, напротив при някаква непредвидена утечка над настроената на ДТЗ-то, от фаза не към нулата би следвало да изключи.
Нулата не се комутира при двупроводна и дтз няма място там.
  • 1
  • 2

Тема "ДТЗ при двужилна инсталация - разрешено ли е да се монтира" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: