• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kokala - помощник
Здравейте, ще сменям бойлера, който е проточен с нов такъв, но по-мощен.
Вмомента бйлера е 6кв. с предпазител 32А.Аз искам да сложа този този, варианта който е 12кв.
Оказва се, че инсталацията ми май няма да издържи.Входящия захранвщ кабел в апартамента е 10 квадрата с предпазител в главното табло 50А.
От прочетеното в нета се оказва, че това е масимума за този кабел при скрита инсталация, иначе мога да поискам да ми сложат 63А в главното табло, но дали ще издържи кабела на този бойлер, два климатика, осветление и телевизори.(Готви се на газ, фурна се пуска рядко)
Единия от климатицте е доста икономичен.При температуда до -2 грее спалнята с консумация от 200 вата, като има кратки повишения до 500-600 вата.
Другият в хола обаче си гълта по над киловат, особено, когато размразява.
Или иначе казано, за да нямам ядове с инсталацията трябва да сложа по-слабия бойлер от 8кв.Замислях се за 10кв. но май ще съм много на кантар снего.
Според Вас ако подменя главния предпазител с 63А и монтирам 12кв. или 10кв. бойлер, дали ще прецакам входящия кабел.Блока е стричък 50+ години, кабелите са с текстилена оплетка.
Също така искам да му сложа ДТЗ, сегашния няма.Поразгледах ги в магазините, но имат доста означения и някакви категории, които не знам какво означават.Ако може да препоръчате каква ДТЗ да взема.Амперяжа ще бъде съобразен с мощността на бойлера, но за другите означения не съм много сигурен.
ESPACE - майстор
Първо се увери че захранващия кабел е наистина 10 квадрата, че нещо ме съмнява при "Блока е стричък 50+ години, кабелите са с текстилена оплетка."
Ако наистина е 10 квадрата спокойно можеш да сложиш 63А, кабела ще издържи без проблем по мощния вариант. И за климатиците ще остане.
kokala - помощник
пет мар 19, 2021 7:13 pmESPACE написа:
Първо се увери че захранващия кабел е наистина 10 квадрата
За по сигурно си купих 1м. кабел 6 квадрата и го наложих до този в таблото
първия и втория в ляво са по 4 квадрата, третия е входната нула по която сравнявам и четвъртия е 6кв. който купих за да направя сравнението.
Правя сравнението с нулата, но рпедполагам, че и фазата ще е толкова дебела.
Прикачен файл:
20210321_164007.jpg
ESPACE - майстор
Сериозна дебелина изглежда че е. Един шублер да беше си купил вместо този кабел, щеше да каже точно колко е.
kokala - помощник
Имам шублер, ама кой да се сети.
3,48мм е според шублера.
sts - специалист
Видяхте ли какво пише в инструкцията за монтаж на бойлера:
"Изисквания за монтаж за 10 и 12 кW – 6 кв.мм захранващ
кабел и 50 А отделен предпазител.
За 6 и 8 кW – 4 кв.мм захранващ кабел и съответно отделен
предпазител 32 или 40 А".
Вижда се че N е с по голямо сечение от кабела 6.0 мм2.
Избор на ДТЗ предполага наличие на трипроводна инсталация
за захранване на проточния бойлер.
kokala - помощник
нед мар 21, 2021 6:06 pmsts написа:
Видял съм.Затова и питането ми беше, за 12кв. при положение, че сменя сегашния предпазител, който е 50А. с 63А.И тогава си слагам в апартаментното табло 50А за този бойлер.Също така от прочетеното в този форум, за ТДЗ, разбирам, че за да работи коректно ДТЗ при моята двупроводна инсталация, трябва да се свърже така.>>
Прикачен файл:
Untitled1.jpg
Untitled1.jpg (32.7 KиБ) Видяна 1044 пъти
Ако бъркам, моля да ме поправите.
ESPACE - майстор
Наистина ти е 10 квадрата захранващия. Нямаш грижи, слагай по-мощния бойлер.
kokala - помощник
А начина на свързване на ТДЗ правилно ли съм го разбрал?
(Илюстрацията от предния пост.)
muhala - майстор
Як кабел. Схемата, която си пуснал за ДЗТ-то е коректна.
На кой етаж е апартамента ?
  • 1
  • 2

Тема "Нов бойлер, избор на ТДЗ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: