• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
surfthesummer - специалист
Здравейте,
Навярно ще ми го монтира ел.техник, но ми е интересна материята, а и искам да мога да контролирам изпълнението :-D
Обект - двуетажна еднофамилна къща;
Захранване - трифазно - 3х25А, с кабел 5х10мм2;
Окабелил съм с трижилни проводници, като осветлението (освен в баните) е с двужилни.
Табло - 3х18=54 модула.
Имам общо около 20 кръга, които съм разпределил по фазите, като предвиждам 3 или 4 ДТЗ 30мА.
Въпросите ми са:
1. Необходима ли ми е главна ДТЗ 300мА, ако на всички кръгове са монтирани ДТЗ 30мА?
2. Мога ли да свържа двупроводното осветление към ДТЗ 30мА или 300мА с цел защита от пожар?
3. Имам 3Р напреженова защита, която по спецификации прекъсва и нулевия проводник. Често се случва едната фаза да пада на 70 волта и не знам, как да монтирам напреженовата защита, така че при дефект на едната фаза, другите 2 да продължат да работят. Ако монтирам три еднофазови прекъсвача преди нея, не знам, ако изключа само дефектната фаза преди защитата, дали защитата ще продължи да работи с другите 2 фази :?. Ако не работи, може ли да сложа трите еднофазни прекъсвача след нея и да изключвам дефектната фаза след нея? Но тогава пък - при проблем, всеки път ще трябва да пренастройвам стойностите на дефектнотокавата... Трябвало е да закупя 3 еднофазни, но уж тази трифазната пазела и нулата...
4. Ако ползвам електрожен, може ли контактът да е свързан към 30 или 300мА ДТЗ?
5. Имам заземителен кол, който е вързан с 6мм2 заземител проводник, който стига до апартаментното табло? Него мога ли да го ползвам едновременно със заземителния кабел идващ от уличното табло? Ако да как - връзвам ги и двата към заземителната клема в апартаментното табло ли? Трябва ли да се замерват съпротивления и слаб ли е този 6мм2 кабел?
6. С какъв кабел да правя връзките в таблото - гледам, че повечето ползват многожилен, но не съм работил с такъв - там предполагам трябват кабелни обувки и кримпиращи клещи? Много по-трудни ли ще са завоите с едножилен и колко мм2 са достатъчни?
7. Как най-лесно да обеля обвивката на захранващия - CBT 5x10мм2. На трижилните 2.5 и 4мм2 оставях около 0.5мм връх на макетното ножче и по дължина прерязвах леко обвивката и после се белеше, но тук ще е е голям зор ми се струва :-D
На който е стигнал дотук, благодаря за търпението :roll: и ще се съм благодарен на всякаква критика, предложения, съвети...
Последна промяна от surfthesummer на вт мар 30, 2021 1:52 am, променено общо 5 пъти.
hidrazin - майстор
пон мар 29, 2021 3:51 pmsurfthesummer написа:
Навярно ще ми го монтира ел.техник
И правилно. Остави човека да си свърши работата.
пон мар 29, 2021 3:51 pmsurfthesummer написа:
... и искам да мога да контролирам изпълнението...
Нищо няма да контролираш, защото нямаш необходимата квалификация и познания.
Като ти е интересна материята се насочи към учебници...
:partyman:
surfthesummer - специалист
пон мар 29, 2021 8:34 pmhidrazin написа:
пон мар 29, 2021 3:51 pmsurfthesummer написа:
Навярно ще ми го монтира ел.техник
И правилно. Остави човека да си свърши работата.
пон мар 29, 2021 3:51 pmsurfthesummer написа:
... и искам да мога да контролирам изпълнението...
Нищо няма да контролираш, защото нямаш необходимата квалификация и познания.
Като ти е интересна материята се насочи към учебници...
:partyman:
:lol:
То добре, но този, който започна с окалебяването беше квалифициран ел. техник, интелигентно момче, препоръчвано горещо, което беше захванало мостовите кабели с рапидки, пристегнагнати с тънка неизолирана тел, която от 8 кабела беше прерязала изолацията и окъсила фаза и земя на 3 :shock:. Отделно, при таблото имаше 30см аванс от тавана, на бойлерът трасето е буквално на 1.5м от таблото, но решил да не спази проекта и за да ми "спести някой лев", сложил 2.5м2 вместо 4м2. Та така. Ако ги знам правилните майстори със съвест, не бих си губил и минута от времето... Никога не съм се пазарял - искаше 13 лв на точка, съгласих се и започна...
krasi92 - майстор
Явно които го е препоръчал не ти е приятел. И за тея пари си намерил и съответната квалификация. Успех другия път
mironcho - специалист
пон мар 29, 2021 3:51 pmsurfthesummer написа:
Здравейте,
Навярно ще ми го монтира ел.техник, но ми е интересна материята, а и искам да мога да контролирам изпълнението :-D
Обект - двуетажна еднофамилна къща;
Захранване - трифазно - 3х25А, с кабел 5х10м2;
Окабелил съм с трижилни проводници, като осветлението (освен в баните) е с двужилни. Грубо неспазване на действащите нормативни документи - и там трябва да е трипроводно!.
Табло - 3х18=54 модула.
Имам общо около 20 кръга, които съм разпределил по фазите, като предвиждам 3 или 4 ДТЗ 30мА.
Въпросите ми са:
1. Необходима ли ми е главна ДТЗ 300мА, ако на всички кръгове са монтирани ДТЗ 30мА?
Ако Ви се дават пари слагайте, но прочетете и следващото
2. Мога ли да свържа двупроводното осветление към ДТЗ 30мА или 300мА с цел защита от пожар? Не не може, защото ако имате осветително тяло с метални части - то трябва да е занулено, а според Наредба 3 е забранено да се прекъсва нулевият проводник в осветителна инсталация! За осветление не се изисква ДТЗ
3. Имам 3Р напреженова защита, която по спецификации прекъсва и нулевия проводник. Дайте повече информация, това едвали е одобрено за използване в бита в ЕС устройство. Тази нула захранва осветление и то не трябва да остава без нула - така че помислете за друг вариант. Често се случва едната фаза да пада на 70 волта и не знам, как да монтирам напреженовата защита, така че при дефект на едната фаза, другите 2 да продължат да работят. Ако монтирам три еднофазови прекъсвача преди нея, не знам, ако изключа само дефектната фаза преди защитата, дали защитата ще продължи да работи с другите 2 фази :?. Ако не работи, може ли да сложа трите еднофазни прекъсвача след нея и да изключвам дефектната фаза след нея? Но тогава пък - при проблем, всеки път ще трябва да пренастройвам стойностите на дефектнотокавата... :? Я покажете каква е тази настройваема дефектнотокова. Трябвало е да закупя 3 еднофазни, но уж тази трифазната пазела и нулата...
4. Ако ползвам електрожен, може ли контактът да е свързан към 30 или 300мА ДТЗ? Задължително всички контакти в които се включват преносими ел.уреди да са защитени с ДТЗ 30mA, така че - няма избор. Ако електрожена е изправен трябва да работи.
5. Имам заземителен кол, който е вързан с 6м2 заземител проводник, който стига до апартаментното табло? Него мога ли да го ползвам едновременно със заземителния кабел идващ от уличното табло? Ако да как - връзвам ги и двата към заземителната клема в апартаментното табло ли? Трябва ли да се замерват съпротивления и слаб ли е този 6м2 кабел? Предполагам имате предвид 6mm2, а не 6m2. Може да се използва, въпреки, че във вашият случай трябва да е поне 10mm2
6. С какъв кабел да правя връзките в таблото - гледам, че повечето ползват многожилен, но не съм работил с такъв - там предполагам трябват кабелни обувки накрайници и кримпиращи клещи? Много по-трудни ли ще са завоите с едножилен и колко м2 са достатъчни? При 25А захранване е достатъчно проводник със сечение 0,000004м2. Монтажа не е проблем.
7. Как най-лесно да обеля обвивката на захранващия - CBT 5x10m2. На трижилните 2.5 и 4м2 оставях около 0.5мм връх на макетното ножче и по дължина прерязвах леко обвивката и после се белеше, но тук ще е е голям зор ми се струва :-D Ами пробвайте... Правите драскотина по дължина, колкото е необходимо но без да ножа да достига до изолацията на жилата. После хващате едно от жилата с клещи и теглите в страни, така че да разцепи изолацията по резката и накрая я изрязвате, където Ви трябва.
На който е стигнал дотук, благодаря за търпението :roll: и ще се съм благодарен на всякаква критика, предложения, съвети...
За повече насоки след като отговорите на:
Предвиждате 3-4 ДТЗ :? Тази инсталация няма ли си проект?
Знаете ли какво е ДТЗ и къде трябва и къде може да се сложи?
Правите ли разлика между ДТЗ 30mA и 300mA и за какво се използват?
Мисля, че въпросите са актуални щом не знаете как се "бели" кабел
surfthesummer - специалист
Благодаря mironcho!
Но нещо много претенциозен стана тонът на отговорите :-D
Всъщност може би така трябва, като не се знае интелектуалния "багаж" на питащия и докъде може да стигне с стила на "направи си сам" в нещо отговорно, по което няма компетентност...
Но като се започне с критики от рода на "нямате ли проект", и "доверете се на квалифициран електротехник", става доста клиширано и претенциозно. Имам претенции, че по принцип логиката ми е доста компетентна и не виждам нищо нередно проектът да търпи промени, както и да не се доверявам в компетентността на непознат за мен проектант или квалифициран електротехник. Дори не толкова в компетентността, колкото в съвестта. Защото за съжаление в България болшинството са хора без морал и съвест, а не малка част и тарикати със съмнителна компетентност, та дори и квалифицирани. Ако вие сте от малцинството съвестни хора и компетентни в своята сфера, едва ли не виждате и другата страна... А за некомпетентен в дадена област човек - като мен в електротехническата материя - е трудно да прецени компетентността на хората, които наема - било то за проект, за инсталация и т. н.
Да, чел съм около час, което е крайно недостатъчно, но ще продължавам да чета, за да имам представа поне за основни компоненти и понятия.
Въпросите ми са провокирани от незнанието на мисля вече 7 квалифицирани електротехници - единият казва, че трифазната напреженова защита ще работи и на 1 фаза, ако се изключи следенето на баланс между фазите, другият казва, че не може, третият - че е добре да следи и прекъсва и нулевия проводник, защото в селата се случвало нулата да се офази, четвъртият - че е забранено да се прекъсва нулевия проводник, петият "бели" кабелите с макетно ножче, при което видимо наранява вътрешната изолация, но имал клещи за стотици левове, само че така било по-бързо... Знаете за какво говоря, едва ли работите в стъкленица...
А питам за съвети, защото аз - в областите които съм компетентен - мога (и редовно го правя абсолютно безплатно) да помогна на хората, като им дам основни (та дори и подробни) насоки и помощ, което би им спестило стотоци часове четене, нерви, средства... Не изисквам нищо от никого, не се и сърдя, напротив - харесвам градивната критика, но понякога безполезните, но претенциозни отговори леко дразнят... :-D.
Та, според моята (некомпетентна) логика, когато един токов кръг е защитен от ДТЗ 30мА, няма нужда да е защитен и от ДТЗ 300мА - доколкото знам, първата защитава от утечки хората при контакт с дефектиралия уред, а втората предпазва от утечки, които са достатъчно големи, за да са пожароопасни. На въпроса ми към квалифицирания техник - той беше категоричен, че ДТЗ 30мА не пазела от пожар, а само хората, но защо е така, не можа да ми обясни... По проект климатиците ми не бяха защитени с ДТЗ и по мое желание исках да сложа обща ДТЗ 300мА, но понеже всички други токови кръгове (освен осветлението) са на ДТЗ 30мА, питам дали е необходима ДТЗ 300мА, ако и двата климатика се защитят с четвърта ДТЗ 30мА... Предполагам, че при пожароопасна утечка, ДТЗ 30мА също са ефективни, но може и да греша?
А иначе да, благодаря и за корекцията - сечението на кабелите е прието да се посочва в мм2, а не в м2... :-D
Сега погледнах пак проекта и виждам, че ел. инсталацията е проектирана с 18 токови кръга, за които е предвидена покупка и монтаж на ТАП 18...
mika - специалист
вт мар 30, 2021 12:45 amsurfthesummer написа:
Имам претенции, че по принцип логиката ми е доста компетентна и не виждам нищо нередно проектът да търпи промени, както и да не се доверявам в компетентността на непознат за мен проектант или квалифициран електротехник.
Много от коментиращите в този форум са квалифицирани електротехници, което явно не отговаря на изискванията Ви. Според мен, в www.bg-mamma.com има по-голяма вероятност да получите отговорите, от които се нуждаете.
nikolov333 - майстор
От мен поздравления за избора на табло за 3х18 АП! Място в таблото никога не е излишно, особено при трифазно захранване, Масово се слагат 18 или максимум 24, а разширяването им както знаем не става без къртене. Проектите за инсталации също са свити до тази бройка по няколко причини, като основната е партидата и нагаждането на консуматорите към нея. Нищо не пречи да се самообразовате за обща култура, но четенето и осмислянето на материята не са за всеки и отнемат много време, само за да се ориентирате до някъде. Има огромна тема за ДТЗ тук във форума, от която започнах аз някога. Конкретните ви въпроси не са много сложни, но цялостния проект е съвсем друг въпрос. Съветвам ви да потърсите качествен специалист проектант с който да преработите сегашния си проект или направо да го правите на ново, като представите всичките си изисквания. За моята къща 208м2 проекта ми струваше 300лв.с всичките му части електро, заземяване и мълниезащита. :partyman:
surfthesummer - специалист
вт мар 30, 2021 1:33 ammika написа:
вт мар 30, 2021 12:45 amsurfthesummer написа:
Имам претенции, че по принцип логиката ми е доста компетентна и не виждам нищо нередно проектът да търпи промени, както и да не се доверявам в компетентността на непознат за мен проектант или квалифициран електротехник.
Много от коментиращите в този форум са квалифицирани електротехници, което явно не отговаря на изискванията Ви. Според мен, в www.bg-mamma.com има по-голяма вероятност да получите отговорите, от които се нуждаете.
Тва пък как ти хрумна, нЕмам идея :-D
surfthesummer - специалист
вт мар 30, 2021 1:50 amnikolov333 написа:
От мен поздравления за избора на табло за 3х18 АП! Място в таблото никога не е излишно, особено при трифазно захранване, Масово се слагат 18 или максимум 24, а разширяването им както знаем не става без къртене. Проектите за инсталации също са свити до тази бройка по няколко причини, като основната е партидата и нагаждането на консуматорите към нея. Нищо не пречи да се самообразовате за обща култура, но четенето и осмислянето на материята не са за всеки и отнемат много време, само за да се ориентирате до някъде. Има огромна тема за ДТЗ тук във форума, от която започнах аз някога. Конкретните ви въпроси не са много сложни, но цялостния проект е съвсем друг въпрос. Съветвам ви да потърсите качествен специалист проектант с който да преработите сегашния си проект или направо да го правите на ново, като представите всичките си изисквания. За моята къща 208м2 проекта ми струваше 300лв.с всичките му части електро, заземяване и мълниезащита. :partyman:
И аз искам, но къде да го потърся? Затова питам тук, за да придобия НЯКАКЪВ критерий за "качествен" проектант. Уж всички квалифицирани (не визирам форума), но никой досега не спомена като вариант катодни отводнители, аресторни защити, напреженови защити... Аз никога не бях чувал за такива. Изискванията ми бяха за качество, да, бюджетът е фактор, но не съм го посочвал като такъв. Как може да предполагат, че аз знам, че съществуват като вариант, но щом не питам конкретно за тях, значи не искам... А винаги разговорите започват с честото дефектно напрежение на някоя от фазите, както и постоянното моментно прекъсване на захранването и защита на уредите... Четох и ще чета, да по-лесно е, когато някой отговори директно на поставените от мен въпроси, осъзнавам и че му писва на човек да отговаря едно и също, на нещо, което е писано вече и т.н...
Както и да е, благодаря на mironcho и nikolov333, от hidrazin съм научил доста неща от други теми, считам темата за приключена...
  • 1
  • 2

Тема "Съвети за конфигуриране на ново ел. табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: