Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Kiril8305 - специалист
Здравейте,
до сега четох теми къде що видях и не можах да срещна проблем като моя.
В жилищната кооперация в която живея , от два дни стълбищното осветление свети денонощно.Стълбищното е със таймер реле и със контактор.
Комшията реши да свали предпазителя и пак да го вдигне. След като го направи стълбищното не светна .Сменихме таймер релето със шнайдерско като от линка
https://images.app.goo.gl/2T3k62tSiZ1HJ6ja9
Сменихме го вдигнахме предпазителя , стълбищното светна , свети колкото бе зададено от таймерът и като угасна решихме да светнем през ключ от стълбищното не светна . Пробвахме от ключовете на всички етажи и пак не светна.От бутона таймер релето е даден на режим auto .
Моля за помощ.
Благодаря.
zz_stefanov - майстор
Старото реле какво беше, макар и редки има такива които се управляват с фаза на бутоните.
Другото е да не сте го свързали както трябва.
shadow__01 - майстор
Да няма някой задържал бутон? Проверката не винаги става визуално. Иска си уред да се види има ли връзка между бутонният проводник и нулата.
zz_stefanov - майстор
Точно това реле, ако има задържал бутон, към края на интервала ще се задейства наново, няма да загася.
moimoimoi - майстор
релето на шнайдер има отстрани една настройка дето да избира каква е схемата: 3 или 4 проводна

ако не е на правилното положение и няма да работи.
просто променете от 3 на 4 или обратното и пробвайте
Kiril8305 - специалист
Здравейте,
Релето на шнайдер го пробвах и на три и на четири проводникова схема , държи се по един и същ начин.(оставих го на четири проводна понеже проводниците са четири)
Задържал ключ не мисля да е , понеже както писах не иска да светва , а ако е ключ трябва да свети постоянно (поправете ме ако греша)
За грешно свързване:
Фазата и нулата са ми надписани на проводниците , но аз така или иначе фазата я измерих с фазомер , а за нулата с пробната лампа (фаза , нула на проводниците) , другите два проводника единия към ключът , а другият към крушките съм ги закачил както бяха при старият.
Реших по едно време , че те са грешно закачени, обърнах им местата при проба от ключовете за осветление не светна пак , а като изместих от таймер релето бутона от режим auto на режим принудително светене даде на късо и падна автоматичния предпазител.
Не съм сигурен , но ми се струва , че нещо грешно съм вързал таймер релето, щом ми се губи управлението по ключовете.
На старият утре ще направя снимка и ще се пробвам да я кача.
Благодаря на всички за отговорите.
Кики - специалист
Козата си сака пръч! докато българина не го разбере това никога няма да се оправим.
И сега няколко въпроса към пусналия темата/питащия:
1. Били 4 проводника и си го включил на вариант за 4 - а знаеш ли кои са тези 4 проводника при теб и за какво са?
2. Изобщо знаеш ли каква е разликата между 3 и 4 проводните схеми?
3. Знаеш ли кой от проводниците къде отива? - явно не, сам си го призна.
4. Имаш ли представа какво пипаш и къде? явно не, защото на релето отстрани (пък и в опаковката му) има схема за ученици и като я погледне всеки ученик ще свърже всичко точно ако всичко от горните точки му е ясно и проверено.
Хора! научете се че когато нещо не ви е ясно и не го разбирате много по-добре е да извикате правилния човек, вярно е че понякога това струва пари но това са правилно вложени пари. За да се убеди автора че съм прав ще му кажа че услугата за свързване на въпросното реле щеше да му струва по-малко от релето което сега ще купи отново защото вероятно го е "опукал". Без лоши чувства но това е истината, особено за електротехниката и дано си разбрал защото не ми се мисли ако утре ти се развали печката или телевизора!
kozl - майстор
И понеже у схемата е намесен и контактор, та оно мое и в него да е проблемо :?
Тоя контактор ков е и дали има бутон за ръчно натискане на контактите?
Ако да, като го натиснеш бутона ръчно ко стаа?

Ма да стане късо, значи най-вероятно причината е в поставяне на проводника за бутоните на мястото на лампите и нейде има задържал бутон. След късото има вероятност да е прегорял бутоня. Един така ги тражеше задържалите лихт бутони :-D
krasi92 - майстор
След нашата компетентна намеса вече стълбищното не работи. :lol: :lol: :lol:
ky-kyy - майстор
Слагай по етажите такива...мани тия стълбищни автомати

Изображение

Тема "Проблем със стълбищно осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: