Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, имам следния проблем...
Къщата ни е кооперация с наематели,заведение и офис! От както имаме наематели в заведението сметките ни за тока са ненормални, като се има впредвид, че имаме един климатик 900 вата, който работи само вечер сега, лаптоп, и всички лампи са по 10 вата. друго не върви в нашия апартамент! Този месец платихме 150 лв. Отидох до таблото отвън което е и изгасих нашия апартамент, с него изгасна и стълбището и заведението, което мозъка ми сметна като 2+2=4 с една дума плащаме тока на заведението, НО то си има собствен електромер и сметката му е 90 лв тоя месец. Възможно ли е на една фаза която минава през нашия електромер да е и заведението, с една дума те плащат 90, а ние плащаме тяхното 90 и нашия ток???
brum - майстор
Спри всички консуматори у дома като изключиш главният бушон. Ако електромера ти продължава да се върти е ясно къде отива тока. Вишак тия от ЧЕЗ или който и да е там и го караш да си оправи нещата.
пишман_майстор - майстор
Не е нормално , има нещо объркано. Не може един главен предпазител на два електромера. Да не сте пипнали някакъв шалтер, изключващ на цялата сграда тока?
А да минава техния ток , през вашия електромер е някакъв абсурд. Трябва да има отделна партида за всеки наемател.
moimoimoi - майстор
колко партиди за ток има?
електромера на заведението към енергото ли е? или е преотчитащ
nikel - специалист
Тоя апартамент хладилник,бойлер и печка няма ли?
kr1100 - майстор
@ " Къщата ни е кооперация " Електромерите не са ли навън от къщата в кутия ?? Ако не са изнесени навън - енергото и да си ги изнася.
hidrazin - майстор
чет апр 22, 2021 9:53 pmkr1100 написа:
Ако не са изнесени навън - енергото и да си ги изнася.
То тва не е концерт по желание.
Желанието струва пари...
:partyman:
shadow__01 - майстор
Аз нищо не разбрах от написаното.
Разбрах, че има кооперация в която не се знае колко апартамента има. Някакви наематели, но на апартамента/и или на заведението?
Колко електромера има и къде се намират? Колко фази влизат в кооперацията и съответно какъв е кабела? Трифазно ли е всички(включително електромера)? Кой предпазител се сваля и в кое табло се намира...
shotik - майстор
Може на една фаза да има няколко абоната, но всеки с отделен главен предпазител и електромер.
Пример :
във входа сме 12 апартамента, по 4 абоната на фаза, защото влизат три фази до таблото.
За всеки си има отделен главен предпазител и електромер.
Отделно е за стълбище, мазе и домофонна и звънчева инсталация, което е общ ток и се дели на 12 абоната за плащане, според условия на етажна собственост.
На таблото има и един главен прекъсвач, с който се изключва цялото табло.

При изключване на предпазителя за апартамента, не би трябвало да се изключват други абонати, ако се случи, то има някаква промяна в инсталацията.
kozl - майстор
Еми Шотик и заглавие подвеждащо и обясненията недостатъчни и така с 1 Фърлен пост и то единствен у форумо и я колко отговори е обрулил :shock:
Вкл. и мен :-D
чет апр 22, 2021 12:15 pmbetaserk написа:
Здравейте, имам следния проблем...
Къщата ни е кооперация с наематели,заведение и офис! От както имаме наематели в заведението сметките ни за тока са ненормални, като се има впредвид, че имаме един климатик 900 вата, който работи само вечер сега, лаптоп, и всички лампи са по 10 вата. друго не върви в нашия апартамент! Този месец платихме 150 лв. Отидох до таблото отвън което е и изгасих нашия апартамент, с него изгасна и стълбището и заведението, което мозъка ми сметна като 2+2=4 с една дума плащаме тока на заведението, НО то си има собствен електромер и сметката му е 90 лв тоя месец. Възможно ли е на една фаза която минава през нашия електромер да е и заведението, с една дума те плащат 90, а ние плащаме тяхното 90 и нашия ток???
Та питането мое би е свързано не с фазите, а с двойно облагане на сметки и една фазова връзка в електромерното табло.
Вероятно някога електромера на заведението е бил контролен и е нямал партида. После е излязла партида и електромера не променен по схемата на свързване и те така става двойното облагане.
Са кой е виновен :? Ми ЕРП-то, щом са до електромера вкл.
Мое и тая връзка да е умишлено направена от злосторник, ама нещо ми се губи логиката, освен отмъщение, всичко друго е безсмислено.
Са аз ако съм от заведението и мразя живущите, що па да не им начукам да плащат още. То тва е нещо като шопската мисъл "Я не сакам на мене да ми е добре, а сакам на Вуте да му е зле" :-D

Тема "Плащане на две сметки от една фаза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: