• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Nixon721 - помощник
Здравейте! Накратко ситуацията е следната, при демонтирани ключ и полилей - при ключа има 3 проводника, по нито един от които няма ток. При полилея има също 3 проводника, по единият от които тече ток. Мислех си, че трябваше да е обратното, но не съм запознат с разните схеми. Как мога да си включа осветлението ( три лампи които да светят заедно) от един обикновен ключ с два порта за проводниците?
iliya_i - майстор
нед май 30, 2021 2:59 pmNixon721 написа:
При полилея има също 3 проводника, по единият от които тече ток.
Може ли да поясниш, какво разбираш под "тече ток"?
Аз доколкото знам, по несвързан проводник не тече ток.
Та това "тече ток" всъщност "свети фазомер" ли е, що ли е?
И от самия полилей колко проводника излизат за срързване към тези на тавана?
Последна промяна от iliya_i на нед май 30, 2021 3:11 pm, променено общо 1 път.
sts - специалист
Този който е вързвал кутията е разменил местата на фазата.
Фазата трябва да отива до ключа и след комутиране да отива
на полилея.
Може да управлявате полилея и с нулата но не е правилно.
Извикайте човек който разбира да отвори кутията и да направи
размяната на фазата към ключа.
Nixon721 - помощник
Благодаря! Под "тече ток" разбирам светещ фазомер. И това е при един от проводниците на тавана. При контакта никой от трите проводници не "светва". Слагам нов полилей с три проводника. И стария беше с три. Така и предположих, че нещо е било разменено, защото като докосвах металните му части се усещаше леко трептене при върха на пръстите. Лошото е, че вчера сложихме тапети върху кутията.
Добре, ако реша да не правя промяна в кутията, как да свържа контакта и полилея? Или изобщо не е желателно?
iliya_i - майстор
Щом вчера си слагал тапетите, все ти е останало едно парче, за да смениш това, дето ще стане зян.
Добре е кутията да се обърне, защото сега нямаш постоянна нула на тавана и не може да се занули.
На полилея ще трябва да се обърне свързването на всички фасунги, защот фазата сега ще идва по вършния ринг към крушките.

Инсталацията (като изключим грешката с нулата) е направена така, че да работи с двоен ключ, полилея също.
При това единият ключ ще светва едната лампа, а другия - останалите две. Би трябвало някъде да е означено кой край му е общ. Сигурно са означени с L1, L2 и N. N се свързва на общия край на тавана, дето сега свети фаза. Другите два към ключа.
lyubohar - майстор
Задължително е промяна в кутията.
Така беше направил един "майстор"с 40 годишен стаж на националните обекти.
И то в банята!Много е опасно.Ти може да знаеш,че горе фазата е постоянно включена,но някой може да не забележи!
Освен това ако кутията е с железен капак неминуемо след малко време ще избие ръжда на тапета.
Изрязваш със скалпел във формата на "П" около капака на кутията.Леко намокряш с пръскалка и внимателно разлепваш.
Като свършите работа първо лепиш парче тънък найлон в/у кутията и после залепваш тапета.
Ако се направи внимателно няма да личи.
Antonii - майстор
Щом скоро са лепени тапетите, още може да разлепите частично тапета върху кутията, без да се реже и след това да си го залепите отново.
Nixon721 - помощник
Тапета го разлепих, капака е пластмасов, но по натам си нямам хал хабер. Утре ще викам електротехник, да го направи както трябва. Мерси за съветите!
nikolov333 - майстор
И проверете и другите ламБи, че може и таблото да е с разменени L/N
barakuda - специалист
пон май 31, 2021 1:03 amnikolov333 написа:
И проверете и другите ламБи, че може и таблото да е с разменени L/N
Ако в таблото са разменени,нали на всички контакти ще има фаза,а това отдавна да го е разбрал.А това че фазата отивала на лампите-голяма работа.Ще си сфаля предпазителя като ги сменя.Само занимавате човека с глупости,да отваря кутии и табла,да преправя полилеи и не знам си кво.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: