Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
При смяна на плот за вграждане забелязах че каблеите на фурната и стария плот са вързани така както на снимката. Правилно ли е да се вържат синият и жълто-зеленият кабел на едно място? Как обстоят нещата съз заземяването?
Изображение
bobko - специалист
Ако нямаш заземление е правилно.Нарича се зануляване.Но като гледам тази лустер клема ми става лошо.По-добре е премахни и свържи директно.По добър вариант ще е.
fikata - майстор
Извинявай,но снимката ти прилича на градоносен облак и не се знае какво може да се излее от него - ураган "Катрина ",градушка или снежна виелица.
Въпросът ти е за цветовете на изолацията на проводниците./дали синият и жълто-зеленият трябва да са свързани заедно/
Доколкото може да се разчете на твоята снимка инсталацията ти е двупроводна. Т.е в тази кутия за захранване ти влизат два проводника - фаза и нула.
Фазата определена чрез фазомер/фазоуказател/ чрез проводник трябва да отиде на клема от клемореда на уреда означена с L
При двупроводна инсталация работната нула N и защитния проводник PE се свързват заедно.
Не разчитай на цветовете на проводника.Често стават грешки при инсталирането и размяна на проводниците, въпреки,че
Според наредба 3
Чл. 1679. (1) Изолацията на проводниците за електрическите инсталации е маркирана за лесно разпознаване по цялата си дължина с цветове, както следва:

1. светлосин цвят - за неутрален (N) или среден проводник (М);

2. жълто-зелен (на ивици) цвят - за защитен проводник (PE);

3. жълто-зелен (на ивици) цвят - за проводник РЕN;

4. кафяв или друг цвят - за фазов проводник. /Кафяв или друг цвят?/

До 2006г. кабелите се произвеждат с едни цветове, след 2006г. - с по-различни.
Стандартът допуска кабелите да са или с жълто-зелено жило, или без такова.
От тези 4 варианта произтича цялата "обърквация".

БДС HD 308 S2:2004 - "Идентификация на изолирани жила в кабели и гъвкави шнурове"
По този стандарт цветовете са:

Еднофазен консуматор:
L - кафяв
N - син
PE - ж/з


В твоят случай виждам, че синият проводник и Ж/З са свързани заедно, т.е N и PE което ако са спазени цветовете трябва да е правилно НО:
не трябва да се разчита на цветовете а да се проверят крайните точки на свързването на тези жила/проводници/
KingLin - майстор
fikata написа:
4. кафяв или друг цвят - за фазов проводник. /Кафяв или друг цвят?/
Fika кое ти е странно в това определение? Инсталация с ПВ-А1/2 фазовия може да е червен при разделяне на кръговете (примерно контакти определени за компютри).

Към автора: иди до близкия магазин и си купи "твърда връзка". Монтира се почти като контакт в конзолата която се вижда на снимката и връзката е по надеждна от лустер клемата. При добро желание може да си вземеш и кабелни накрайници за многожилния кабел. Като ТЕЗИ например.
moimoimoi - майстор
колеги и колежки :lol:
предвид че има подобаващо количество боклуци по кабелите явно фурната и плота са работели дълги години без проблем.
автора също не съобщава за проблем!!! а само пита така ли е правилно.
ами да така е правилно, след като няма отделен проводник за заземяване се прилага защитно зануляване, т.е. нулевия и заземителния проводник се обединяват, това са син и жълто-зелен проводник.

а каква е разликата между лустър клемата дето е монтирана сега и така наречената и възхваляваната от вас твърда връзка? май никаква, в твърдата връзка има същата клема,че дори може да е по малка по размер и да не може да свърши работа.
Прикачен файл:
images.jpg
твърда връзка
images.jpg (7.63 KиБ) Видяна 25506 пъти
аз единствено мога да дам съвет да се притегнат винтовете на клемата
bobko написа:
Ако нямаш заземление е правилно.Нарича се зануляване.Но като гледам тази лустер клема ми става лошо.По-добре е премахни и свържи директно.По добър вариант ще е.
ти какво предлагаш и как се връзва директно след като единия кабел е мостов а другите два са швпс/многожични/,еми с клема е най добре :partyman: ай наздраве за празника
valentino76bs - майстор
moimoimoi написа:
а каква е разликата между лустър клемата дето е монтирана сега и така наречената и възхваляваната от вас твърда връзка? май никаква, в твърдата връзка има същата клема,че дори може да е по малка по размер и да не може да свърши работа.швпс/многожични/,еми с клема е най добре
Може да има разлика но не се вижда на снимката която е значителна!Фен съм на тези лустер клеми които вътре са с пластинка ,така че болта да не върти направо върху кабела .Така има по малка вероятност някой хайванин да натегне до толкова болтовете ,че да пререже кабела!
KingLin - майстор
moimoimoi написа:
а каква е разликата между лустър клемата дето е монтирана сега и така наречената и възхваляваната от вас твърда връзка? май никаква, в твърдата връзка има същата клема,че дори може да е по малка по размер и да не може да свърши работа.
Разлики има в зависимост от модела. Най-хубавите за мен са тези на които механизма е като в предпазителите. Винта издърпва или избутва пластина и не е директно върху кабела. И това че до сега нищо не е станало по никакъв начин не оправдава изпълнението от снимката. То като стане може да е веднъж за цял живот! Аз уважавам моя и чуждия живот а ти?
moimoimoi - майстор
дай линк към тези хай-тек твърди връзки ако може,лично аз намирам само като тези
Прикачен файл:
images.jpg
images.jpg (7.63 KиБ) Видяна 25488 пъти
доколко квадрата кабел поемат?
лустър клемата не се ли води и тя твърда връзка?
KingLin - майстор
moimoimoi това че ТИ не намираш нещо не означава че го няма. Ето пример на една такава каквато не си виждал:

Изображение

Има и още по-хубави и за по-големи сечения но за жалост и аз не мога да намеря снимка на такава и за това ще се опитам да ти го нарисувам простия (изобщо не е хай тек) механизъм
Прикачен файл:
hc.jpg
hc.jpg (4.1 KиБ) Видяна 25475 пъти
Лустер клемите не ги харесвам щото много лесно им се губят пластинките и после винта прерязва проводника. Имат и още един недостатък че когато искаш да пъхнеш няколко проводника с малко сечение заедно в една клема за големи сечения има опасност някой от тях да мине отстрани болтчето и да направи бела.

Дано съм ти бил полезен.
Последна промяна от KingLin на съб фев 14, 2015 6:33 pm, променено общо 1 път.

Тема "Свързване на фурна и плот за вграждане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: