Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб юни 12, 2021 4:42 amП. Петков написа:
Прости сметки (С кръчмар и без него!):

Температура на входящата вода 16 оС.
Температура на загряване на водата в бойлера 76 оС.
Температурна разлика 76 -16 = 60 оС.
Обем на бойлера 80 литра.
Необходими калории за нагряването на водата:
(1 cal (малка калория) е енергията, необходима за нагряване на 1 грам вода с 1 градус)

80 литра х 1000 грама х 60 оС = 4 800 000 cal.
! cal = 4,19 J (Ws)
От тук 4 800 000 х 4,19 = 20 112 000 Ws
Във ватчасове:
20 112 000 : 3600 = 5 587 Wh
Смисълът на ползване на бойлер е загряването му при нощна тарифа на тока – от 23 часа вечер до 7 сутринта през лятото.
Общо 8 часа.
Необходима мощност на нагревателя (Без отчитане на конвекционни, лъчисти и кондуктивни загуби):
5 587 : 8 = 698,3 W
С необходимия запас мощността на нагревателя не е нужно да бъде повече от 1kW!
При напрежение 230 волта токът е 4,35 А.
При такъв ток и най–калпавите клеми за бърз монтаж, както и турските ключове ще издържат и няма да се нагряват.

Явно са без кръчмар сметките. Ако имаше кръчмар, щях да го попитам такива простички въпроси:
1.Тези 80л гореща вода как да бъдат разпределени на 3-4 човека за по един душ сутрин?
2. От къде ще се ползва топла вода през целия ден и вечерта до 24 часа, тъй като нагревателят се предвижда да включи в 22 часа, но докато загрее водата от 10 до 40* ще минат поне 2 часа?
3. Ако все пак собственикът на бойлера и неговото семейство са мазохисти и се съгласят на тези несгоди, откъде аджеба да си купят нагревател с мощност 1кВт?
:cool:
kozl - майстор
Аз па мисла, че кръчмаря е сметал за 1 чиляк. За три чиляка - 3 бойлера.
Само дека не видам сметки колко градуса ке е водата в бойлера вечер кат на кръчмарина му доде моменто да се капе под душо :?
Цела нощ вода се е теплила, а цел ден е изстивала и дека ке е келепиро от тъмната енергия :?
А па кат нема нагревател 1 kW, оно има диоде по над 10А дека моат да скопат двата киловата наполовина :wink:

И пропуснах да отбележа и моето мнение към тези ключове на Елдомските бойлери. След като смених 3 ключа на бойлера на майка ми и четвъртия го преправих само лампата да му свети. Но има бойлерно табло и това е решението.
И нямам идея какви са настоящем ключовете, но аз като ги сменях бяха от нискотемпературна пластмаса, понагрее се, а пластините се изместят и контакта изчезва.
LazarGanev - "Велик майстор"
Това за трите бойлера си е иновация, дето никой не се е сещал до сега :wink: . За изстиването няма страшно - няма как бойлерът да изстива цял ден, ако е източен още сабалям :wink: . И защо трябва да се търсят диоди над 10А, да се преправят схеми, не се знае колко ще грее тоя диод, като има нагреватели 2кВт, които са под 10А и тогава всички проблеми се избягват? Дори много модели са заводски оборудвани с 2кВт нагревател, а някои марки изобщо не предлагат модели с 3кВт заради европейски екодирективи.
П. Петков - специалист
съб юни 12, 2021 6:54 amLazarGanev написа:
съб юни 12, 2021 4:42 amП. Петков написа:
Прости сметки (С кръчмар и без него!):

Температура на входящата вода 16 оС.
Температура на загряване на водата в бойлера 76 оС.
Температурна разлика 76 -16 = 60 оС.
Обем на бойлера 80 литра.
Необходими калории за нагряването на водата:
(1 cal (малка калория) е енергията, необходима за нагряване на 1 грам вода с 1 градус)

80 литра х 1000 грама х 60 оС = 4 800 000 cal.
! cal = 4,19 J (Ws)
От тук 4 800 000 х 4,19 = 20 112 000 Ws
Във ватчасове:
20 112 000 : 3600 = 5 587 Wh
Смисълът на ползване на бойлер е загряването му при нощна тарифа на тока – от 23 часа вечер до 7 сутринта през лятото.
Общо 8 часа.
Необходима мощност на нагревателя (Без отчитане на конвекционни, лъчисти и кондуктивни загуби):
5 587 : 8 = 698,3 W
С необходимия запас мощността на нагревателя не е нужно да бъде повече от 1kW!
При напрежение 230 волта токът е 4,35 А.
При такъв ток и най–калпавите клеми за бърз монтаж, както и турските ключове ще издържат и няма да се нагряват.

Явно са без кръчмар сметките. Ако имаше кръчмар, щях да го попитам такива простички въпроси:
1.Тези 80л гореща вода как да бъдат разпределени на 3-4 човека за по един душ сутрин?
2. От къде ще се ползва топла вода през целия ден и вечерта до 24 часа, тъй като нагревателят се предвижда да включи в 22 часа, но докато загрее водата от 10 до 40* ще минат поне 2 часа?
3. Ако все пак собственикът на бойлера и неговото семейство са мазохисти и се съгласят на тези несгоди, откъде аджеба да си купят нагревател с мощност 1кВт?
:cool:
Разходът на топла вода се включва в планирането на необходимия литраж на бойлера.
При перманентна консумация за предпочитане е проточен нагревател.
В къщи, при наличие само на две вехти, клети душѝ, има 2 бойлера по 80 литра (Единият е на Светлю Шишков – 20 годишен), един проточен нагревател 14 kW (самоделка на 40 години), вързан паралелно на бойлерите, плюс втори проточен на "Стибел елтрон" с мощност 18 kW, който "храни" друг щранг. Бойлерите и проточния са неръждаеми. Този на "Стибел" – бакърен.
Нагревателят на Шишков – 3 kW – два пъти се разцепва, един път изгоря ключа и накрая си поръчах нов – 1 kW в работилницата на "Росица Андреева" [url]http://nagrevatelibg.com/ /url], като занесох повредения, за да ползват фланеца. За демонтажа на шишковия нагревател бях принуден да купя ключ – S60, заедно с преходник за гедорето. "– Всяко хубаво нещо си има и своите лоши страни – казал оня, комуто умряла тъщата, когато дошли да му искат пари за погребението." – Джером Джером. В магазина на Шишков нагревателя го продават за 35 лева, а ремонтираният струва 15.

Прикачен файл:
IMG_3851.JPG
IMG_3851.JPG (55.68 KиБ) Видяна 1433 пъти

Е–е–е, нагревателят на Росица Андреева не беше моят, а друг, който се оказа с теч в бабишката за термодатчика, та трябваше да го връщам за дозапояване.
Оттогава проблеми няма.

Проточният на "Стибел елтрон" беше тотално повреден и изхвърлен, и ми го подариха като на сиромах.
Прикачен файл:
IMG_3853.JPG
IMG_3853.JPG (39.75 KиБ) Видяна 1433 пъти

Имаше теч в ресивера, в диференциалния датчик за налягане (датчик за поток), както и компрометирана тръбна разводка.
Ремонтът ми отне повече от седмица. За ремонта мога да напиша роман, малко по–дебел от "Война и мир".
Жълтоклюните разбойници от фирмения сервиз на "Стибел" ми поискаха над 400 лева само за смяна на т.н. от тях "хидравличен възел" – (датчика за поток), като цената включваше само доставката на нов от Германия.
След разглобяване на датчика, съвместен с контактната система, се оказа, че хидравличното уплътнение, което изолира мембраната от контактите, е 3 милиметров, тънкостенен, силиконов, еластичен шлаух с дължина около 7 см, които се беше разцепил по дължина и течеше. След дълго търсене по рибарските магазини и прочее, намерих подобен, но 4 мм. в "Теоком" ( 2 лева за метър) и доста трудно го подмених. (Конструкцията на целия възел е доста сложна, от което става ясно защо германците са загубили войната.)
Тъй като нагрeвателят е стар (1993 година) и трифазната контактна система беше прилично нагоряла, почистих я и сложих допълнителен, самоделен, трифазен, тиристорен ключ, малко по–голям от самия нагревател.
Прикачен файл:
IMG_3854.JPG
IMG_3854.JPG (46.94 KиБ) Видяна 1433 пъти

Трифазните проточни на "Стибел" се изпълняват в две модификации по отношение свързването на нагревателите – "звезда" и "триъгълник".
И при двата вида захранването им е четирижилно – три фази плюс защитна нула или заземяване. За предпочитане е свързването "звезда", като е добре да се пуска допълнителна работна нула за свързването ѝ към звездния център. Така, при напрежителна асиметрия, ще текат и токовете с нулева последователност и консумираната мощност ще е равна на инсталираната. При триъгълно свързване, както и при липса на работна нула, тези токове се губят и мощността е по–малка от декларираната. (Съставни на Фортескю).

А ето как се закрепва бойлерът на "Шишков" в ниша, където няма достъп до планката на бойлера:

Прикачен файл:
IMG_3855.JPG
IMG_3855.JPG (35.32 KиБ) Видяна 1433 пъти

Отзад, в стената, се вграждат две успоредни тръби по половин цол, в които влизат две шпилки, предварително закрепени с гайки в отворите на планката.

В резюме:
Старчески брътвежи!

P.S.
Уточнение:
"само две вехти, клети душѝ" – Един приятел казваше:
"Навремето, много хора – малко къщи! Сега, много къщи–малко хора!"
miroki - майстор
Ако се търси малък нагревател, тези сухите нагреватели са тъкмо по киловат киловат и двеста.
Има два, кеф ти единия, кеф ти двата. Така клемите ще издържат повече. Въпреки, че не е от клемите, а е щото са ментета. На бойлера на баща ми е с такива 1,200 кв и имаше една мека клема. Просто е много тънка и държи слабо.
На моя 3 кв. бойлер защо са здрави още вече 19 години? Като сега не го спирам изобщо.
Пробвал съм варианта за ползване на нощна тарифа и като беше щерката малка се справяхме двамата безпроблемно с един бойлер. Но после не.
А някой пробвал ли е дупчицата на нагревателя да я разшири и болт и гайка?
П. Петков - специалист
съб юни 12, 2021 6:54 amLazarGanev написа:


Явно са без кръчмар сметките. Ако имаше кръчмар, щях да го попитам такива простички въпроси:
1.Тези 80л гореща вода как да бъдат разпределени на 3-4 човека за по един душ сутрин?
2. От къде ще се ползва топла вода през целия ден и вечерта до 24 часа, тъй като нагревателят се предвижда да включи в 22 часа, но докато загрее водата от 10 до 40* ще минат поне 2 часа?
3. Ако все пак собственикът на бойлера и неговото семейство са мазохисти и се съгласят на тези несгоди, откъде аджеба да си купят нагревател с мощност 1кВт?
:cool:
При 80 литра бойлер и 4 човека прискимтяващи пред банята, и надащи се да се вредят за по един душ, може да се ползва методът с капково напояване или да се ближат.
Освен това, "къпят се само онези, които ги мързи да се чешат!".
miroki - майстор
С "капково" съм пробвал. По ред причини се наложи след паж да се поизмием 7 човека. При бърз летен душ+шампоан коса се измихме всички.
Мъжете бяхме на финала и си мислехме, че ще е като плажен студен душ, но си имаше топло. (Все пак съм в голям блок с 2 цола тръба и ако не е в ПИК, студената вода не е ледена)
:)
А за двама пенсионера си е 6.
PIP - майстор
Всички бойлери, които сме имали в къщи винаги са свързвани през външен усилен ключ. Проблема при мен с бойлерите на елдом (последните 10г два бойлера елдом един след друг съответно по 5г всеки) бяха нагревателите - смених по 3 нагревателя след оригиналния и на двата. Вчера ми смениха извънгаранционно 3-ти нагревател, който е от септември месец мината година. Един и същи техник оторизиран от елдом и чак вчера ми каза, че с награвателите се добавяло и допълнително съпротивление, което удължавал живота им, но го слагал само на извън гаранционните - досега си мълчеше и си прибираше по 20лв бакшиш лицемера.
ESPACE - майстор
нед юни 13, 2021 3:27 pmPIP написа:
вчера ми каза, че с награвателите се добавяло и допълнително съпротивление, което удължавал живота им, но го слагал само на извън гаранционните - досега си мълчеше и си прибираше по 20лв бакшиш лицемера.
Нещо те е избудалкал, няма такова нещо.
gogo7777 - майстор
нед юни 13, 2021 4:24 pmESPACE написа:
нед юни 13, 2021 3:27 pmPIP написа:
вчера ми каза, че с награвателите се добавяло и допълнително съпротивление, което удължавал живота им, но го слагал само на извън гаранционните - досега си мълчеше и си прибираше по 20лв бакшиш лицемера.
Нещо те е избудалкал, няма такова нещо.
Освен ако това съпротивление не е още един нагревател последователно във веригата.
:)

Тема "Бойлер Елдом - често разтапя ключа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: