Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
deianr - специалист
Здравейте,

бойлер Елдом 80 л, 3 kW, хоризонтален (на над 10 години), в дома на родителите ми - за последните месеци 2 пъти разтапя червеното ключе с лампата, което е за включване/изключване. Веднъж беше изключила и термичната защита, но след включването и заработи нормално. Терморегулаторът работи, не е нагласен на максимално положение и не би трябвало да прегрява.
Каква може да е причината и какво да проверя?
ПП: сега при последното затваряне, кабелът, който отива към нагревателя, е бил допрян до пластмасовия капак, при което от вътрешната страна на капака е разтопено с формата и дължината на допрелия се кабел. Самите кабели са силиконови и нямат следи от нагаряне, но явно греят.
Изображение Изображение Изображение
zz_stefanov - майстор
Стегни обувките, купи по качествен ключ, а при следваща смяна на нагревател сложи 2 kW :)
imegogo - специалист
има някъде хлабави връзки,освен това кримпването на кабелните обувки не изглежда добре направено
Jacomo - специалист
Точно в кримпването е проблемът, не е направено с необходимия инструмент и има лоша връзка - ясно личи на снимката. Според мен е необходима подмяна и на самите кабели (силиконовите) с нови.

Прикачен файл:
обувки.png
обувки.png (213.29 KиБ) Видяна 3083 пъти
Прикачен файл:
клещи.jpg
клещи.jpg (90.34 KиБ) Видяна 3079 пъти
Последна промяна от Jacomo на чет юни 10, 2021 2:57 pm, променено общо 2 пъти.
deianr - специалист
ОК, ще прекримпна кабелите с нови обувки. Ама ключовете са все такива - другите не пасват на пластмасовия капак.

Има обаче някакъв слаб теч, но не мога да хвана откъде е. Казват, че видимо не капе. Обаче се вижда малко ръждивото на първата снимка. Самият кожух на бойлера (ламарината) е ръждясал в частта под фланеца. Дали е от гайките на нагревателя теча, или от анодната пръчка, не знам. Може ли да има някъде утечка или пробив в нагревателя и затова да ми топи ключа?

И друг въпрос - този ключ мога ли да го елиминирам изобщо, или е по-добре да ми гори той, отколкото нещо друго по веригата... Бойлерът се включва чрез таймер и контактор Legrand, които са изнесени в табло извън банята. Т.е. ключът на бойлера е в положение "винаги включено".
Jacomo - специалист
Тия нагорели кабели няма да имат добър контакт с новите обувки. Направо смяна. Иначе може да се елиминира ключа, има доста бойлери без ключ, но поне трябва да има глим да индикира дали нагревателят е под напрежение.
krasi92 - майстор
чет юни 10, 2021 2:54 pmJacomo написа:
Тия нагорели кабели няма да имат добър контакт с новите обувки. Направо смяна. Иначе може да се елиминира ключа, има доста бойлери без ключ, но поне трябва да има глим да индикира дали нагревателят е под напрежение.
+1.Ако има възможност за изключване о боилерно табло този ключ е само проблем. Продават се готови кримпнати кабели за боилер. Или изолирани кабелни обувки които можеш и само с по сериозни клещи или гарги да стегнеш и не правят проблем.
deianr - специалист
Смених всички кабели с готови (направени) силиконови с изолирани кабелни обувки и сложих нов, по-як ключ (20A). Да видим...
miroki - майстор
За ръждата след 10 Тата е нормално.
На моя долният капак има ръжда, но подкарва 20 та година. Та му е простено. Тръгна след 10 Тата.
П. Петков - специалист
Прости сметки (С кръчмар и без него!):

Температура на входящата вода 16 оС.
Температура на загряване на водата в бойлера 76 оС.
Температурна разлика 76 -16 = 60 оС.
Обем на бойлера 80 литра.
Необходими калории за нагряването на водата:
(1 cal (малка калория) е енергията, необходима за нагряване на 1 грам вода с 1 градус)

80 литра х 1000 грама х 60 оС = 4 800 000 cal.
! cal = 4,19 J (Ws)
От тук 4 800 000 х 4,19 = 20 112 000 Ws
Във ватчасове:
20 112 000 : 3600 = 5 587 Wh
Смисълът на ползване на бойлер е загряването му при нощна тарифа на тока – от 23 часа вечер до 7 сутринта през лятото.
Общо 8 часа.
Необходима мощност на нагревателя (Без отчитане на конвекционни, лъчисти и кондуктивни загуби):
5 587 : 8 = 698,3 W
С необходимия запас мощността на нагревателя не е нужно да бъде повече от 1kW!
При напрежение 230 волта токът е 4,35 А.
При такъв ток и най–калпавите клеми за бърз монтаж, както и турските ключове ще издържат и няма да се нагряват.

Тема "Бойлер Елдом - често разтапя ключа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: