• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Имам да навързвам маса лунички кум мостов кабел. Кабела за серия лунички е непрекъснат, като там където е луничката слиза надолу и после се качва нагоре. Един вид има ухо.

Единият ми вариант е Wago клемите, но при тях трябва да срязвам проводника и да ползвам тройна скоба за да привържа луничката. Обаче мързела е водеща сила за прогреса, та се сетих, че съм виждал едни скоби дето се ползват по автомобилите за привързване на кабел към друг кабел. Реално скобите се слагат без да се маха изолацията, като при затварянето на скобата метална пластина прерязва изолацията на кабела от който ще се взема захранването. Изглеждат като това на картинката.

И сега въпросите:
1) Има ли такива скоби които директно да позволят да се превърже нещо към мостов кабел? Примерно скоба за мостов кабел 1.5мм2 която да прихваща едновременно трите жила?
2) Ако няма тройна скоба - от къде да намеря единични скоби? Алтернативният вариант на тройна скоба е да разделя жилата едно от друго и с единични скоби да взема захранването. Лошото е, че не знам как ги водят този тип скоби и съответно google не е особено полезен...
3) Ако тези скоби не са удачен вариант какво бихте ми препоръчали за навързването на луничките. Говорим за около над 50 лунички. Та се търси лесен начин който да е надежден и да не се налага прекъсване на мостовият проводник.

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (30.61 KиБ) Видяна 884 пъти
brum - майстор
И Schnider имат такива скоби, но уви - нещо не ги намирам по нашите ширини. Явно никак не са масови...


https://www.kabelschuhe-shop.de/Cable-c ... -15-20mm_1
brum - майстор
Добре, имало ги все пак. Водят се бърза връзка. Но тези са единични. Въпроса е има ли готови тройни такива за мостов кабел. Съмнява ме, но не пречи да пробвам :) .

И въпроса за добро алтернативно решение на по-горното остава.

https://tashev-galving.com/product/028% ... 2-chervena
mrsch66 - специалист
И тези над 50 броя ги захранваш и управлявяш само от едно място ?.И какво те притеснява срязването на кабела.
iliya_i - майстор
1. Тези скоби се ползват за многожилни кабели, а мостовака не е такъв.
2. Като ще цепиш кабела за да делиш жилата за единични скоби, не е ли по-лесно, просто и безопасно да го срежеш напречно и да си ползваш Ваго тройки? При твоя вариант риска да падат бушони е много голям.
MamaMy - майстор
От първите две ще ти свършат работа. интересно ми е за какво ти е третото жило?
krasi92 - майстор
В место да беше писал да беше направил 10 лунички. Тия скоби ако те кефят и шмаизер ги имат виж в ехнатон. Като ти ги доставят след 2 седмоици ще може да си навържеш многото лунички за 15 минути вместо сега да се занимаваш поне два часа с някакви ваго клеми.
brum - майстор
Т.е. стандартната практика е да се срязва кабела и да се слагат wago клемите, така ли да разбирам?

И да, пропуснах детайла, че е за многожилен проводник...

Разпитвам, защото не съм правил такова нещо до сега. Ще ги връзвам в нашата къща, че майсторите оставиха тази част на мен.

А за по-големият шанс за падащи бушони - не мисля, че има такъв. Не махаш изолацията. Скобата сама си я срязва само в точката където е контакта. При Wago-то срязваш кабела, махаш изолацията и навързваш 3 кабела в клема. Там ако не си прецениш добре колко изолация да махнеш имаш по-голям шанс да дадеш на късо.
krasi92 - майстор
Вземи си и разклонителни кутии за ваго и ще намалиш риска от късо. Като не си го правил до сега не се притеснявай. В тубата има клипчета. Те повечето нови майстори се учат от там.
valentino76bs - майстор
пет юни 18, 2021 7:30 ambrum написа:
Т.е. стандартната практика е да се срязва кабела и да се слагат wago клемите, така ли да разбирам?

И да, пропуснах детайла, че е за многожилен проводник...

Разпитвам, защото не съм правил такова нещо до сега. Ще ги връзвам в нашата къща, че майсторите оставиха тази част на мен.

А за по-големият шанс за падащи бушони - не мисля, че има такъв. Не махаш изолацията. Скобата сама си я срязва само в точката където е контакта. При Wago-то срязваш кабела, махаш изолацията и навързваш 3 кабела в клема. Там ако не си прецениш добре колко изолация да махнеш имаш по-голям шанс да дадеш на късо.
И пввм е с двойна изолация .Жилата идват по дебели но не пречи да вземеш малко да пробваш.
С другите клеми ще го направя по бързо.
  • 1
  • 2

Тема "Скоба за кабел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: