• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Направи бърз тест и се оказа, че с 2200uF/10ohm комбинацията мигането почти не се усеща с телефона. Т.е. без телефон няма кой да го види. Напрежението на кондензаторите е 21V, а аз взех 50V. Явно ще ползвам на по-ниско напрежение, че са по-компактни и евентуално може да се съберат в кутйката на драйвера заедно с филтъра и кондензатора на входа. Чакам и резистора да поработи на пълна мощност да видя колко ще загрее. И ще се прецени дали да е по-малко съпротивлението за по-малко разсейвана мощност.

Направи и тест на луничката във вариант без модификации на драйвера и без димер пред нея. Оказа се, че пак си мига. Та тъй - драйверите са пълна скръб.

За смущения по 220V - EMF метъра се оказа без батерия, а осцилоскопа не го откривам. Това ще го тествам по-късно.
brum - майстор
EMF метъра не хвана разлика в никой от режимите. Та и да има шум който се връща по жицата не знам как да го премеря.

И поради факта, че нямам идея как да го измеря тоя шум ще сложа филтъра на входа (common mode choke, не знам как се превежда) + един 22nF X2 кондензатор преди него. Всякак ще е по-добре от нищо.

И за да събера цялото нещо ще "издялам" платки (през jlcpcb). Общо 5 компонента трябва да наредя - Х2 кондензатора, филтъра, драйвера на луничката, големият кондензатор и резистора след него. А на 3D принтера ще "издялам" кутии от ABS за тази работа.

И междувременно заръчах от Китай по-читаво изглеждащи драйвера за проба. Ама при 25 лунички ако трябва да дам по 10 долара на драйвер предпочитам да си напечатам 25 кутийки и да налея в тях частите...

А тестовата постановка и модифицираният драйвер са на картинката. ЕМФ метъра е отстрани и захранващият кабел беше омотан около него. Фаза, земя - не знам кое къде беше. Техниката на безопасност е под всякаква критика :) .

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (41.38 KиБ) Видяна 704 пъти
yanko78 - специалист
Имаше по спомен подобна тема и проблема беше решен с една халогенка преди ледовете (пак по спомен).
brum - майстор
Това го пробвах още в началото. 25 вата товар директно на димера. Но тези драйвери мигат и без димер, та е излишно проблема да се търси в димера.
kozl - майстор
чет юли 08, 2021 12:49 amyanko78 написа:
Имаше по спомен подобна тема и проблема беше решен с една халогенка преди ледовете (пак по спомен).
Темата е подобна до толкова, колкото се отнася до LED с димер. Повечето от димерите предвидени да захранват крушки с нажежаема жичка не се сработват само с LED-ове и крушките присветват ама не с честота 50 херца, ами по-ниска и много добре забелужимо е и без камера.
brum - майстор
И да добавя като детайл - след упорито търсене не намерих ни една интегрална схема която да предложи просто решение с читаво димиране без мигане на LED-овете.

Най-простото до което стигаме е отделен захранващ блок който да направи (примерно) 48V, отделен LED драйвер и отделна схема която да обръща модулацията която прави димера в постоянно ниско напрежение от сорта на 1-2-3 волта. Само в този вариант има тъй нареченото "аналогово" димиране което позволява линеен контрол на изходящият ток от драйвера в диапазон от примерно 10-15 процента до 100 процента. А това по моите критерии е скандално сложно за маломощен LED дравер. Иначе за по-мощен ще има отделна тема "как да си направим LED драйвер с димиране по ток".

И тия по-горните неща ми дава разни жокери защо масово LED лампите дето се централно осветление (лампи по 30-40 вата, не лунички) и се димират ги прилагат с дистанционно китайците...
brum - майстор
Малко нови данни от тестовете - добре изглеждащо на външен вид захранване има същият проблем. Има 3 индуктивности и 2 кондензатора на високоволтовата страна и димира по абсолютно същият начин - ШИМ на 100 херца към LED-а.

За моят опит с кондензаторите и резистора на изхода частите са събрани. Платките пристигнаха тази седмица. Следващата седмица очаквам да събера 2-3 захранвания с тях и да пробвам как ще се държи тестовата постановка. Ще ги пробвам на минимална, средна и максимална яркост за по няколко час. Очаквам ако има проблеми да се появят на минималната или средната яркост.
brum - майстор
Не стана за следващата седмица както го планирах. Ето събрана платка с още малко тестове. Мигане с 2200uF няма. И пулсациите са нищожни. Та проблема се брои за решен частично. Трябва да разкача 30 лунички и да приложа подобренията за да се реши напълно.

Междувременно пробвах и с 35V/4700uF кондензатор. Видимо разлика няма. Само като се гасят луничките изгасват по-бавно (3-4 секунди постепенно намалява яркостта).

Покрай вторият тест реших и да видя какво става ако няма товар и до колко стига напрежението. Китаеца е заложил 50V кондензатор на изхода и не бях сигурен колко безопасно е с 35V кондензатор след него. Е, и с 35V, и с 50V все си е опасно. Драйвера вдига напреженията до над 70 волта. При изгорял светодиод в луничка е въпрос на време да "цъфне" кондензатора. Оставям с 50 волтовият кондензатор. Ако правя нова платка може да заложа защита от пренапрежение на изхода - евтин MOSFET и едно TL341. При пренапрежение просто да прекъсва захранването към големият кондензатор. Малкият и да пукне не е страшно.

Платките ще бъдат омотани в изолирбанд като само циментовият резистор на изхода ще бъде оставен да "диша". На пипане транзистора дето насича напрежението към трансформатора не загрява. Та не мисля, че ще му е проблем да работи омотан с изолирбанда.

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (23.67 KиБ) Видяна 525 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Оправяне на мигане при димиращи се LED лунички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: