Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
i_m - помощник
Здравейте, искам да попитам кой нормативен документ /наредба или правилник, параграф,член/ забранява свързването на консуматори от различен тип /осветление и контакти/ в един токов кръг?
hidrazin - майстор
А на теб какво ти влиза в работата?
Просто си изпълняваш проекта.
А в проекта такива простотии няма да срещнеш.
:partyman:
mironcho - специалист
Наредбата е No3. Члена не е един - няколко взаимно свързани изисквания са.
Няма проблем да включиш лампата с щепсел в контакта. :weedman:
Ако обаче искаш директно от кабела, то трябва да има предпазител на мястото на свръзката или да използваш 2.5мм кабел за лампата :-D
valentino76bs - майстор
Преди време говорихме с тебе за това дали е разрешено в една примерно двойна конзола да се комбинира ключ и контакт които са на различни токови кръгове!
По този въпрос ще се радвам да чуя и други мнения.
Върти ми се в главата ,че бях намерил нещо в наредбите ,че ако има преграда може т.е. две конзоли отделни но свързани и с обща рамка а не обща конзола примерно за гипс картон която е без преграда...но не съм сигурен!
Иначе ключовете и контактите над нощните шкафчета в спалнята масово се правят в обща конзола.
Ще цитирам твоя отговор преди надявам се да не се сърдиш :)

Имаше изискване контакти и осветление да са на отделни т.к. обаче вече май няма.

"Раздел VI. ВЪТРЕШНИ ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ИНСТАЛАЦИИ
Чл. VII-1-34. При проектиране и изпълнение на вътрешните електрически инсталации трябва да се спазва следното:
...
6. Осветлението на всяко самостоятелно жилище трябва да се захранва чрез отделен токов кръг от разпределителното табло на жилището (главно или апартаментно). За жилища с повече самостоятелни помещения се препоръчва тези токови кръгове да бъдат два. Не се допуска захранването на контактни излази от токовия кръг на осветлението."
Обаче това е текст от ПУЕУ отменено през 2004г, който не е пренесен в Наредба 3.

Въпреки липсата на изискване е удобство - спираш контактите и имаш осветление докато ремонтираш. Същото и при късо на преносим уред - осветлението остава.

Не виждам проблем да имаш ключ за осветление и контакт от различни токови кръгове в двойна конзола. У дома така са ключа за осветлението на банята и контакта за коридора. В края на краищата разглобяване на контакт трябва да се прави от квалифицирано лице, което ще провери и ще обезопаси каквото е необходимо. Това че в България го правят всички е отделна тема...
i_m - помощник
ср юли 14, 2021 9:24 pmhidrazin написа:
А на теб какво ти влиза в работата?
Просто си изпълняваш проекта.
А в проекта такива простотии няма да срещнеш.
:partyman:
Какво ми влиза в работата, си е моя работа.Очаквах професионален отговор, а някакви „такива простотии„......
i_m - помощник
ср юли 14, 2021 10:39 pmmironcho написа:
Наредбата е No3. Члена не е един - няколко взаимно свързани изисквания са.
Няма проблем да включиш лампата с щепсел в контакта. :weedman:
Ако обаче искаш директно от кабела, то трябва да има предпазител на мястото на свръзката или да използваш 2.5мм кабел за лампата :-D
Въпросът ми е конкретен, а не „гаражни изпълнения-лампа с щепсел в контакта“.Ако си наясно с Наредба№3,посочи ако може няколкото члена.Ще ти бъда благодарен.
mironcho - специалист
чет юли 15, 2021 2:30 pmi_m написа:
ср юли 14, 2021 10:39 pmmironcho написа:
Наредбата е No3. Члена не е един - няколко взаимно свързани изисквания са.
Няма проблем да включиш лампата с щепсел в контакта. :weedman:
Ако обаче искаш директно от кабела, то трябва да има предпазител на мястото на свръзката или да използваш 2.5мм кабел за лампата :-D
Въпросът ми е конкретен, а не „гаражни изпълнения-лампа с щепсел в контакта“.Ако си наясно с Наредба№3,посочи ако може няколкото члена.Ще ти бъда благодарен.
Аа, наясно съм с наредбата и с правилника преди нея (валентино ме е цитирал от по-раншна подобна тема :prayer: ). Въпреки закачката със щепсела (що се засягаш :? ) съм ти отговорил как трябва да се постъпи за да са спазени правилата на Наредба 3.
Нямам намерение да се явявам на изпит още повече пред несведущ по темата. Разкажи по-подробно какъв е случая и може и да получиш отговор или пък чети си я сам и разсъждавай.
i_m - помощник
чет юли 15, 2021 3:36 pmmironcho написа:
чет юли 15, 2021 2:30 pmi_m написа:
ср юли 14, 2021 10:39 pmmironcho написа:
Наредбата е No3. Члена не е един - няколко взаимно свързани изисквания са.
Няма проблем да включиш лампата с щепсел в контакта. :weedman:
Ако обаче искаш директно от кабела, то трябва да има предпазител на мястото на свръзката или да използваш 2.5мм кабел за лампата :-D
Въпросът ми е конкретен, а не „гаражни изпълнения-лампа с щепсел в контакта“.Ако си наясно с Наредба№3,посочи ако може няколкото члена.Ще ти бъда благодарен.
Аа, наясно съм с наредбата и с правилника преди нея (валентино ме е цитирал от по-раншна подобна тема :prayer: ). Въпреки закачката със щепсела (що се засягаш :? ) съм ти отговорил как трябва да се постъпи за да са спазени правилата на Наредба 3.
Нямам намерение да се явявам на изпит още повече пред несведущ по темата. Разкажи по-подробно какъв е случая и може и да получиш отговор или пък чети си я сам и разсъждавай.
i_m - помощник
Защо си мислиш,че някой иска да провежда изпит?Оценките за „сведущ“ и „несведущ“ сигурно ги дава някой друг и на друго място.Винаги съм мислил, че в този сайт се споделя опит, съвети,коментари, а не веднага оценки кой колко е „несведущ“ или другия „велик“.Вместо да си пишем тези любезности, знаещите можеше да напишат нещо конкретно по въпроса и всичко да бъде полезно на влизащите в раздела, но явно някои си мислят, че е „престижно„ да имат много публикации.Може би темата не е интересна или излишна.
i_m - помощник
Благодаря на =D> valentino 76bs.В неговата публикация намерих част от отговора на моето питане.

Тема "Токов кръг - осветление и контакти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: