Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MamaMy - майстор
A ти пък защо си мислиш, че някой е длъжен да ти отговаря? Защо не потърсиш вина в себе си и твоя начин на питане?
i_m - помощник
пет юли 16, 2021 4:00 pmMamaMy написа:
A ти пък защо си мислиш, че някой е длъжен да ти отговаря? Защо не потърсиш вина в себе си и твоя начин на питане?
:lol:
hidrazin - майстор
съб юли 17, 2021 4:06 pmi_m написа:
:lol:
Абе то и аз се хилих доста... Въпроса е лаишки.
Наредбите и подзаконовите актове не могат да обхванат/дадат отговор на всеки глупак/неспециалист.
Демек освен наредбите си иска и мислене.
Видовете токови кръгове, оразмеряване, изчисление ... беше в средното.
А ти ми покажи проектант омешал силова с осветителна ... за да му изтръгна ръчичките.
:partyman:
krasi92 - майстор
В условията на демокрация всеки може да си меша каквото си иска стига да не пречи на другите. Много ютуб гении се навадиха с евтиния интернет.
brick - специалист
пет юли 16, 2021 4:00 pmMamaMy написа:
A ти пък защо си мислиш, че някой е длъжен да ти отговаря? Защо не потърсиш вина в себе си и твоя начин на питане?
Човекът съвсем коректно и учтиво е попитал. "Изпълняваш си проекта" е отговор за електротехници, които с клещи и отвертка в ръка изпълняват връчените им проекти. А той може да пита от позицията на възложител, който поръчва музиката и изобщо не е длъжен да е компетентен.

Несъмнено е добра практика това разделяне по тип консуматори, но има ли го като действащо нормативно изискване? Сигурно се срещат случаи, когато се налага изключение...

Цитираният ПУЕУ е отменен с Наредба 4 от 2003 г., която на свой ред е отменена с актуалната Наредба 1 от 2010 г. "За проектиране, изграждане и поддържане на електрически уредби за ниско напрежение в сгради".
В нея единственото казано по въпроса е:
Чл. 48. Броят и типът на токовите кръгове, необходими за силово захранване, осветление, отопление, управление, сигнализация, информационни и комуникационни технологии и др., се определят в зависимост от:
1. разположението на точките, където е необходимо захранване;
2. очакваните товари от различните кръгове;
3. дневните и годишните промени на нуждите от захранване;
4. наличието на специални условия (например наличие на хармоници);
5. изискванията за управление, сигнализация, информационни и комуникационни технологии и др.;
6. очакваните бъдещи нужди от захранване (ако са известни).
В прословутата километрична Наредба 3 също не открих формулирано такова изискване.
valentino76bs - майстор
ср юли 14, 2021 3:58 pmi_m написа:
Здравейте, искам да попитам кой нормативен документ /наредба или правилник, параграф,член/ забранява свързването на консуматори от различен тип /осветление и контакти/ в един токов кръг?
Между другото мога да ти кажа цели блокове в Бургас които са изградени по този начин.Три бушона за три стаи без главен.Разделени са на стаи ,осветление и контакти за всяка стая на един предпазител.Кабелите са с тази хартиената оплетка.Пълна трагедия!
krasi92 - майстор
Маи въпроса е да се спести 20-30 метра кабел в някоя панелка.
i_m - помощник
Благодаря и на brick, че е видял нещо съществено в моето питане.Въпросът ми в самото начало бе продиктуван от реално изпълнение на ел. инсталация на скоро ремонтирана къща-осветление и контакт на един предпазител.Видял съм такова изпълнение и реших да попитам наистина знаещи, а то се оказа поле за изява на разни „майстори“.Те решиха да ми припомнят нещо, което бях срещнал като универсален коментар преди време в този сайт:В чуждите форуми питаш нещо и знаещите почват да ти обясняват и дават съвети,а тук почват да ти обясняват колко не разбираш или колко си тъп.Ако знах предварително, че моето питане ще е предмет на обиди и подигравки нямаше да губя времето на „майсторите“.Съжалявам за изгубеното време на преглеждащите темата.
krasi92 - майстор
Би ли споделил новата инсталация с проект ли е и дали е трижилна или двужилна. Мерси.

Тема "Токов кръг - осветление и контакти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: