• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Stern99 - специалист
Здравейте,
Монтирах климатик в спалнята. Съседното помещение е кухня. Между двете помещения има отвор с ф120. Идеята ми е да монтирам вентилатор , който през зимата да нагнетява топлия въздух от спалнята към кухнята.
Закупих следния тих вентилатора, който има две скорости.https://bauhaus.bg/ventilator-mmotors-j ... 00/p/44313
Схемата на свързване е следната:
https://ibb.co/GVJwBc4
Бихте ли ми казали какъв двоен ключ трябва да ползвам?
На практика това трябва да е ключ с три позиции.
1. Изключено
2. 1ва степен
3. 2ра степен.
Благодаря.
sts - специалист
Обикновен сериен ключ.
kozl - майстор
чет юли 15, 2021 9:44 pmsts написа:
Обикновен сериен ключ.
[-X
Мое би такъв.
Или пък модули серия 1 + девиаторен за 1 конзола
brum - майстор
Да споделиш после колко се е топлела кухнята :) . Че климатика прекарва много въздух, а 100мм вентилатор или ще бучи като излитащ самолет, или ще прекарва колкото да не е без хич. Тия 95 кубични метра на час дето са в спецификациите на избраният вентилатора са при нулево съпротивление. Ако го монтираш в средностатистическа баня няма да направи и 1/3 от това.

За да завършиш цялото нещо помисли и как ще връщаш въздух от кухнята към спалнята. Ако има врата между тях - гледай да има по-голям отвор под нея. Ако са няколко врати и помещение което не искаш да топлиш - сложи и втори вентилатор ниско долу който да връща от кухнята към спалнята. Това ще помогне да докараш нещо по-близко до тия 95м3/час дето са по спецификации.

А за копчето на вентилатора - един канален го управлявам по същият начин, ама с трипозиционен ключ копче дето е за апаратура, а не за стена (питай google за такъв ключ). Средната - изключено, а крайните две дават първа и втора степен. Предполагам, че нямаш конзолна кутия и инсталация за тази работа. С малко копче може да се окаже по-лесно да се изгради инсталацията и да си спестиш къртенето.

А ако останеш на стандартен ключ за лампи - има такива за открит монтаж. Закачат се отгоре на стената и няма нужда от къртене за вграждане на конзолна кутия.
lyubohar - майстор
Ето как аз вързах климатика от спалнята към кухнята за охлаждане.
Вероятно става и за отопление.
Апартамента е гарсониера с 33кв.м.
Под климатика пробих отвор към кухнята с диам.110мм.
Една кривка -правоъгълно към кръгло-100/110/55:

https://dospelbg.com/produkt/%d0%bf%d1% ... 0%d1%8555/

Малка конструкция от ПВЦ на правоъгълния отвор за увеличаване площта на засмуквахе.
(Ако някой иска може да дам някакаво чертежче.)
Тръба в стената с тръбен вентилатор към кухнята.Декоративна решетка откъм кухнята.
Кабел с ключе на него.Контакта беше наблизо.Жалузите на климатика надолу.
Вършеше прилично работа.
Посещение в Мосю Бриколаж и напасване на детайлите.
За съжаление нямам снимки.
Stern99 - специалист
Здравейте,
Благодаря за отговорите. В моя случай отвора е над климатика. Мислех от него да прокарам тръба с ф120 по дължина на тавана до срещуположния край на кухнята и после един завой посока надолу около още 1 метър...за циркулацията- има врата която отива към коридора и след 1 метър е вратата за спалнята.мислех, за да има необходимата циркулация двете врати да стоят отворени...
chapara - майстор
Т'ва упражнение за икономия на още един климатик, хах😁😁😁 Заклевам се че ефекта ще епо малък от нула😍
Stern99 - специалист
Чапара,
реших да пробвам. Климатика е мощен. 12ца.
Спалнята, в която е монтиран не е голяма...около 16 квадрата, кухнята е около 7 квадрата....просто трябва да завъртя въздуха....ще пробвам с този вентилатор.
iliya_i - майстор
съб юли 17, 2021 1:48 amStern99 написа:
....просто трябва да завъртя въздуха....
.... и да си спинкаш с аромат на манджа... :-D :-D :-D

А кухнята няма ли аспирация, която да извежда топлото навън :?
lyubohar - майстор
пет юли 16, 2021 8:35 pmStern99 написа:
Здравейте,
Благодаря за отговорите. В моя случай отвора е над климатика. Мислех от него да прокарам тръба с ф120 по дължина на тавана до срещуположния край на кухнята и после един завой посока надолу около още 1 метър...за циркулацията- има врата която отива към коридора и след 1 метър е вратата за спалнята.мислех, за да има необходимата циркулация двете врати да стоят отворени...

Тези тръби по тавана ще са доста грозни.
И при мен стаята и кухнята не са големи,така,че имаше ефект.
Вече там имам наематели и го махнах устройството.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на вентилатор с две скорости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: